تاریخ ارسال : ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گفتگو با شعبان وفایی نژاد در خصوص امور شهری و شوراها

 ی از سطوح و عرصه‌های مهم مشارکت سیاسی، شرکت مردم یک جامعه در انتخابات است و ادبیات موجود در مورد مشارکت سیاسی این نکته را روشن می‌سازد که با وجود راه‌های گوناگون مشارکت و مداخله در سیاست، توجه خاصی به « انتخابات»، «مشارکت انتخاباتی» و «حقوق مردم در انتخابات» وجود دارد.

به گزارش مرضیه امین برزگر خبرنگار شلمچه نیوز از ساری، به همین دلیل اهمیت مشارکت انتخاباتی سبب گردیده که محور مشارکت سیاسی غالباً بر مشارکت انتخاباتی بچرخد و در واقع می‌توان اینگونه عنوان کرد زندگی سیاسی شهروندان در دنیای نوین تقریباً در انتخابات خلاصه می‌شود.

برپایه این گزارش بحث انتخابات شوراهای ما را برآن داشت تا با شعبان وفایی نژاد تویه درواری یکی از پیشکسوتان امور شهری و شوراها که سابقه گذراندن چندین دوره انتخابات شوراها / مجلس شورای اسلامی و حتی ریاست جمهوری را دارد ، به گفتگو بنشینیم و با استفاده از نکته نظرات وی ، به واکاوی وضعیت انتخابات شورای شهر در ساری بپردازیم.

وی از جمله مدیران قدیمی شهرداری است که سالیان سال رئیس روابط عمومی شهرداری و شورای شهر بوده ؛ وفایی نژاد در برهه مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی / رئیس بازرسی شهرداری / مشاور رسانه ای شهردار وقت / مشاور رئیس شورای اسلامی شهرستان ساری و مشاور رئیس شورای اسلامی استان مازندران بوده و از تجربیات گرانبهایی در عرصه مدیریت شهری برخوردار است که همواره یکی از منتقدین عملکرد شورای شهر و شهرداری در رسانه بوده است.

 آقای وفایی نژاد ارزیابی شما از عملکرد چهار دوره شورای شهر در ساری چیست؟

در بیان کلی باید بگویم که دوره اول بهتر از دوره دوم ، دوره دوم بهتر از دوره سوم و دوره سوم بهتر از دوره چهارم بوده است البته منکر تلاش اعضای شوراها در دوره های مختلف نیستم اما متأسفانه علیرغم افزایش شناخت از شوراها ، دوره به دوره شاهد عملکرد ضعیف تری از این نهاد بودیم .

ملاک و معیار شما در این اظهار نظر بر چه مبنایی است؟

بنده میزان رضایتمندی مردم را در الویت ارزیابی ها قرار می دهم البته اعضای شورای شهر کمی بدشناس هم بوده اند چرا که فضاهای مجازی نقدهای متعددی را از عملکرد شورای شهر مطرح کردند و مردم ما راحت تر توانستند عملکرد آنها را به نقد خود درآورند .

 چند تن از اعضای شورای کنونی برای شورای پنجم با اقبال مردم مواجه می شوند؟

به طور طبیعی فکر نمی کنم بیش از ۳ نفر بتوانند توفیق جلب آرای مجدد را به دست آورند هرچند در صورت صرف هزینه های سنگین ، شاید بتوان موفقیت دو تن دیگر را نیز محتمل دانست .

 پدیده جدید انتخابات آتی از منظر شما چه کسی می تواند باشد؟

فکر می کنم پدیده داوطلب موفقی است که توانسته با هزینه های سنگین ، اعتماد عمومی مردم را از آن خود کند.

مهمترین تفاوت انتخابات شورای شهر در این دوره با شورای چهارم از منظر شما چیست؟

در وهله اول باید بدانیم که روستائیان نقش اول را در انتخابات شورای پنجم دارند و از هم اکنون داوطلبان شورای شهر در روستاها به دنبال یارگیری هستند و قصد دارند با استفاده از پتانسیل نیروهای انسانی در روستاها سرنوشت انتخابات شورای شهر را به نفع خود رقم بزنند .

 مهمترین نقطه ضعف شورای شهر در دوره چهارم را در چه مواردی می دانید؟

شما نقطه قوت را به بنده بگوئید.

 مهمترین نقطه قوت شورای چهارم؟

فکر می کنم تنها پروژه های عمرانی شهرداری است که می تواند قابل ذکر باشد.

مهمترین نقطه امید داوطلبان انتخابات در دوره پنجم چه می تواند باشد؟

باید بدانیم قطعاً با اقدامات قاطعانه دست کاری در آرای داوطلبان در دوره پنجم وجود نخواهد داشت و آنچه که به عنوان رأی مردم در صندوق ریخته می شود ، میزان اقبال عمومی آنها در این عرصه خواهد بود .

 

 پیش بینی شما از حواشی انتخابات شورای پنجم در ساری چیست؟

با توجه به کاهش تعداد اعضای شورای شهر از ۱۳ به ۹ نفر ، اعضای شورا به دنبال حذف همدیگر و خودزنی خواهند بود برهمین اساس مردم به دنبال چهره های جدید خواهند رفت و شاید در روزهای آخر دوستان به دشمنان نیز تبدیل شوند !

 نقش دودانگه ای ها و چهاردانگه ای ها را در انتخابات پیش رو چقدر موثر می دانید؟

دودانگه ای ها بالای ۲۵ نفر و چهاردانگه ای حدود ۷۰ داوطلب برای حضور در این انتخابات معرفی خواهند کرد البته اینبار فرح آباد و میاندرود و سایر مناطق نیز نسبت به این موضوع بی تفاوت نیستند ضمن اینکه شهروندان بافت مرکزی نیز بیکار نخواهند بود و به دنبال نماینده خود در پارلمان شهری خواهند بود اما در بیان کلی باید بدانیم که انتخابات در این دوره به سمت قومی و قبیله ای گرایش دارد .

 در برخی از محافل عنوان شده برخی از گروههای مجازی و سایت های خبری به دنبال تخریب اعضای شورای شهر  و شهرداری هستند ، نظر شما در این خصوص چیست ؟

مطمئناً شعور سیاسی مردم ساری به حدی بالاست که بهترین قضاوت کنندگان خادمین خود در شهرداری و شورای شهر هستند و بهترین ها را برای این انتخابات برمی گزینند برهمین اساس داوطلبین و اعضای کنونی باید برای معرفی عملکرد خود از بهترین ابزارهای راستی آزمایی استفاده کنند تا مورد اقبال عمومی قرار بگیرند .

وضعیت اعضای سابق شورای شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

سید محمد آقامیری / فرامرز نقیبی / کوروش یوسفی / مهدی رضایی فرح آبادی مدعی درجه اول و شاخص برای حضور در پارلمان دوره پنجم شهر ساری هستند که وضعیت مطلوبی هم در بین مردم ساری دارند .

 بحث رد صلاحیت برخی از اعضای شورای چهارم را چقدر در معادلات سیاسی شهر ساری تأثیر گذار می دانید؟

بنده اعتقادی به رد صلاحیت ها ندارم وقتی افرادی در شورای شهر حضور و در حال خدمت هستند یعنی صلاحیت کامل دارند مگر اینکه دستگاههای نظارتی فیلترهای بسیار سخت گیرانه ای را برای تعیین صلاحیت آنها در نظر بگیرد .

 

چند درصد داوطلبان انتخابات آتی برای خدمت به مردم می آیند؟

به نظر بنده و بر اساس اظهارات بسیاری از آنها و ارزیابی های صورت گرفته از نحوه تبلیغات ، فکر نمی کنم بیش از ۵ درصد به دنبال خدمت به مردم باشند و اکثر آنها در جنگ قدرت به دنبال شهرت و کسب منافع مالی و حتی برخی از آنها جایگاه پارلمانی شهری را سکوی پرتاب خود به خانه ملت می دانند .

 از دوره اول تاکنون، عملکرد کدام یک از اعضای شوراها را مثبت ارزیابی کردید؟

با احترام به همه اعضای چهار دوره شورای شهر ساری ، علی ایمانی / مصطفی شیرزاد / مهرانفر / فرزانه / بهروش / نقیبی / صالحی نیا / محمدی کیادهی / سید محمد آقامیری / احمدی / رضایی فرح آبادی از برجسته ترین ها به شمار می روند و ما مشکلی در بین آنها مشاهده نکردیم .

 آقای وفایی نژاد شما تجربه همکاری با چند تن از شهرداران ساری را داشته اید؟

بنده از دوره مدیریت مرحوم عزت الله دامادی که توفیق خدمت به نهاد مردمی شهرداری نصیبم شد ، فعالیتم را آغاز کردم و با شهردارانی چون یوسف نژاد / خلیلی / خان محمدی / صادقلو / قنبرپور / رضویان / زارع / باقری / سید علی حجازی  همکاری داشته و اکنون نیز با مهدی عبوری شهردار جوان و پرتلاش ساری همکاری می کنم .

 در زمان کدام یک از شهرداران مسئولیت روابط عمومی شهرداری را بر عهده داشتید؟

بنده در زمان مدیریت همه افرادی که نام بردم یا مسئولیت در روابط عمومی شهرداری ، یا شورای شهر و یا سازمان عمران ( بزرگترین سازمان تابعه شهرداری ) را داشته و اکنون نیز در این سازمان تابعه در حال انجام وظیفه هستم.

 با کدام یک از اعضای شورای شهر ساری اختلاف دارید؟

به حمدالله همه اعضای شورای شهر از دوستان ما هستند و شاید سابقه دوستی و ارادت بنده به آنها بیش از ۴ سال باشد ، شاید در حوزه کاری برخی نقدها و انتقاداتی به آنها وارد باشد اما بنده هیچگاه روابط و ظوابط را در ارزیابی های خود در یک کفه ترازو قرار نمی دهم.

 

 

چرا این همه در فضاهای مجازی هیاهویی به نام رد صلاحیت ها مطرح است؟

هنگامیکه رئیس دادگاه انقلاب و مقامات قضایی اعلام می دارند هیچگونه پرونده تخلفی وجود ندارد یعنی همه جنجال ها ، اقداماتی ناصواب و بی اساس است .

 شما در انتخابات آتی با چه افرادی همکاری می کنید؟

بنده همچون همیشه علیه هیچ داوطلب و عضو شورای شهر فعالیت منفی نخواهم داشت و انتخاب ۹ فرد منتخب در روز انتخابات ، حقی است که آن را صرفاً برای خود محفوظ دانسته و هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ام.

 آقای وفایی نژاد چرا مردم از عملکرد شورای چهارم ساری ناراضی هستند؟

این سوأل انحرافی است ، مردم ما از عملکرد شورای شهر راضی هستند چرا که توسعه و آبادانی شهرشان را بیش از گذشته احساس می کنند.

گفته می شود تعدادی از مدیران شهرداری وارد صحنه انتخابات آتی شورای شهر می شوند ، شما چه نظری در این خصوص دارید؟

این موضوع زیاد جدی نیست البته اگر هم قصد حضور داشته باشند این حق قانونی آنهاست و قطعاً این توانمندی را در خود دیده اند که وارد این عرصه شوند البته بنده نیز شنیده ام که برخی از مدیران گذشته شهرداری با قدرت در حال یارگیری و تدارک لازم برای این عرصه هستند .

و سوأل آخر ، مهمترین فاکتورهای یک عضو موفق شورای شهر را در چه مولفه هایی می دانید؟

یک عضو موفق باید مدیری شجاع / مقتدر و متخصص باشد که خود را وام دار هیچ فرد و جریانی نبیند و بتوانند همواره قاطعانه در برابر تخلفات ایستادگی و از حق و حقوق مردم دفاع نماید.

این گزارش حاکیست انتخابات در نظام های مردم سالار شیوه معمول تغییر در هیئت حاکمه و انتقال قدرت است و الزاما بعد از تجلی اراده مردم از طریق صندوق های رأی سیاست های رایج یا تایید یا مورد تعدیل و یا تحول قرارمی گیرد. در واقع انتخابات به عنوان ابزاری که می تواند سهم مردم را در حاکمیت نظام سیاسی و اجتماعی تعیین و محقق سازد در راس همه امور قرار می گیرد تا بتواند به آن نظام وجهه ای دموکراتیک و مردم سالار بخشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=39596

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.