تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گفت وگو های شنیدنی همسرانِ دریانوردان آسمانی سانچی با مردم و مسئولین

پیکر همسرم را می خواهم ،مسئولین از اعطای حقوق همسرم شانه تهی می کنند،کارشان نظیر حرکت روی بمب ساعتی بود؛اینها نمونه ای از صحبت های شنیدنی همسرانِ دریانوردان آسمانی سانچی با مردم و مسئولین بود.    صحبت‌های شنیدنی همسرانِ دریانوردان آسمانی سانجی با مردم و مسئولانبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،    هشت روز در میان آب سوختند تا آسمانی گردند.     بعد از سانحه تلخ رخداده برای نفتکش سانچی و شهادت ۳۲ تن از هموطنان عزیزمان،دیروز یکم بهمن ماه با حضور مقام های کشوری و لشکری، خانواده جانباختگان و عموم مردم ، مراسم بزرگداشتی در مدرسه عالی شهید مطهری برای آنان برگزار گردید.   ..حضور داشتند.   این مراسم فرصتی را مهیا کرد تا دیگربار به پای اظهارات ناگفته داغداران سانچی پرداخت کنیم که به توصیف ذیل هست   پیکر همسرم را می خواهم   الیا محتشمی همسر شهید فرید محبی  مهندس ارشد نفتکش سانچی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی می گوید: چرا نباید در این مراسم که از آن به اسم مجلس باشکوه ملی برای شهدای نفتکش سانچی ذکر شده یک زن عالی رده سیاسی -دولتی حضور نداشته باشد؟ یعنی در کابینه دولت و یا نظام سیاسی هیچ زنی وجود ندارد؟تا با حضور در این مراسم و قرار گرفتن در کنار بانوان و مادران شهدای نفتکش سانچی به درد دل این روزهای آنان گوش دهد؟

  این مراسم فرصتی را مهیا کرد تا دیگربار به پای اظهارات ناگفته داغداران سانچی پرداخت کنیم که به توصیف ذیل هست   وی دنبال کرد: سانحه نفتکش سانچی در طول تاریخ دریانوردی به لحاظ پهنه بی همتاست. سی و دو اسطوره در این سانحه ، به علت وفای به عهد خود در ازای کشورشان ،جان باخته اند ، پس به چه سبب در کنار بانوان و مادران آنان کسی از مسئولین قوا حاضر نشده هست؟

سی و دو اسطوره در این سانحه ، به علت وفای به عهد خود در ازای کشورشان ،جان باخته اند ، پس به چه سبب در کنار بانوان و مادران آنان کسی از مسئولین قوا حاضر نشده هست؟محتشمی گفته بود: با وجود اینکه از این مجلس با اسم مراسم باشکوه ملی شهدای نفتکش سانچی ذکر شده اما تعداد شرکت کنندگان این محفل نشان دهنده  اطلاع رسانی ضعیف آن هست.به چه سبب به اندازه عنوان آن شگرف و بزرگ نبود؟ در این مراسم تنها خانواده‌های شهدای نفتکش حاضر بودند.

وی اظهار کرد: به چه سبب باید به هنگام ورود و با وجود اینکه این مراسم برای ما برگزار شده به گونه‌ای بازرسی شویم تا کیف‌مان را زیر دست و پای مردم تحویل دریافت کنیم.

محتشمی تصریح نمود: بعد از غرق شدن نفتکش سانچی هیچ کدام از مسئولین شرکت ملی نفتکش به خانه‌ام نیامده‌اند. تنها درخواستم این هست که پیکر همسرم را تحویل دهند اما می‌دانم که این امیدم نیز ناامید خواهد گردید، در نتیجه خودم را آرام می‌کنم تا پیکر همسرم همان جا آرام بگیرد.

مسئولین از اعطای حقوق همسرم شانه تهی می کنند

همسر شهید میلاد عنایتی افسرسوم نفتکش سانچی نیز در اظهار کرد و گو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی،اظهار کرد: اکنون تنها خواسته شده که از مسئولین دارم این هست که پیکر شهدای ما را به دستمان برسانند تا دلمان آرام بگیرد، تا این اتفاق نیافتد باور نخواهم کرد که همسرم جانش را از دست داده هست.

وی دنبال کرد: درحالی که این اشخاص در شرایطی بسیار سخت و دور از خانواده برای کشور خود مشغول به کار بودند ،اما اکنون که رفته‌اند مسئولین می‌گویند مربوط به ما نیست. حرفشان این هست که از اداره کار حقوقتان را تحویل بگیرید.

همسر شهید میلاد عنایتی افسرسوم نفتکش سانچی اظهار کرد: شهدای ما تاحالا برای نفت کشور کار می‌کردند و بر جابجایی آن از نقاط متفاوت جهان تأکید می‌ورزیدند، اما اکنون نمی‌دانم به چه سبب باید از اداره کار حقوق آنان را تحویل دریافت کنیم؟

حضور کمرنگ مردم در  مراسم شهدای نفتکش سانچی 

همسر شهید محمد کاووسی افسر تدارکات نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژیاظهار کرد: به چه سبب اطلاع رسانی در خبرگزاری ها برای حضور پرشور مردم در این مراسم کمرنگ بود؟ در این مراسم تنها خود خانواده شهدای نفتکش حاضر بودند.این مراسم به اندازه عظمت فعالیت آنان نبوده هست.

وی دنبال کرد: ۳۲ نفر به علت کشور جان خود را از دست دادند. اما اکنون…

همسر شهید محمد کاووسی افسر تدارکات تصریح نمود: با وجود اینکه می‌دانستند بار سانچی پرخطر هست ولی رفتند.

وی اظهار کرد: وزیر امور خارجه به هنگام رویداد سانحه سانچی در همان زمان‌‌های خستین باید به چین می‌رفت. اکنون پیام تسلیت، آنان دردی از ما دارو می‌کند؟

کار در نفتکش به معنای کار روی بمب ساعتی هست

شکوفه عبدالله زاده همسر شهید احسان ابولی افسر دوم سانچی در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصاد و انرژی، اکنون پیام تسلیت، آنان دردی از ما دارو می‌کند؟گفت: شش سال با او زندگی کردم و هیچگاه از او بی‌احترامی ندیدم. هرچه به وی می‌گفتم جوابش جز باشد چیز دیگری نبود . هر ظلمی به وی می‌شد تنها با یک نگاه به ماجرا انتهاء می داد.

عبدالله زاده گفته بود: هر وقت از او در مورد بیم از فوت می‌پرسیدم او با لبخندی این مبحث را رد نموده و می‌گفت چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

همسر شهید احسان ابولی افسر دوم سانچی تصریح نمود: کارش بسیار سخت بود همیشه از خانه دور بود و بر روی آهن ادوات کشتی می‌خوابید و بیدار می‌شد.

وی اظهار کرد: احسان همیشه می‌گفت که من و همکارانم روی بمب ساعتی هستیم و کوچکترین جرقه‌ای می‌تواند ما را راهی زندگی ابدی‌مان کند.

عبدالله زاده گفته بود: اوایل زندگی‌مان هر شش ماه روی کشتی بود اما این اواخر حضور او در کشتی به چهار ماه دست یافته بود به عبارتی هر چهار ماه یک بار به خانه سر می‌زد به علت همین زیادی از وقت‌ها خودم به دیدنش بر روی کشتی می‌رفتم.

همسر شهید احسان ابولی افسر دوم سانچی اظهار کرد: تاحالا حادثه‌ای برای کشتی او رخ نداده بود و هیچگاه فکرنمی‌کردم کشتی به این بزرگی روزی غرق شده و باعث جان باختن افرادی گردد.

وی گفته بود: مسئولین می‌گویند که روز اول آنان جان باخته‌ بودند. شرکت ملی نفتکش در آن هشت روز اول همیشه کنارمان بوده و صبح و شب به صورت مستمر به ما گزارش می‌داد. زمانی که تکاورها وارد عمل گردیدند خیلی امیدوار بودم، حتی حضوری پیش تکاورها رفته و از آنان خواهش کردم که از شرایط نفتکش نترسیده و برای بیرون کشیدن اشخاص حاضر در کشتی تمام کوشش خود را انجام دهند.

این مقام مسئول به سرعت خود را به شانگهای رسانده و برایم بسیار جالب بود که با رسیدن او، چینی‌ها نیز همان روز تصمیم گرفتند به روی کشتی بروند و این به معنای آن هست که چینی‌ها در اثر فشار مسئولین ما وارد کشتی شده اند.

همسر شهید احسان ابولی افسر دوم سانچی دنبال کرد: اما تیم امداد تنها به خارج شدن جعبه سیاه کشتی بسنده کرده در حالی که فکر می‌کردیم تعداد بیشتری از امداد رسان‌ها به داخل کشتی بروند و دست کم مکان شهدای ما را شناسایی کنند.

وی تصریح نمود:در جریان رسیدگی‌های مسئولین، تنها شاهد حضور شرکت ملی نفتکش و دلداری آنان بوده ام .

عبدالله زاده در انتهاء اظهار کرد: به مقداری درگیر عزای همسرم هستم که اکنون نمی‌توانم به نوع درخواستم از مسئولین فکر کنم.

برای کمک به اقتصاد کشور از جانشان گذشتند

او تمام خانواده های معزز اطراف خود را تسکین می داد و میگفت محموله کشتی آنان برای کمک به اقتصاد کشور بود .آخر کشور ما طبق نفت اداره می گردد.آنان برای کشور رفته اند.با وجود اینکه می دانستند کارشان سخت وخطرناک هست اما صادقانه رفتند.

گفتنی هست؛ام‌ وی سانچی مربوط به شرکت ملی نفتکش ایران با ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی (معادل یک میلیون بشکه نفت) به اعتبار حدود ۶۰ میلیون دلار(ارزش خود نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار) از عسلویه به مقصد داسان کره جنوبی در حال حرکت بود که روز شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ (۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸) در موقعیت ۱۶۰ مایل دریایی (۳۰۰ کیلومتر) از شرق شانگهای(دریای چین شرقی) با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تن بار غله به اسم «کریستال»برخورد کرده و آتش گرفت.

بعد از هشت روز آتش سوزی ،روز یک شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ (۱۴ ژانویه ۲۰۱۸) ساعت ۱۵ به وقت چین (۱۰:۳۰ صبح به وقت ایران) کشتی سانچی بطور کامل غرق گردید.

صحبت از پریسا مهریان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84209

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.