تاریخ ارسال : ۰۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گزارش جمع‌بندی کمیسیون برجام آماده شد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: گزارش اولیه کمیسیون برجام روز شنبه تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود تا در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس قرائت شود.

به گزارش شلمچه نیوز، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در حاشیه جلسه علنی صبح امروز پارلمان با حضور در جمع خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: گزارش اولیه کمیسیون برجام در مورد متن جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای آماده شده و روز شنبه تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود تا در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس قرائت شود.

وی درباره محتوای گزارش و چگونگی تنظیم گزارش خاطرنشان کرد: گزارش در بخش‌های مختلف تنظیم شده و حاوی مقدمه و کلیات است همچنین این گزارش در سرفصل‌های حقوقی، تحریم‌ها و اقتصادی و دفاعی، امنیتی، هسته‌ای، تخصصی و تحقیق و توسعه، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و نهایتاً پیشنهادات مربوطه تنظیم شده و هم نکات مثبت گفته شده و هم نکاتی که حس می‌شد به عنوان نقطه ضعف یا عیب و نقص در برجام مطرح است لذا امیدواریم در کمیسیون این چارچوب و جمع‌بندی مجدد مطرح شود زیرا تنظیم اولیه آن مشخص شده است و تا شنبه امیدواریم آن را تقدیم هیئت رئیسه کنیم.

این نماینده مجلس افزود: البته برنامه ما این بود که امروز گزارش را تقدیم هیئت‌رئیسه کنیم ولی اکنون که با آقای لاریجانی جلسه داشتیم، بنا شد که در جلسه روز یکشنبه قرائت شود. خود آقای لاریجانی خود زمانبندی را اعلام کردند و مقرر شد امروز گزارش آماده شود و تأکیدشان این بود که هرچه زودتر ارائه شود.

زاکانی تصریح کرد: با توجه به اینکه درخواست یک سری اسناد از وزارت امور خارجه و انرژی هسته‌ای داشتیم که بخشی از این اسناد ارائه شد و بخشی نیز ارائه نشد لذا به همین دلیل کار ما مقداری به طول انجامید.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه لاریجانی گفته است لغزش‌های برجام باید گرفته شود، این لغزش ها چه چیزهایی است؟ گفت: بحثی که آقای لاریجانی مطرح کردند ناظر به بحثی است که قرار است در مجلس مطرح شود و به تبع آن سرفصل مجزا است. چون ما در گزارشی که ارائه می‌دهیم، نمی‌توانیم طرحی ارائه کنیم و فقط می‌توانیم یک سری پیشنهادات را مطرح کنیم.

” از آنجا که این امر یک امر ملی است و باید با تشریک مساعی انجام شود برای آن اقدامات مقدماتی توسط فراکسیون‌ها انجام می‌شود. جلساتی نیز در این زمینه تنظیم شده است که امیدواریم این جلسات برقرار شود و دو فراکسیون با تفاهم یک طرح آماده کرده و ارائه دهند و موضوعی که آقای لاریجانی مطرح کردن ناظر به همان طرح است”.

وی با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری جلسات فراکسیونی و تفاهم دو فراکسیون عمده مجلس در این باره گفت: رئیس مجلس کلیات و مقدمات طرح مزبور را دنبال می‌کند تا از طریق فراکسیون‌ها بیاید تا اجماعی در مجلس صورت گیرد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام همکاری بخشی از سازمان‌ها و نهادها در ارائه اسناد را خوب و همکاری بخشی دیگر را نامناسب برشمرد و اظهار داشت: گروه دوم یا اسناد نداشتند یا همکاری خوبی با ما نکردند.

زاکانی با بیان اینکه امروز یا فردا جلسه کمیسیون برجام به اتمام می‌رسد، افزود: جلسه صبح امروز ما با رئیس مجلس جلسه کمیسیون برجام و یا جلسه فراکسیونی نبود بلکه برخی از دوستانی که طرح‌های مختلف داشتند جلسه برگزار کردند و یک جلسه هماهنگی بود.

وی همچنین درباره دست دادن وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس‌جمهور آمریکا در راهروی سازمان ملل نیز تاکید کرد: به نظرم یکی از خطاهای بسیار بزرگ بود چراکه این‌ها می‌خواهند این مسئله را عادی‌سازی کنند. آمریکایی‌ها به دنبال این موضوع بودند و انتظار آن را داشتند و به حداقل‌های کمتر از آن قانع بودند.

“اینها در این مسیر دچار اشتباه بزرگی شده‌اند و امسال به یک نوع دیگری تکرار اشتباه صورت گرفت و امیدواریم که متنبه شده باشند و دیگر این کار را نکنند. اینگونه با عزت و منزلت ایران اسلامی و با سرمایه بزرگی که در این ۳۷ سال کسب کرده‌ایم و در میان مستضعفین و مسلمین جایگاه رفیعی کسب کرده‌ایم خدشه‌ای وارد نکنند”.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر اینکه نکته مثبتی در اینگونه کارها وجود ندارد، گفت: با این کار، داشته‌ها را هم از دست می‌دهیم لذا من معتقدم آقای ظریف خطای بسیار بزرگی کرد و این هم که بهانه بیاورند که اتفاقی و تصادفی بود، یک شوخی است امیدوارم که متنبه شوند و راه خود را از ملت جدا نکنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=1808

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.