تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گزارشی از اندوخته دلاری بعضی نمایندگان مجلس

خبرآنلاین: در هفته‌ای که گذشت، صحن علنی مجلس شاهد جنجال بر سر دلار و نواسانات ارز بود و نمایندگان در اعتراض به این وضع آن‌چنان در صحن پیش رفتند و به ردیس کل بانک مرکزی هجمه کردند که نزدیک بود آش شور گردد؛ اما فضا کنترل گردید و ماجرا فیصله پیدا نمود. برای بعضی ناظران جلسه علنی آن روز مجلس در فضای سایبری این سؤال پیش آمده بود که آیا نمایندگان هم حساب ارزی داشتند که اینگونه به دولت معترض شده بودند؟

 « برای بعضی ناظران جلسه علنی آن روز مجلس در فضای سایبری این سؤال پیش آمده بود که آیا نمایندگان هم حساب ارزی داشتند که اینگونه به دولت معترض شده بودند؟ «ترجیح خود من … ..» » دیگر صدای سیف قطع گردید؛ در حالی که جمعیت بسیاری از نمایندگان مقابل تریبون جمع شده بودند، صدای لاریجانی از بلندگوهای مجلس به گوش می رسید؛ «بفرمایید سر صندلی‎هایتان، آقای وقف‎چی، آقای یوسفیان بفرمایید»، «نه!آقای سیف شما تشریف داشته باشید»، «آقایان نظم را رعایت کنید» و….

ماجرا از اختلافات میان دولت و مجلس بر سر موسسات مالی و اعتباری و پس از ان نوسانات ارز آغاز گردید. ولی‎الله سیف به درخواست هیات رئیسه مجلس راهی بهارستان گردید تا گزارشش را در مورد حاشیه های ارز از بلندگوی مجلس به گوش نمایندگان ملت برساند. اما همان‎هایی که مدتی قبل در اعتراض به تعویق افتادن سؤال از ریاست جمهور در سکوی هیات رئیسه بست نشسته بودند؛ این‎بار به سمت تریبون رفتند تا مانع صحبت‌های او گردند. هرچند با وساطت هیات رئیسه و تعداد دیگری از نمایندگان آرامش به صحن بازگشت، اما چه گردید که این همه ابراز احساس های از سوی نمایندگان تشکیل شد و بعضی در فضای سایبری این سؤال را پرسیدند که آیا نوسانات بازار نمایندگان را هم متضرر کرده هست؟

من دلار ندارم!

هرچند با وساطت هیات رئیسه و تعداد دیگری از نمایندگان آرامش به صحن بازگشت، اما چه گردید که این همه ابراز احساس های از سوی نمایندگان تشکیل شد و بعضی در فضای سایبری این سؤال را پرسیدند که آیا نوسانات بازار نمایندگان را هم متضرر کرده هست؟فقط کافی هست یک بار فیلم‎های حاشیه های روز سه‎شنبه مجلس را مرور کنیم مطمئنا در این میان یک نفر زیادتر از همه جلب توجه می کند؛ یک روحانی‌ که دستش را به طرف سیف گرفته و برای او خط و نشان می کشد. عکس او دست به دست می گردید و بعضی مدعی بودند که او حساب ارزی دارد و اکنون نوسان بازار به جای نفع متضررش کرده و همین مبحث موجب شده تا از کوره در برود.

او که اسمش «احد آزادیخواه» هست و مردم ملایر را در مجلس دهم نمایندگی می کند، در جواب به این سؤال که به چه سبب مقابل تریبون رفتید، به خبرآنلاین اظهار کرد: به محض اینکه وی دعوت گردید تا حرف بزند، من و نمایندگانی که مثل بنده اعتراض داشتند به سمت تریبون رفتیم تا اجازه ندهیم او حرف بزند. چون که علی رغم این مشکلات، دیگر وقت آن هست که خود ریاست جمهور بیاید و به نمایندگان توضیح دهد و یا دست کم معاون اول او توضیح دهد. اگر آقای سیف توان داشت که وضع به اینجا نمی رسید.

او به شایعه ها در مورد حساب ارزی و خرید دلار هم عکس العمل نمایش داد و اظهار کرد: من اصلا نه دلار دارم و نه در این مدت دلاری خریده ام. بجز یک مرتبه که به عزیمت حج عمره مشرف گردیدم و از طریق بانک سهمیه دلارم را گرفتم، نه یک دلار از جایی گرفته ام و نه یک دلار در جایی دارم و نه حساب ارزی دارم.

تیغ فشار مردم و جابه جایی اعتراض‎ها

او که نماینده مردم شاهین شهر و میمه هست، در مورد دلیل اعتراض به سیف اظهار کرد: نمایندگان نشان دهنده نبضی می باشند که در جامعه می تپد و از آنجایی که نبض جامعه از نوسانات بازار تند می زند، نمایندگان در پی این بودند که تندتر تصمیمی گرفته گردد. اما عزمی از دولتی ها دیده نشد و با توجه به پیامک ها و ارتباط هایی که موکلین‎مان با ما داشتند و نسبت به عملکردخود آقای سیف حساسیت داشتند؛ ما هم نظر مردم را جابه جا کردیم. چراکه آقای سیف کارکرد خوبی نداشتند و مدیریت وی مدیریت بحران نبود.

وقتی از حاجی دلیگانی پرسیدیم چه چیزی موجب گردید به سمت تریبون بروید؟، اظهار کرد: آقای سیف حرف های تکراری می زد و تصمیم نداشت کوتاهی ها را قبول کند و معذرت خواهی کند. کوتاهی دیگر او در مورد مساله ارز بود که موجب گردید ما عصبانی شویم و به وی اعتراض کنیم؛ البته خود نمایندگان کنترل نمودند و مساله خاصی پیش نیامد.»

»وقتی پای نفع و آسیب به میان آمد، او در جواب به این سؤال که چقدر دلار دارید؟، اظهار کرد: من نه حساب ارزی دارم و نه یک دلار معامله کرده ام.

دلار دارم اما حساب ارزی ندارم!

سیدحسن حسین‎شاهرودی از دیگر نمایندگانی هست که حضور خودش در زمان شدت گرفتن جدال میان بهارستانی ها و سیف به چشم می خورد. وقتی از او در مورد دلیل اعتراضش پرسیدیم، تلقی دیگری از حضور خودش در جمع معترضین به سیف عنوان نمود و اظهار کرد: درست هست که به دولت و شیوه کار ریاست بانک مرکزی انتقاد دارم اما رفتم تا بتوانم به ماجرا فیصله بدهم؛ چراکه معتقد بودم باید آقای سیف گفت وگو هایش را مطرح نماید و اصلا معتقد به آن شیوه اعتراض نبودم.

او در جواب به این سؤال که دلار دارد یاد نه؟، اظهار کرد دلار دارم، اما حساب ارزی ندارم، چون اعتماد ندارم. سبب این بی اعتمادی هم آن هست که بانک مرکزی بخشنامه ای دارد که دلار سپرده گذاری شده یا به دست کم نرخ مبدل می گردد و یا اصلا دلار را به سپرده‎گذار نمی دهند. البته دلارهایم آنقدر نیست که احتیاج به حساب داشته باشد در حد استفاده سفرهایی که برایمان پیش می آید، هست.

محمدجواد جمالی نماینده مردم فسا هم در مورد چند و چون جدال آن روز مجلس اظهار کرد: با اقای پزشکیان از جلسه هیات نظارت بر مشی نمایندگان می رسیدیم که نگاه کردم صحن متشنج هست؛ بلافاصله خودمان را به تریبون رساندیم تا بتوانیم ماجرا را فیصله دهیم. باید مواظب اعتراض‌هایمان باشیم تا خدایی نکرده رفتاری اتفاق نیفتد که در شان مجلس و دولت نباشد.

سیف را نزدم!

یکی از نمایندگان بود که بسیار معترض و عصبی مقابل سیف ایستاده بود و گفت وگو می کرد. از آنجایی که قبل از این سؤال از ریاست جمهور را کلید زده بود؛ چهره اش برای خبرنگاران آشنا بود. به محض اینکه در مورد چند و چون واقعه ی اعتراض از او پرسیدیم اظهار کرد من سیف را نزدم و تکذیب می کنم!

به محض اینکه در مورد چند و چون واقعه ی اعتراض از او پرسیدیم اظهار کرد من سیف را نزدم و تکذیب می کنم!علی وقف‌چی به خبرآنلاین اظهار کرد: ما هیچ درگیری با آقای سیف نداشتیم و اعتقاد دارم درگیری فیزیکی در شان نمایندگان نیست. بنابراین از همین‎جا شایعه هایی مبنی بر درگیری فیزیکی بین خود و آقای سیف را تکذیب می کنم و هیچ‌گاه به خودم اجازه نخواهم داد که چنین رفتاری دارا باشم.

نماینده زنجان در جواب به اینکه به چه سبب به سمت تریبون رفت، اظهار کرد: ما حرفمان این بود که آقای سیف به اندازه کافی گفت وگو کرده و باید اجازه بدهند خود ریاست جمهور به عنوان مسئول امور اجرایی کشور بیاید و به پرسش ها ما جواب بگوید.

او در مورد اینکه خودش هم دلار دارد یا نه؟، اظهار کرد: من در کمال خوشبختی پول مازاد ندارم که بخواهم آن را به دلار پس انداز کنم! خدا شاهد هست که حتی یک دلار هم نه خریده ام و نه به فروش رسیده ام.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95691

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.