تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گفت و گو با «سروش صحتِ» کتاب باز و نویسنده

کارگردانی که بدون مقدمه چینی خاص، همراه با چاشنی فانتزی، بیننده را سرگرم سریال هایش می کند و لا به لای کمدی، خورده گیری هم می کند. او در جدید ترین مشارکت خود با این رسانه، سراغ یک تجربه جدید و غیر متعارف رفته و به عنوان مجری در یک برنامه ظاهر شده هست. طرحی با عنوان «کتاب باز» که نام آن بی شباهت با شخصیت خودش نیست.
  گفتگو با سروش صحتِ کتاب باز و نویسنده
قضیه شکل اول؛ بیم از اجرا

  کاراکتر شما در درک بیننده به عنوان یک طنزپرداز، تلویحا در قالب نویسنده و کارگردان آثار موفق طنز تلویزیونی پایدار شده هست. کاراکتری که به طور مستمر با عرضه جنس متمایز و هوشمندانه ای از طنز تلویزیونی به اثبات دست یافته هست. با این شناخت و مقدمه می خواهم به جدید ترین تجربه شما یعنی اعمال برنامه «کتاب باز» که تا حدودی با کاراکتر شما فاصله دارد، بپردازم. چه گردید که ایده اعمال این برنامه را پذیرفتید؟

چه گردید که ایده اعمال این برنامه را پذیرفتید؟اجرای این برنامه ریسک بزرگی بود. شاید باورتان نشود ولی من تاکنون هم از این که اعمال یک برنامه را قبول کرده ام می ترسم.

با دقت به این که هدف این برنامه رابطه زیادتر بیننده با فرهنگ کتاب خوانی هست، تفکر می کنید یک برنامه تلویزیونی آن هم با شمار مخاطبان انبوهی که این رسانه در سال های موخر داشته هست، چقدر توان دارد در راستای فرهنگ سازی موثر باشد؟

به نظر می رسد که این اتفاق در رابطه با این برنامه افتاده چون مخاطبان فراوانی بعد از انتهاء هر برنامه با اشتیاق به ما زنگ می زنند و در مورد کتاب هایی که به آنان ارائه کرده ایم پرسش می کنند.

یکی از نکات مشترک این برنامه با شخصیت شما، مقوله کتاب هست. از چه وقتی کتاب و مطالعه در زندگانی شما نقش ارزشمندی پیدا کرد؟

از چه وقتی کتاب و مطالعه در زندگانی شما نقش ارزشمندی پیدا کرد؟من از دوران بچهی کتاب خواندن را آغاز کردم و چون خواهر و برادر نزدیک به سن و سال خودم نداشتم، وادار بودم با کتاب خودم را سرگرم کنم. از طرف دیگر، در خانواده ام تمام اهل کتاب خواندن و مطالعه بودند و من هم به تبعیت از آنان، یک فرد کتاب خوان گردیدم.

چند خواهر و برادر دارید؟

انضمام و پیوستگی مطالعه که به طور مستمر در زندگانی تان محافظت شده و شما را زیادتر به عنوان نویسنده و کارگردان کتاب باز می شناسیم تا فیلم باز، چه طور رخ داد؟

من اهتمام کردم این رویه را با مطالعه کتاب هایی که به آنان علاقه مند هستم ادامه دهم و به نظرم تمام کسانی هم که قصد دارند این فرهنگ را در زندگانی شان قویتر کردن کنند خوب تر هست مطالعه را با کتاب هایی که برای شان دلنشین هست و به آنان علاقه مند می باشند آغاز کنند. مطالعه چیزی نیست که اگر در زندگانی متوقف گردید دیگر نتوان آن را دنبال کرد. چون برای مطالعه همواره مجال هست و اگر در زندگانی متوقف گردد می توان دوباره آن را قویتر کردن کرد. البته این کار محتمل هست برای افرادی که عادت به مطالعه ندارند یا آن را کنار گذاشته اند، کمی سخت باشد ولی به نظرم آنان هم برای آغاز و قویتر کردن دوباره مطالعه، خوب تر هست سراغ کتاب هایی که دوستان و آشنایان شان ارائه می کنند و سلیقه شان به هم نزدیک هست بروند.

خودتان زیادتر چه کتاب هایی را دنبال می کنید و حوزه مورد علاقه تان چیست؟

البته کتاب های حول حوزه ارائه، جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه را هم دوست دارم و آنان را هم دنبال می کنم.

تاثیرگذارترین کتابی که تا کنون خوانده اید چه بوده؟

کتاب های مؤثر در زندگانی ام م نبوده اند. معتقدم هر یک از این کتاب ها در مقطعی برای من ارزشمند و مؤثر بودند.

تاثیراتی که از این کتاب ها گرفتید چقدر در نگرش و انتخاب مسیرتان در زندگانی ارزش داشت؟

..

فکر می کنید شبیه کدام یک از شخصیت های کتاب هایی که تا کنون خوانده اید هستید؟

کتاب هم که دیگر جای خود را دارد.

الان که زیادتر سر کار هستید، چقدر از وقت تان را به مطالعه تعلق می دهید؟

به جهانی مجازی اشاره کردید؛ پدیده ای که به رغم بعضی از کارشناسان تسلط آن خصوصا بر زندگانی روزمره هر شخص باعث فاصله گرفتن او از مطالعه کتاب شده هست و در ادامه از آن به عنوان یکی از دلایل فقر فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در کشور یاد می کنند. به عنوان نمونه اگر کتاب همواره در داخل کیف و قابل دسترس باشد، در هر وقتی توان داریم مجال تهی برای مطالعه پیدا کنیم.
  گفتگو با سروش صحتِ کتاب باز و نویسنده

قضیه شکل دوم؛ نویسندگی و دیگر هیچ

حتی به نظرم در صف نانوایی هم می توان از مسیر موبایل کتاب های الکترونیکی را مطالعه کرد. با دقت به این که شما رشته تحصیلی تان شیمی هست و یک مدت هم کار تعلیم شیمی انجام داده اید، چه خبر گردید که تصمیم گرفتید وارد شغل نویسندگی و کارگردانی بشوید؟

  یکی از ارزشمند ترین ریسک ها یا به اظهار خوب تر تصمیمات زندگانی شما به وقتی بر می گردد که وارد کار جدی نویسندگی گردیدید. با دقت به این که شما رشته تحصیلی تان شیمی هست و یک مدت هم کار تعلیم شیمی انجام داده اید، چه خبر گردید که تصمیم گرفتید وارد شغل نویسندگی و کارگردانی بشوید؟من از بچگی به ادبیات علاقه مند بودم و همواره دوست داشتم نویسنده و داستان نویس بشوم ولی خانواده ام همواره دوست داشتند که دکتری بخوانم و در کنارش اگر خواستم به نویسندگی هم ادامه دهم. من در رشته شیمی قبول گردیدم و مدتی کار تعلیم شیمی انجام دادم. در دورانی که کار تعلیم انجام می دادم، همان طور عشق و علاقه به داستان نویسی همراهم بود. از طرف دیگر، دنبال کاری بودم که کمی برایم درآمدزا باشد.

سمت نوشتن کتاب نرفتید؟

آن وقت که کار تعلیم را رها کردید و به نویسندگی روی آوردید، احساس نکردید که با این انتخاب محتمل هست ریسک بزرگی انجام دهید؟

من تا مدت ها هم می درج کردم و بازی می کردم و هم کار تعلیم انجام می دادم.

شغل معلمی چه خصوصیت هایی داشت و چقدر در عمق نگرش تان مؤثر بود؟

من شیمی و تعلیم و کنار کودکان بودن را دوست داشتم.

از سود تعلیم خشنود بودید؟

چه فردی شما را به آقای مدیری ارائه کرد؟

اولین کارتان در راستای نویسندگی مشارکت با مهران مدیری در «جنگ ۷۷» بود. آ

با دقت به این که پیشینه ای در راستای نویسندگی نداشتید، آقای مدیری چطور اینقدر زود به عنوان نویسنده به شما اعتماد کرد؟

آقای مدیری از من دعوت کرد که برای بازی در کارشان حضور پیدا کنم و من هم برای بازی در سریال شان رفتم و کارم را آغاز کردم ولی همان جا کار نوشتن آیتم ها را هم انجام دادم. درکنار این که من منحصرا نویسنده سریال نبودم و شمار فراوانی نویسنده دیگر هم در کار آقای مدیری حضور داشتند.

قبول دارید که در نویسندگی و کارگردانی موفق تر از بازیگری هستید؟

نمی دانم! من که نباید در این مد نظر بدهم!

اما دغدغه خودتان هم زیادتر طرف نویسندگی و کارگردانی هست تا بازیگری؟

نمی دانم! من که نباید در این مد نظر بدهم!اگر فرصتش پیش بیاید بازی هم می کنم ولی این اواخر زیادتر درگیر نوشتن و کارگردانی هستم. سرپرست نویسندگان تان چه فردی بود؟

شما با آقای مدیری به غیر از «جنگ ۷۷»، در سریال های متفاوت دیگری هم به عنوان نویسنده مشارکت کردید.

چه کسانی در تیم نویسنده های سریال های آقای مدیری قرار داشتند؟

الان با آنان رابطه دارید؟


با پیمان و مهراب از چه وقتی آشنا شدید؟

پیمان و مهراب را قبل از این که با هم در امور آقای مدیری مشارکت کنیم می شناختم. وقتی که من به «جنگ ۷۷» پیوستم، برادران قاسم خانی در آنجا با آقای مدیری کار نمی کردند.

ما قبل از مشارکت در سریال های آقای مدیری در امور دیگری مانند «نان و عشق و موتور ۱۰۰۰» همدیگر را می شناختیم. برنامه شما برای آینده چیست، آیا تصمیم ندارید در سینما زیادتر فعالیت کنید؟

ولی پس از ان دوباره در تلویزیون کار خواهم ساخت چون من تلویزیون را خیلی دوست دارم و به نظرم این رسانه بیننده وسیع ای دارد.
  گفتگو با سروش صحتِ کتاب باز و نویسنده
« دوست دارم در سینما کار کنم ولی این به آن مفهوم نیست که ارتباطم را با تلویزیون قطع می کنم. چه گردید که ساخت این سریال را ادامه دادید؟

« که بالاخره همین کار را هم انجام دادیم.

«لیسانسه ها»ی سه را هم قرار هست بسازید؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75130

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.