تاریخ ارسال : ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد/ فِراری ندارم !

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار  حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ زیادی از شما اهل تلویزیون , خبر و خبر ها هستید و عده ای از گزارشگران صداوسیما     را از روی چهره، اسم یا اسم خانوادگی می شناسید، اما خبرنگاری که ما با او گفت و گو داشته ایم، بسیار مورد توجه مخاطب های تلویزیون هست. حمید معصومی نژاد گزارشگر و خبرنگار ایرانی ساکن رم یکی از گزارشگران معروف صداوسیما حمید معصومی نژاد گزارشگر و خبرنگار ایرانی ساکن رم یکی از گزارشگران معروف هست.

حمید معصومی نژاد همیشه تازه ترین و داغ ترین خبرهای بیگانه را برای ما گزارش می دهد، آن هم از خارج از ایران و در کشور ایتالیا. اما در کنار این گزارش های ناب، معروفیت او زیادتر در نحوه به انتهاء رساندن گزارش و گفتن خاص (حمید معصومی نژاد، رم ) هست. معصومی نژاد در هر شرایط دوست دارد به کشورش از راه دور خدمت کند، حتی بدون ابزارها و شرایط سخت که باعث شده خودش هم گزارشگر و هم تدوینگر و فیلمبردار باشد. با حمید معصومی نژاد گفتگویی جذابی داشتیم که در ادامه مطالعه می کنید:

به عنوان نخستین سوال، شما ابتدا در رشته پزشکی دانشگاه رُم مشغول به تحصیل بودید چه گردید که به خبرنگاری علاقمند شدید و این حرفه را ادامه دادید؟
با حمید معصومی نژاد گفتگویی جذابی داشتیم که در ادامه مطالعه می کنید: من از زمان نوجوانی بسیار علاقمند بودم تحصیلاتم را در یکی از سه رشته خلبانی، پزشکی و یا خبرنگاری به انتهاء برسانم. علاقه من به خبرنگاری به حدی بود که در زمان جنگ تحمیلی که به صورت داوطلبانه در جبهه های متفاوت جنوب مثل اهواز و سوسنگرد و خرمشهر بودم، با دوربین عکاسی کوچک آماتوری ام از بعضی از صحنه های ذی ربط به رشادت های رزمندگان عکس می گرفتم. در زمان جنگ در خرمشهر زیر شلیک شدید ارتش صدام بودیم و زیادی از همرزم‌های من زخمی و یا شهید گردیدند و متاسفانه ممکن نشد که مستند بیشتری از آن روزها تهیه کنم.

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد

چه گردید که به رُم رفتید؟

پس از برتری انقلاب اسلامی و پس از انجام خدمت مقدس سربازی و حضور در جبهه در زمان جنگ تحمیلی ، تصمیم گرفتم در خارج از کشور ادامه تحصیل دهم. البته نه به این دلیل که خارج از کشور خوب تر هست، لکن به این دلیل که از وقتی که کوچک بودم دوست داشتم برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم دیگر ملتها به کشورهای دیگر عزیمت کنم.

در آن زمان آمریکا به علت دانشگاه‌‌های مطرح خود خیلی مورد توجه بود، اما به دلیل مشکلات موجود امکان عزیمت به آن کشور وجود نداشت. پس از تحقیقاتی که انجام دادم متوجه گردیدم کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی راحتتر روادید می‌دهد؛ به همین دلیل این کشور را برای ادامه تحصیل برگزیدم. دوست داشتم پزشک شوم، به همین دلیل در کنکور پزشکی در رم شرکت کردم و توانستم وارد دانشگاه شوم. اما به علت علاقه به خبرنگاری پس از مدتی رشته ام را عوض کردم. پس از آن در دفتر خبرگزاری ایرنا در رم به عنوان خبرنگار به مدت ۵ سال فعالیت داشتم و پس از ان تا به امروز افتخار مشارکت با خانواده بزرگ رسانه ملی را دارم.

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد

چند وقت یک بار به ایران عزیمت می‌کنید؟ آیا حضور الان شما در ایران دلیل خاصی دارد؟

این بار به علت مرگ مادر عزیزم به ایران آمده‌ام. البته علی رغم مشغله فراوان کاری کوشش می نمایم هر ۲ سال یکبار به ایران بیایم. از سویی نمی‌توانم رم را تنها بگذارم، چون تنها خبرنگار صدا و سیما در ایتالیا هستم.

مقیم ایتالیا هستید؟

کارت اقامت ایتالیا را دارم و تابعیت ایتالیایی ندارم. در ایتالیا پس از ۵ سال اقامت قانونی در این کشور و داشتن کار میتوان این کارت را دریافت نمود. ملیت من ایرانی هست و منحصرا گذرنامه ایرانی دارم.

با بیشتر از دو دهه فعالیت در صداوسیما،  آیا توقع ها شما برآورده شده هست؟

همیشه مورد تقدیر مسئولان و لطف همکاران عزیزم بویژه در خبر ها نمایندگی ها بوده‌ام و آن چیزی که در توان آنان بوده، انجام داده‌اند.

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد

مشارکت شما با صدا و سیما چه طور آغاز گردید؟

مشارکت من با صدا و سیما از بخش برون مرزی «رادیو ایتالیا» صدا و سیما که البته همچنان ادامه دارد آغاز گردید. متعاقبا با آقای نوباوه آشنا گردیدم و بدین شکل همکاریم با بخش خبر سازمان به عنوان خبرنگار صدا و سیما در رم آغاز گردید.

تا چه زمانی می‌خواهید به این شغل ادامه دهید؟

من تا وقتی که زنده باشم در خدمت مردم ایرانم!

علاوه بر خبرنگاری شغل دیگری دارید؟

تنها فعالیت من خبرنگاری خبرگزاری صداوسیما هست. البته از رسانه‌های ایتالیایی به من پیشنهاد مشارکت شده، اما قبول نکردم. من کارم را با خانواده بزرگ صدا و سیما آغاز کردم و می خواهم منحصرا در خدمت کشورم باشم.

خبرنگاری جزء شغل‌های سخت هست؛ لطفا  شما که پیشینه چندساله این حرفه را دارید، از مشکلات کار خبرنگاری برایمان بگویید.

مشکلات خبرنگاری بسیار هست و این حرفه مشابه دیگر کارها نقاط قوت و ناتوانی دارد. به باور من، فردی که می خواهد خبرنگار شود علاوه بر تحصیل علم آن، باید خون خبرنگاری نیز در رگهایش جاری باشد و از صمیم قلب به آن اعتقاد داشته باشد. البته خبرنگاری به این مفهوم نیست که منحصرا علاقه باشد، لکن باید جسارت، پشتکار، تیز بینی و داشتن ارتباطات عمومی قوی را نیز باید چاشنی کار کرد.
 آیا خبرنگارها ثروتمند هستند؟

خبرنگار نمی‌تواند ثروتمند بشود؛ شاید باور کردنی نباشد، اما من حتی مدتهاست که خودروی شخصی هم ندارم و یک دستم دوربین و میکروفون  و دست دیگرم لپ تاپ و تک پایه هست. نمی‌خواهم از خودم تشریح کنم، اما خبرنگاری کوله پشتی آن هم با دست کم ابزارها، کار آسان ای نیست. اگر اشتیاق و عشق نباشد کار خبرنگاری وجود ندارد. خیلی از هموطنان که به ایتالیا می‌آیند به من می‌گویند آقای معصومی نژاد، ماشین «فِراری» شما کجاست؟ من می گویم اتوبوس و مترو ماشین‌ فِراری من هست. اما اینها مسئله‌ای نیست و به باور من در خدمت هموطنان خود بودن اعتبار دارد. از سویی دیگر مسئولان و همکاران ارجمندم در بخش های متفاوت صدا و سیما همیشه در کنار من بوده و در حد توانشان از بنده پشتیبانی کرده و می کنند.

شما جزء انگشت شمار خبرنگاران ایرانی هستید که انفرادی کار می‌کنید و خبری از فیلمبردار، صدابردار و تدوینگر نیست، آیا دلیل خاصی دارد؟

در بیشتر از دو دهه مشارکت با رسانه ملی، همه اقدامات خبری من جمله پیدا کردن موضوع، تصویربرداری، انجام پلاتو و تدوین را یک تنه انجام می‌دهم. من به علت هزینه بالای تصویربردار در ایتالیا یک تنه این کار را انجام می دهم. اما از سوی دیگر با توجه به حساسیتی که در کارم دارم، باید قطعا خودم درگیر تمامی مراحل آن باشم. کوشش من این هست که در گزارش هایم عکس ها فراوان و زیبا همراه با رنگ های متنوع داشته باشد تا باعث خستگی بینندگان نشوم. تاکید من به طور مستمر بر تهیه گزارش های گوناگون، جذاب و دیدنی هست. به همین دلیل برای تهیه یک گزارش یک دقیقه و نیمی، ساعت ها وقت می گذارم. در ضمن به طور مستمر تلاشم این بوده که گزارش های عکسی و رادیویی ام کوتاه باشد.

تنهایی کار کردن برای شما دشوار نیست، مشکلی ندارید برای این موضوع؟

قطعا تنهایی کار کردن آن هم با دست کم ابزارها در سرما و گرما و در زیر باران و برف و در ماموریت بسیار مشکل هست، ولی من دیگر عادت کرده ام. شاید یکی از این مشکلات در زمان گرفتن پلاتو، «استند آپ» باشد، یعنی بخش انتهایی گزارش که گزارشگر باید روبروی دوربین قرار بگیرد و حرف بزند. اکنون علاوه بر مشکلات ذی ربط به پوشش زنان و ظاهر بعضی از آقایان که قابل پخش نیستند، در وقایع متفاوت به طور مثال تظاهرات پس از ساعت ها عکس برداری و گفت و گو، وقتی می خواهم پلاتو بگیرم تماما خیس عرق هستم. مجبورم ابتدا با دستمال کاغدی عرق هایم را پاک کنم، بعد با کمک آینه های خودروهایی که در کنار خیابان پارک کرده اند، اندکی خودم را مرتب کنم و بعدأ برای انجام پلاتو، دوربین را روی تک پایه یا سه پایه سبک قرار بدهم و خودم میکروفون به دست روبروی آن بایستم. زیادی از ایتالیایی ها نسبت به این اقدامات من عکس‌العمل نشان می‌دهند و با دیدن یک دوربین روبروی من که فیلمبردار پشت آن نیست و یا گفت و گو هایی را که یک تنه انجام می دهم کنجکاو می گردند و شیطنت می‌کنند و حتی ادا در می آورند. این نوع اتفاقات باعث می شود که من پلاتو را حتی بیشتر از ۱۰ بار تکرار نمایم.

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد/ فِراری ندارم !

خوب ترین و بدترین گزارشی که داشتید کدامند؟

بدترین خبرها همیشه یک واقعه تلخ مثل زمین لرزه در ایتالیا و یا بازتاب اتفاقات تلخی مثل حوادث پلاسکو و سانچی هست. البته بازتاب خبرهای موفقیت هموطنان ایرانی در کشور ایتالیا و معرفی دستاوردهای آنان همیشه باعث خوشحالی و افتخار من هست.

  وقتی که در رم بودید، اتفاقات زیادی برایتان افتاد، در مورد اتفاقات و بازداشت‌هایی که در رم داشتید، بفرمایید.

من در تمام سالهایی که در ایتالیا هستم، به طور مستمر مورد توجه خاص و کنترل پلیس ایتالیا بوده ام که البته گله ای هم ندارم چون این وظیفه پلیس و نیروهای امنیتی یک کشور هست که شهروندان بیگانه و بویژه خبرنگاران را کنترل کنند. اما این که این نوع کنترل ها در مورد من به صورت میانگین هفته ای یک بار انجام می شود و تا حدود نیم ساعت و حتی بیشتر از یک ساعت طول می کشد شاید اندکی غیر عادی باشد. من خبرنگار صدا و سیما در ایتالیا هستم و به صورت رسمی نزد وزارت امور خارجه این کشور و حتی دیگر نهادهای با اهمیت آن مثل کاخ ریاست جمهوری و کاخ نخست وزیری اکردیته معروف هستم؛ زیادی از شخصیت های رسانه ای، سیاسی،اقتصادی و فرهنگی ایتالیا از نزدیک من را می شناسند. اما این در حالی هست که شش ماه گذشته حتی بانکی که در آن بیشتر از دو دهه حساب داشتم بدون هیچ توضیحی حسابم را مسدود کرد. به باور من این چنین برخوردها آن هم در وقتی که تحریم ها برداشته شده و ارتباطات میان دو کشور بیشتر از پیش تقویت یافته، مناسب نیست.

در ضمن می‌خواهم از این مجال استفاده نمایم و به شماری از هموطنان عزیز و ارجمندم که با پیام های محبت آمیز خود به من یادآوری می‌کنند که در ایران نیز مشکلات اقتصادی فراوان هست، بگویم که اگر من در بعضی از مورد ها در مورد مشکلات اقتصادی ایتالیا گزارش می دهم قصدم سیاه نمایی این کشور نیست. من به عنوان خبرنگار در ایتالیا حضور دارم و وظیفه ام بازتاب منصفانه و بی کم و کاست خبر ها و وقایع با اهمیت این کشور هست که در رسانه های گروهی خود ایتالیا بازتاب به مراتب بیشتری نیز دارد. من گزارش های زیادی را نیز در مورد نقاط قوت ایتالیا در تمام زمینه ها تهیه و فرستاده ام. این در حالی هست که در رسانه های غربی در مورد ایران به گونه دیگری عمل می شود و واقعیت های آنگونه که هست منعکس نمی شود. در تمام این سالهایی که در ایتالیا زندگی می کنم، شاهد هستم که چه طور رسانه های غربی و من جمله ایتالیایی به طور مستمر با بزرگنمایی مشکلات ایران و حتی نشر غلط خبر ها باعث شده اند که عکس نادرستی از کشور ما به افکار عمومی این کشور عرضه شود که از واقعیتهای ایران فاصله زیادی دارد. رسانه های غربی به صورت بی وقفه مسئله های سیاسی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورمان را از زوایای منفی منتشر می کنند و پیشرفتها و نقاط قوت ایران را مطرح نمی کنند. در همین ارتباط مایلم عارض شوم که تمام گردشگران ایتالیایی که برای نخستین بار به ایران عزیمت می کنند، در برگشت از کشورمان در خاطرات خود در شبکه های اجتماعی ضمن ابراز خوشحالی بسیار از عزیمت به ایران تاکید دارند که آنچه را که در کشورمان از نزدیک تماشا کردند کاملآ متمایز با ذهنیت قبلی آنهاست که ساخته و پرداخته رسانه های گروهی در غرب بوده هست.

مدتی قبل یک روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی کتابی را در مورد شما در این کشور و اتهامات واهی که به شما زده بودند با عنوان «من مامور ارشد اطلاعاتی نیستم…با من به زندان رم بیائید» را منتشر نمود… به چه سبب این نویسنده ایتالیایی این کتاب را در مورد شما نوشته هست؟هفت سال پیش به علل سیاسی مرا به عنوان مامور ارشد اطلاعاتی ایران و اتهامات واهی دیگر دستگیر نمودند و دو ماه در سلول انفرادی بودم و چند ماهی هم حبس خانگی داشتم، البته با اذن کار! در این مدت با توجه به دوستان زیادی که در رسانه های جمعی ایتالیا داشتم زیادی از آنان درخواست گفت و گو با من را کردند، اما برای احترام به دستگاه قضایی این کشور و این که نمی خواستم هیچگونه فشاری به پرونده وارد و مخل روند دادگاه شود، این کار را نکردم. به چه سبب این نویسنده ایتالیایی این کتاب را در مورد شما نوشته هست؟

متاسفانه پس از گذشت بیشتر از ۷ سال و با آن همه جنجال و هیاهو، دستگاه قضایی ایتالیا به عللی که دیگر برای همه مشهود هست کار را تا به امروز پایانی نکرده هست. حدود یک سال پیش یکی از خبرنگاران و نویسندگان خوب ایتالیایی به من اظهار کرد که می خواهد کتابی در مورد بنده بنویسد.

من در ابتدا فکر کردم شوخی می کند اما او مصرانه پیگیر این کار گردید و سر انجام آن را به رشته تحریر درآورد. این کتاب که دو ماه گذشته همراه با گفتگویی با من در ایتالیا منتشز شد، در رسانه های ایتالیایی بازتاب خوبی داشت. جدیدا ترجمه فارسی این کتاب به اتمام دست یافته و می اندیشم تا دو ماه دیگر در ایران منتشر شود. نکات جالبی در کتاب آمده هست.

پس از خواندن این کتاب میتوان خوب تر به طبیعت سیستمی که بر ایتالیا حکومت می کند پی برد. البته دموکراسی در ایتالیا وجود دارد، مردم به صورت آزاد حرفهای خود را بیان می کنند و در زیادی از مواقع در خیابان تظاهرات می کنند. اما این آزادی و دموکراسی تنگنا دارد و بنا به منفعت های قدرتمندان، برای تمام ایتالیایی ها و شهروندان بیگانه یکسان نیست. برای مثال چند ماه گذشته در زمان عزیمت ترامپ ریاست جمهور ایتالیا به رم، یکی از دوستان روزنامه نگار ایتالیایی من در اعتراض به عزیمت ترامپ و این که به چه سبب غرب در مقابل کشتار مردم یمن توسط عربستان سکوت اختیار کرده، می خواست در تظاهرات خیابانی پارچه نوشته ای را به نمایش درآورد که پلیس وی را دستگیر نمود. من در آن لحظه آنجا بودم و از این ماجرا که در نزدیکی اسکورت ترامپ در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری ایتالیا بود نیز عکس برداری کردم. جالب هست که بدانید دادستانی رم، این روزنامه نگار ایتالیایی را که در حومه پایتخت ایتالیا زندگی می کند، به اتهام اینکه بدون اذن پلیس قصد باز کردن پلاکارد اعتراض آمیزی را بر علیه ترامپ داشته، برای یک سال به شهر رم ممنوع الورود کرده هست! نکته دیگر اینکه رسانه های جمعی در ایتالیا بویژه شبکه های رادیو و تلویزیونی همسو با دیگر رسانه های غربی و در محافظت منفعت های رژیم اسرائیلی و غرب، زیادی از وقایع با اهمیت منطقه ما و بعضی از کشورهای جهان را به اطلاع افکار عمومی خود نمی رسانند. برای مثال شهروندان ایتالیایی از اتفاقات تلخی که روزانه در کشورهایی مثل یمن، فلسطین و بحرین می گذرد اطلاع ندارند و نمی‌دانند عربستان چه می کند. چون خبری از آنان در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود. بعضی از ایتالیایی ها حتی نمی دانند کشور یمن کجاست. بله، دوستان و آشنایان برایم می فرستند.

گفتگوی خواندنی با حمید معصومی نژاد

شما من جمله خبرنگارهایی هستید که طنزهای زیادی برایتان می‌سازند، آیا این طنزها به گوش شما هم می‌رسد؟

بهر صورت می اندیشم اینکه موضوع طنز می شوم و باعث لبخند زدن مردم و شادی آنان می‌شوم، برای من باعث افتخار هست. من به صورت مستمر در ارتباط با رسانه‌های جمعی هستم و ارتباطات خوبی هم با تمام نهادهای ایتالیایی دارم که مرا در جریان اتفاقات و وقایع با اهمیت این کشور قرار می دهند.

برای تهیه گزارش‌ چه طور در پی موضوع می روید؟

دوستان خبرنگار زیادی هم دارم که روزانه با هم تبادل اطلاعات خبری داریم. البته با توجه به این که ایتالیا مثل بعضی دیگر از کشورهای اروپایی مثل انگلستان و فرانسه کشوری خبرساز نیست، تهیه گزارشی که قابل پخش در صدا و سیما باشد کار آسان ای نیست. گزارش باید موضوع ای جذاب و هدفمند داشته باشد و دارای گفت و گو های خوبی هم باشد. واقعا فشار زیادی روی بنده هست. گاهی تا حدود یک بامداد نیز به کارم در منزل ادامه می دهم تا گزارش را تکمیل و ارسال نمایم. ترامپ مسئله ساز هست و ایتالیایی‌ها دید خوبی به او ندارند.

مردم ایتالیا نسبت به ترامپ چه دیدگاهی دارند؟

اروپایی ها می دانند که محافظت برجام نه منحصرا برای ایران لکن برای منفعت های خودشان نیز با اهمیت هست. پس از شهادت همکار عزیزمان محسن خزائی با مسئولان صحبت کردم تا افتخار حضور در سوریه را دارا باشم و فکر می‌کنم این دست کم کار هست.

آیا علاقه دارید به سوریه هم بروید و در آنجا گزارش تهیه کنید؟

کار در ایتالیا را نمی شود با فعالیتهای خطیر همکاران ارجمندم در کشورهای جنگ زده و بحرانی مثل سوریه، افغانستان و عراق، قیاس کرد.  

صحبت از الهام قبادی

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85018

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.