تاریخ ارسال : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گله محمدرضا عارف از شهرداری تهران/ به چه سبب اکثریت نمایندگان مجلس مخالف گران کردن بنزین هستند؟/ صادر کردن رأی پرونده حقوق های نجومی

سرویس سیاست مشرق – روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

********

کیهان

تیلرسون: برای تغییر برجام با اروپا کمیته مشترک تشکیل داده ایم

وزیر خارجه آمریکا گفت؛ کمیته مشترک آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام کار خود را شروع نموده است.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از رویتر، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت تیم برطرف نقایص و ایرادهای توافق هسته ای ایران، کار خود را آغاز نموده و اعضای آن ملاقات کرده اند و اهتمام دارند در مورد تحولات لازم و چگونگی درگیر کردن ایران برای آن تحولات با یکدیگر به توافق برسند.

تیلرسون در انتهاء عزیمت یک هفته ای به اروپا، در ورشو، پایتخت لهستان، گفت تاحالا در این زمینه از پشتیبانی انگلیس، فرانسه و آلمان اطمینان حاصل کرده است.

آقای تیلرسون به خبرنگاران گفت: «کارگروه کوشش خود را برای رسیدن به توافق در اصول مشارکت، شروع نموده اند. این اصول دربردارنده چگونگی درگیر کردن ایران در گفتگوها و نیز تغییراتی است که باید انجام پذیرد.»

» حرکت بی سر و صدا ۳ دولت اروپایی در سازگاری با آمریکا در حالی است که مقام های اتحادیه اروپا، به رویکرد فریبکارانه در راستای تظاهر به تعهد به برجام ادامه می دهند و این در حالی است که در ازای نقض سیستماتیک و متوالی برجام، سکوت کرده و چراغ سبز به آمریکا داده اند.

انتظار می رود وزارت خارجه بویژه آقایان ظریف و عراقچی، موضع روشنی در راستای سازگاری اروپا با آمریکا برای تغییر در محتوای برجام و زدن تیر خلاص به توافق اتخاذ نمایند.

گله محمدرضا عارف از شهرداری تهران

ریاست مجمع نمایندگان تهران از کارکرد شهرداری و استانداری تهران در برف دیشب پایتخت انتقاد نمود.

محمدرضا عارف گفت: تاسف می خورم از کارهای شهرداری و استانداری که برای بارش متوسط برف، شهر به این وضع درآمده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه هم اتوبان های پایتخت و هم اتوبان های تهران-قم و تهران-کرج پس از بارش برف وضع نابسامانی پیدا نمودند و مردم ساعت ها در این اتوبان ها معطل ماندند. ضمنا گله جدی داریم که به چه سبب شهرداری آمادگی اولیه را برای ساماندهی معابر و برف روبی نداشت.

عارف اضافه کرد: از شب گذشته(پریشب) تاحالا تعداد زیادی درخت بر اثر سنگینی بارش برف شکسته که نشان می دهد عاملان شهرداری اقدام به برف روبی از درخت ها نکرده اند، ضمن اینکه شن پاشی در کوچه و خیابان های فرعی نیز به نحو مطلوب انجام نشده است.

وی اضافه کرد: به صورت جدی موضوع را از طریق استانداری و شهرداری پیگیری می کنیم تا نگاه کنیم به چه سبب علیرغم حدس های هواشناسی، شهر پس از بارش برف فلج گردید.

ارگان کارگزاران: مصاحبه ی روحانی هیچ بهره ای برای مردم نداشت

««سؤال های رشیدپور از ریاست جمهور، سوال طبقات بالا بود نه طبقات پایین و به همین دلیل طبقات پایین از این مصاحبه بهره ای نبردند.»

» مجله کارگزاران صدا با اشاره به گفت وگوی تلویزیونی ریاست جمهور درج کرد: رضا رشیدپور خودش بر علیه خودش عمل کرد، خودش باعث باختش شد.    این خودش بود که روی صحنه جلوی همه خودش را دار زد. آن قدر وعده مصاحبه چالشی به مردم دادکه همه در انتظار بودند سؤالات او به اندازه یک مناظره انتخاباتی غافلگیرکننده و پرحاشیه شود. او از خودش شکست خورد، از تبلیغی که برای خودش کرد. او باخت چون منحصرا دنبال به دست آوردن این صحبت بود بدون اینکه به شرایط تحقق آن فکر کند. وگرنه رشیدپور خوب تر از هر کسی می دانست که چگونه می شود مصاحبه شونده را گیر انداخت. او در همین برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» سریعتر و صریح تر از اینها سخن می زد.

… اما از حق نباید گذشت! رضا رشیدپور دست کم در دو بخش خوب عمل کرد؛ اول اینکه به جای زبان رسمی تلویزیون که خشک و بی مزه و بی روح است کوشش کرد از واژه های همه درک استفاده نماید و جمله هایش را به زبانی بگوید که مردم عادی سخن می گویند و دوم، اینکه لحنش حالت فردی مدعی را داشت که بی ادب هم نبود اما پاسخ قصد داشت. این که حسن روحانی کلی گویی می کرد به رشیدپور ربط نداشت. او در بیان و لحن، به نسبت سایر صحبت کنندگان خوب تر عمل کرد. اما کنار این خصوصیات مثبت کوله باری از ناتوانی ها هم وجودداشت: هر چقدر رشیدپور در لحن خوب بود در پیگری سوال ها منفعل بود. مشکل این بود که او منحصرا هجوم می کرد، یک گام جلو می رفت ولی دو قدم عقب می کشید. به همین دلیل هم بحث ها جدلی نمی شد؛ نه مجری خواهان ادامه بحث بود نه ریاست جمهور ترجیح می داد که موضوع را بشکافد.

با این همه رشیدپور کوشش می کرد خودش را نماینده مردم جا بزند، سوال هایی را بپرسد که برای قسمتی از جامعه با اهمیت اند. خوب یا بد، رشیدپور از جایگاه یک آدم طبقه متوسط سوال می کرد و سخن های او برای طبقه ای که توئیتر دوست دارند، حساب های بانکی بلوکه شده دارند و خبر ها ماشین هیبریدی را دنبال می نمایند جذاب بود. طبقات پایین تر جامعه از این صحبت بهره ای نبردند چون مجری نمایندگی شان نمی کرد. چون دغدغه آنان با مجری همخوان نبود. این خوش شانسی ریاست جمهور بود که چنین مجری ای رو به روی او نشست وگرنه اکنون جهت انتقادها نه سمت رشیدپور که به طرف او بود.

به چه سبب اکثریت نمایندگان مجلس مخالف گران کردن بنزین می باشند؟

گران کردن ۵۰ درصدی نرخ بنزین، مدلی کم فایده و پرهزینه است و به همین دلیل، پیشنهاد دولت دراین باره، هواداران کمی در مجلس دارد.

روزنامه نخبگان در گزارشی افزود: با نگاهی به سخنان نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طیف های متفاوت سیاسی حتی نمایندگان شاخص حامی دولت در هفته های موخر، به جرات میتوان مدعی شد که اکثریت نمایندگان مجلس مخالف پیشنهاد بنزینی دولت در قالب لایحه بودجه ۹۷ مبنی بر افزایش نرخ این فرآورده نفتی به ۱۵۰۰ تومان می باشند و بنابراین، احتمال تصویب این پیشنهاد بسیار اندک است.

دولت در سال ۹۴، سهمیه بندی بنزین را حذف و این فرآورده نفتی را تک نرخی کرد و در سال های ۹۵ و ۹۶ هم نرخ بنزین را هیچ تحولی نداد. خروجی این کارهای دولت که بشدت رنگ و بوی انتخاباتی داشت، رشد قابل ملاحظه استفاده بنزین در سال های ۹۵ و به ویژه ۹۶ بود. بر همین اساس، رشد استفاده بنزین که در سال های ۹۳ و ۹۴ حدود ۱/۵ تا ۲ درصد بود، در سال گذشته به ۵/۵ درصد و در ۹ ماه خستین سال کنونی به هشت درصد رسید. به همین دلیل، شاهد افزایش واردات بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز در سال گذشته و حدود ۱۵ میلیون لیتر در هفت ماه خستین سال کنونی بودیم.

در واقعیت، رشد استفاده و واردات بنزین در سال های موخر به شکلی بود که افزایش نرخ این فرآورده نفتی در ماه های آتی اقدامی ضروری بررسی می شود. با این وجود، نباید فراموش کرد که دولت نقش زیادی در افزایش رشد استفاده و واردات بنزین داشت. مدل کارکرد دولت در راستای افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین آنقدر سیاسی و غیرکارشناسی بود که داد اقتصاددانان حامی دولت را هم درآورد.

اواخر آذر، غلامحسین حسن تاش، کارشناس ارشد اقتصادی و یکی از حامی های دولت روحانی در کانال تلگرامی شخصی اش در مورد این موضوع درج کرد: «اینکه چهارسال افزایش تدریجی نرخ حامل های انرژی را که در قانون حدس شده است، اجرا نکنیم تا دو مرتبه رای بیاوریم و بعد که خیال مان راحت شد جمع آن افزایش ها را یکباره اجرا کنیم تا شوک بزرگ دیگری به پیکره نحیف اقتصاد و معیشت مردم وارد شود، یک فریبکاری مخرب است.»

» موضوع دوم، مدل اصلاح نرخ بنزین است. دولت می خواهد نرخ بنزین را به صورت تک نرخی تا ۱۵۰۰ تومان افزایش دهد تا بخش اعظم درآمدهای موردنظر در تبصره ۱۸ لایحه بودجه ۹۷ پژوهشگر شود. با توجه به میزان فعلی استفاده بنزین، درآمد دولت از افزایش نرخ هر لیتر از این فرآورده نفتی از هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال می باشد. این اقدام دولت، پیامدهای منفی را به دنبال دارد: افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین هم تورم زیادی در بخش حمل ونقل ایجاد می کند و هم با توجه به خصوصیات خاص این حامل انرژی در جامعه، تورم روانی قابل ملاحظه ای را در سایر بخش های متفاوت اقتصادی ایجاد می کند.

تاثیر افزایش ۵۰درصدی نرخ بنزین بر کنترل استفاده، محدود و موقتی بوده و بعید است بیشتر از یک سال به طول بینجامد. همان طور که به رغم افزایش نرخ بنزین در سال ۹۴، شاهد بودیم رشد دو درصدی استفاده این فرآورده نفتی در همان سال به رشد ۵/۵ و هشت درصدی استفاده در سال های ۹۵ و ۹۶ افزایش یافت. متاسفانه در خرداد ۹۴، سیاست موفق و کارآمد سهمیه بندی بنزین که امکان اصلاح مداوم نرخ این فرآورده نفتی با هدف کنترل استفاده آن بدون ایجاد فشار به زندگی عموم مردم را فراهم می کرد و باعث شده بود که در بازه زمانی سال های ۸۶ تا ۹۳، رشد استفاده بنزین به خوبی کنترل شود، بدون عرضه توجیه منطقی و کارشناسی توسط دولت حذف شد.

به دلیل «یارانه ای بودن» نرخ بنزین (پایین تر بودن نرخ فروش آن در قیاس با نرخ تمام شده و وارداتی) و علاوه بر این سامانه تک نرخی موجود، هر کس بنزین بیشتری استفاده کند، از یارانه بیشتری استفاده می نماید که این امر برخلاف عدالت اجتماعی و اصول مدیریت استفاده است.

با توجه به همین موضوع، خوب ترین روش نرخ گذاری بنزین، شیوه ای است که پایین ترین یارانه به استفاده آن تعلق بگیرد و بتواند زمینه اصلاح الگوی استفاده این فرآورده نفتی را بدون ایجاد فشار به زندگی عموم مردم مهیا کند. این روش نرخ گذاری باعث کاهش میزان وابستگی کشورمان به واردات بنزین خواهد شد و تاثیرات مثبتی در راستای تنوع سبد استفاده سوخت بخش حمل ونقل سبک و علاوه بر این کاهش آلودگی هوا بر جای می گذارد. بنابراین، لزوم دارد دولت به جای افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین به صورت تک نرخی که شیوه ای بسیار پرهزینه و کم فایده است، دیگربار از سیاست سهمیه بندی بنزین به عنوان یک سیاست غیرقیمتی موفق و کارآمد استفاده نماید و بین کم استفاده ها و پرمصرف ها تفاوت قائل شود.

فتنه گران با نظام نبودند بر نظام بودند آقای جهانگیری

معاون اول ریاست جمهور می گوید نمی شود کسانی را که با نظام بوده اند، حذف نمود.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان فارس، با بیان اینکه ما مسئولان در پیشگاه خداوند و ملت باید بخاطر عملکردمان پاسخگو باشیم گفت: اگر کوتاهی و قصور و غفلت مسئولان باعث رنجش مردم شده است باید طلب بخشش کنیم. ما باید بدانیم پس از انتخابات باید برای خدمت کردن به مردم از یکدیگر سبقت دریافت کنیم.
دکتر جهانگیری نقد و اعتراض را ثمره دموکراسی و مردم سالاری دانست و گفت: آنچه باید دلواپس بود این است که به جای نقد و انتقاد، نفرت و خشونت در جامعه زیاد شود، زیرا این امر آینده کشور را به مخاطره می اندازد.

معاون اول ریاست جمهور گفت: نمی شود هیچ کس و جریانی را که با نظام بوده اند حذف نمود گفت: دوران حذف سپری شده و باید با یکدیگر صحبت کنیم، صحبت بین جریانات سیاسی و گفتگوی ملی بین اقوام.

در مورد سخنان آقای جهانگیری گفتنی اینکه؛ اولا مشی بعضی مسئولان ارشد دولتی، خلاف سفارش وی در مورد معذرت خواهی نسبت به قصور و تقصیرها را نشان می دهد و گاه حتی لحن تندی و طلبکاری درقبال منتقدان یا مطالبات مشروع مردم دیده می شود.

ثانیاً ادعای پذیرش نقد و اعتراض به عنوان ثمره دموکراسی، با سخنان آقای جهانگیری در راستای تخطئه اعتراض سپرده گذاران مالباخته و انتساب آن به حریفان انتخاباتی در تناقض است.

ثالثاً منطق نظام حذف اشخاص و جریان ها نیست اما اگر اشخاص اخراجی بر جدایی از نظام و بازی در نقشه و زمین دشمن اصرار داشته باشند، آن گاه حکم مساله فرق می کند. ملاک حال امروز اشخاص و جریان هاست یعنی «آنها که با نظام و انقلاب هستند» نه افرادی که به گفته جهانگیری «با نظام بوده اند». فتنه گرانی که با نظام و انقلاب بودند اما در فتنه هایی مثل فتنه ۷۸ و ۸۸ در جبهه ضدانقلاب جای گرفتند و زیر علم «نه به جمهوری اسلامی»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «انتخابات دستاویز است – اصل نظام نشانه است» ایستادند و شتر فتنه گردیدند و درنهایت، اوباش هتاک به ساحت امام حسین(ع) را مردمان خداجو قرائت کردند، قطعاً از دایره نظام و انقلاب بیرونند. درواقع امثال آقای جهانگیری باید به آن جماعت تشر بزنند که به چه سبب بادشمن مشارکت کردند و با نظام درافتادند.

ایران

۵ بهمن ماه؛ ششمین جلسهرسیدگی به پرونده دکل نفتی

وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده نامیده شده به دکل نفتی از برپایی ششمین جلسه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۱۵ بهمن ماه  و در شعبه ۱۰۶۳ مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی اطلاع داد. علیزاده طباطبایی از بیان جزئیات نشست ها قبلی دادگاه اجتناب کرد. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، علیزاده طباطبایی قبل از این بیان کرد که پرونده دکل نفتی ۵ متهم دارد که اتهام بعضی از متهمان تحصیل مال غیر شرعی و بعضی دیگر خیانت در امانت عنوان شده است.

تکرار ادعای اسرائیلی ها بر علیه ایران

سخنگوی ارتش رژیم اسرائیلی برای چندمین بار مدعی شد بنابراین سستی مقام های لبنانی، ایران در حال ایجاد کارخانه های ساخت موشک دقیق در لبنان است. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از فارس، «رونن مانلیس» در پیامی به لبنانی ها اخطار داد و مدعی شد: بنابراین سستی مقام های لبنانی، این کشور به کارخانه بزرگ موشک مبدل شده است.

   موضوع منحصرا جابه جایی اسلحه و اموال یا دادن مشاوره نیست لکن ایران شعبه تازه ای در لبنان گشوده است. این اولین بار نیست که رژیم اسرائیلی چنین مدعایی را مطرح می نماید. آخرین بار، رژیم اسرائیلی در ژوئیه گذشته نیز این مدعا را تکرار کرده بود. ایران این شایعات را بی پایه خوانده و رد کرده است.

مدعایی در مورد دستگیری شدگان ناآرامی ها

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: «بنا به سخنان بعضی دستگیری شدگان حوادث موخر، قبل از ورود به تجمع در خانه ای به آنان قرص خورانده بودند»

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایلنا، حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده اصولگرای رباط کریم در این باره توضیح داد: «برخی دستگیری شدگان کرمانشاهی اظهار می کردند به چه سبب ما را اینجا آوردید. مسئولین گفته اند، شما در خیابان بودید، شیشه می شکستید، اغتشاش می کردید. زندانی های اظهار می کردند ما اصلاً نفهمیدیم. ما را به خانه ای بردند آنجا قرصی خوردیم و بعد به خیابان رسیدیم و اصلاً نفهمیدم چه شد.»

» نوروزی پیش تر علت خودکشی یکی، دو زندانی در مدت موخر را «دق کردن از احساس گناه» مطرح نموده بود. وی دیروز در مصاحبه با ایلنا، در توضیح این سخنان خود نیز با اشاره به پیشینه فعالیت قضایی اش اضافه کرد:  «شناختی که من دارم، می دانم همکارانم چنین مرامی دارند. مسأله این است که چه سودی برای زندانبان، مسئول زندان، دادستان، ریاست دادگستری و دیگر مقام های دارد که بخواهد به زندانی قرص بدهد و او را بکشد.» » او دنبال کرد: «از بنده پرسیدند به چه سبب این اشخاص درگذشته اند، اظهار کردم باید از خودشان بپرسید، از عزرائیل بپرسید. شاید از ناراحتی سنکوپ کرده، شاید دق کرده و … منحصرا خواهش می کنم وقتی می نویسید، سوال و پاسخ ما را کامل بنویسید.»

آرمان

صادر کردن رأی پرونده حقوق های نجومی

»رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حقوق های نجومی ربطی به قانون نداشت و پرونده های آنان در دادگاه ها مطرح و احکام آن صادر گردیده است.

در جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس احمد بیگدلی نماینده خدابنده در تذکری نسبت به اختصاص بودجه ۲۰ میلیارد تومانی به فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی انتقاد نمود و گفت: باید برای بررسی جداول و ردیف های بودجه وقت بگذاریم و با سعه صدر بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: از همین جداول و ردیف ها بودند که حقوق های نجومی بیرون آمد.در ادامه علی لاریجانی ریاست مجلس گفت: حقوق های نجومی ربطی به قانون نداشت؛ پرونده های آنان در دادگاه ها مورد بررسی قرار گرفته و احکام صادر گردیده است.

امدادرسانی سپاه های استانی به منطقه های برف گیر

سخنگوی سپاه گفت: در برف موخر برنامه امدادرسانی توسط سپاه های استانی با قوت در حال اجرا است و نیروهای ما درکنار سایر نیروها فعال می باشند.

سردار رمضان شریف در مورد آمادگی این نیرو در امدادرسانی به منطقه های درگیر با کولاک گفت: در سپاه پاسداران دستورالعمل دائمی امدادرسانی به مردم برای قرارگاه ها، سپاه های استانی و ۵ یگان کلیدی وجود دارد. سخنگوی سپاه پاسداران دنبال کرد: ما بارش برف را بخشی از موهبت های الهی می دانیم، اما به صورت طبیعی این موهبت در مواردی بعضی هموطنان را دچار مشکل می کند.

وی با اشاره به تجربه خوب سپاه در امر امدادرسانی گفت: همه به یاد دارند در بارش برف گیلان سپاه پاسداران امدادرسانی خوبی را عرضه کرد و پس از آن این نوع از امدادرسانی با دستور سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه به سپاه های استانی ابلاغ گردید.

قضات نا عدالتی کننده معرفی گردند

دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به تصمیم ریاست دستگاه قضا در اعلام اسم و عکس قضات متخلف، تصریح نمود: زیادی از قضات در دستگاه قضا آدم های شریفی می باشند. اگر معدودی از قضات پا را از عدالت بیرون نهادند و به مردم نا عدالتی کردند، باید به مردم معرفی شده و تا ابد از دستگاه قضایی خلع ید گردند.

نبی حبیبی تاکید کرد: قوه قضائیه در حال برداشتن گام های بزرگی برای مقابله با فساد است. اگر این گام را از درون مدیریت کند، دستاوردهای مقابله با فساد دو چندان خواهد شد. ما از این تصمیم آیت ا… آملی لاریجانی پشتیبانی می کنیم و آن را یک گام بزرگ برای فسادزدایی می دانیم.

وی با اشاره افزایش نرخ ارز گفت: نرخ ارز روزانه بالاتر می رود و مسئولین ارزی کشور جوابی برای آن ندارند. به نظر می آید کشور به ارز حاصل از فروش نفت خام و گاز به دلیل استمرار مشکلات بانکی و تحریم ها در پسابرجام دسترسی ندارد. به نظر ما افزایش نرخ ارز لطمات اقتصادی قابل ملاحظه ای را به دنبال خواهد داشت.

پیام سردارسلیمانی به فرمانده ارتش ترکیه

پس از برتری ارتش سوریه بر تکفیری ها در پایگاه ابو الضهور، سردار قاسم سلیمانی مدتی در این ‏منطقه ماند؛ اما به نظر می آید وی از تحرکات ارتش ترکیه و اشغال زمین های سوریه بدون سازگاری ‏نظامی با ایران و نظام سوریه، ناخشنود است.

‏ ‏ طبق اطلاعات مراجع آگاه، سردار ‏سلیمانی، یکی از افسران بلند پایه نیروهای قدس را به سوی فرمانده ارتش ترکیه در سوریه فرستاد تا ‏پیامی را به وی برساند، مبنی بر اینکه ایران نیز در حلب حضور داشته و از پشتیبانی نیروهای حزب ا… و نیروهای عراقی، بهره مند است و ارتش ترکیه قبل از نزدیک ‏شدن به این منطقه های باید با سردار سلیمانی هماهنگ کند.‏ ‏ پس از پیام سردار قاسم سلیمانی برای فرمانده ارتش ترکیه که هدایت کننده هجوم ترکیه به زمین های ‏سوریه است، نیروهای سپاه قدس و هم پیمانان آن جایگاه ها درگیری را اتخاذ کرده اند و تحلیلگران ‏بعید نمی دانند که در صورت نزدیکی ارتش ترکیه به پایگاه های نیروهای هم پیمان ایران، ‏احتمال بروز برخورد بین ارتش ترکیه و این نیروها وجود داشته باشد.‏

زمان جابه جایی پیکر۳خدمه سانچی به ایران

‏مدیرکل شرق قاره آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، گفت: به احتمال زیاد ظرف یک هفته آینده پیکرهای سه خدمه کشتی سانچی که مورد شناسایی قرار گرفته اند، به کشور جابه جا می شود.

محمود فرازنده در حاشیه مراسم تشییع مهدی محتشمی یکی از دیپلمات های با پیشینه کشورمان، اعلام نمود: بر طبق بررسی های انجام شده و انجام تست های DNA تاحالا پیکر سه تن از خدمه کشتی سانچی که در این سانحه جان خود را از دست دادند شناسایی شده اند و بر طبق آخرین نشستی که کمیته پیگیری سانچی داشت قرار شده سازگاری های لازم با دولت چین برای ارسال پیکرهای این عزیزان به کشورمان صورت پذیرد.

وی اظهارداشت: با حضور نمایندگان ذینفع و مربوطه در موضوع غرق کشتی سانچی، کار رمزگشایی از جعبه سیاه این کشتی آغاز شده است و در انتظار خبر ها بیشتری در مورد آخرین ارتباط ها و ارتباط بین کشتی ها و مسائل دیگری که در آن موقع در منطقه در جریان بوده، هستیم.

۱۴ بهمن دادگاه تجدیدنظر بقایی

وکیل مدافع حمید بقایی از تعیین وقت جلسه دادگاه تجدیدنظر برای رسیدگی به پرونده موکلش اطلاع داد. ..پور گفت: شبعه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر ۱۴ بهمن ماه را برای رسیدگی به پرونده موکلم تعیین کرده است.

وی در مورد برپایی دادگاه علنا یا غیرعلنی، گفت: به ما گفته شده که دادگاه غیرعلنی نیست. ..پور افزود: با توجه به اینکه پرونده هزاران صفحه دارد و مطالعه دقیق آن دست کم ۱۰۰ ساعت طول می کشد، این مجال مهیا نبوده تا بتوانم آن را مطالعه کنم. وی تذکر داد: پرونده ۳۰ دی ماه به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده و در همان روز تعیین وقت صورت گرفته است. وکیل مدافع حمید بقایی در مورد عنوان های اتهامی موکلش اظهارداشت: عنوان های اتهامی زیادتر جنبه مالی دارد؛ البته در مورد مصوبات دولت دهم نیز است.

میهن امروز

عضو هیأت نظارت بر نمایندگان:گزارشات خلاف «محمود صادقی» را رسیدگی می کنیم

عضو هیأت نظارت بر مشی نمایندگان اعلام نمود در حالتی که نهادها، گزارشات خود را در مورد مطالب خلاف «محمود صادقی» که به آنان نسبت داده ، برای ما ارسال ننمایند، آن را قطعاً رسیدگی می کنیم.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در صحبت با تسنیم، با اشاره به اتهامات و مدعیات موخر محمود صادقی، عضو فراکسیون امید، گفت: اعضای هیأت نظارت بر مشی نمایندگان سخنان و کارهای نمایندگان را که بر خلاف وظیفه ها نمایندگی آنان تشخیص دهد پیگیری و با حضور نماینده متخلف سخنان او را بررسی می کنند. وی اضافه کرد: در حالتی که سازمان ها و نهادها گزارشات خود را در مورد مطالب خلافی که از سوی محمود صادقی به آنان نسبت داده شده به هیأت نظارت ارسال ننمایند قطعاً این هیأت این مورد ها را بررسی می کند. عضو هیأت نظارت بر مشی نمایندگان مجلس با تاکید بر اینکه چنین اظهار نظرهایی عارضه ساز بوده و هم به جایگاه نمایندگی و هم به جایگاه مجلس شورای اسلامی عارضه می زند، تصریح نمود: اظهار نظرهای اینچنینی علت خیز سواری و سوءاستفاده رسانه های خارجی می شود تا از این مسائل برای ضربه وارد کردن به ارکان نظام استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه منتشر کردن چنین مطالبی علت گسترش بی اعتمادی در جامعه می شود، گفت: شاید آقای صادقی تفسیر موسعی از اصول ۸۴ و ۸۶ قانون بنیادی دارد و شاید وی گمان می کند همه اظهارنظرهای نماینده آزاد است یا اظهاراتش در راستای وظیفه نمایندگی است.

نمایندگان استان کرمان، روحانی را در عزیمت به کرمان معیت نمی کنند

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان از عدم معیت حسن روحانی از سوی خود و سایر نمایندگان استان کرمان در عزیمت ریاست جمهور اطلاع داد. یحیی کمالی پور در گفت وگویی به برپایی نشست مجمع نمایندگان این استان در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه پارلمان اطلاع داد.

وی در بیان جزئیات نشست مجمع نمایندگان استان کرمان، گفت: در این جلسه با نظر اعضای مجمع قرار شد به دلیل کارکرد دولت، عدم مشارکت دولت با نمایندگان برای برطرف مشکلات مردم و علاوه بر این عدم مشورت با نمایندگان مجلس در تصمیم های استانی، نمایندگان مجلس، ریاست جمهور را در عزیمت استانی به کرمان معیت نکنند.

کمالی پور با تاکید بر اینکه مردم مشکلات جدی معیشتی دارند، گفت: نمایندگان مجلس به دنبال برطرف این مشکلات می باشند و از دولت توقع دارند به نمایندگان در این زمینه کمک کند تا شاهد برطرف مشکلات مردم باشیم.

عده ای از پرونده های اغتشاشگران منتهی به صادر کردن کیفرخواست شد

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ارتباط با آخرین وضع پرونده اغتشاشگران در ناآرامی های موخر، گفت: پرونده عده ای از آنان منتهی به صادر کردن کیفرخواست شده و آماده ارسال به دادگاه است.

دادستان کل کشور در صحبت با میزان در ارتباط با آخرین وضع پرونده اغتشاشگران در ناآرامی های موخر گفت: بیشتر قریب به اتفاق آنان با تعهد، التزام یا قرار مناسب آزاد شده اند. وی افزود: پرونده بعضی از افرادی که تعداد آنان هم زیاد نیست و دارای جرائم سنگین بودند، منتهی به صادر کردن کیفرخواست شده و آماده ارسال به دادگاه است. دادستان کل کشور بیان داشت: در مورد عده ای از آنان نیز مراحل تحقیقات هنوز به انتهاء نرسیده و پرونده در حال تکمیل تحقیقات است.

انتقاد شدید شمخانی نسبت به استفاده مسؤولان از پاویون فرودگاه

دبیر شورای عالی امنیت ملی نسبت به استفاده مسؤولان از پاویون فرودگاه انتقاد نمود. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دریابان علی شمخانی نسبت به استفاده مسؤولان از پاویون فرودگاه انتقاد نمود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه جریان پاویون فرودگاه چیست و آن را برای چه ساخته اند، گفت: به چه سبب مسؤولان هنگام سوار شدن  هواپیما از پاویون استفاده می کنند؟ وی دنبال کرد: بروید در سالن توقع ها مثل مردم سوار شوید. در سالن توقع ها ده ها مراجعه کننده خواهید دید. زندگی خود را به مردم نزدیک تر کنید!
 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85219

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.