تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یادداشت|یادآوری تاریخ مشروطیت به مسئولان صداوسیما به دستاویز فحش به طایفه "لر"

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه مجلس خبرگزاری تسنیم، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی در انتقاد به پخش بعضی سریا‌ل‌ها در صداوسیما من جمله سرزمین کهن و سریالهای مربوط با مشروطیت که در آنها به طایفه لر فحش می‌شود، درج کرد:

* نکته هایی حول مشروطیت

سلطنت مشروطیت نوعی از حکومت هست که در آن شخص حاکم در راس حکومت قرار دارد اما دیگر مشابه سلطنت مطلقه، دارای قدرت اجرایی تمام عیار و خودکامه نیست، لکن قوه مقننه به کار قانون‌گذاری و قوه مجریه به اجرای امور می‌پردازد. پادشاه مقام رسمی سلطنت را به عهده دارد و سلطنتش منوط به اموری میگردد.

شکل و ساختار حکومت در ایران، هزاران سال به طور استبداد مطلقه بوده هست، حکومت‌های خودکامه‌ای که نسل به نسل گشتند و تقریبا به یک شکل رابطه خود را با مردم تنظیم می‌کردند، مردم در این شکل از حکومت جایی قابل اهمیت نداشتند و به عنوان خدم و اهالی به حساب می‌آمدند.

مشروطیت، یعنی ورود مردم به صحنه‌های گوناگون تصمیم‌گیری‌ها و کنشها، مداخله مردم در تعیین سرنوشت خود، طبق مکانیسمی که در کشورهای مترقی دیگر انجام گرفته بود. این بار بعد از هزاران سال،"نمایندگان"مردم در جایی به اسم مجلس جمع می‌شدند و برای اداره مملکت چگونگی و تکلیف تعیین می‌کردند. برای دربار پادشاه نیز قاعده‌هایی مثل قواعد مالی تنظیم می‌کردند و این بی‌سابقه و بسیار توسعه یافته بود.

* زمینه‌های بروز مشروطیت

فرهنگی:گسترش سطح سواد در دوره قاجاریه بنابه ضرورت‌های اقشار گوناگونی که درگیر این با اهمیت بودند، من جمله تجار و روحانیون و شاهزادگان و بزرگان محلی و فرزندان آنها و…ورود صنعت چاپ را به دنبال داشت، صنعت چاپ باعث گسترش چاپ کتاب و روزنامه و…از سوی دیگر، بروز جنگ‌های ایران و روس، ناکارآمدی ابزارها و فنون جنگی سنتی در مقابل سامانه پیشرفته جنگی را بیشتر از پیش عیان کرد.

به همین سبب، کارگزاران نوگرایی در ایران آن روزگار چاره را در اخذ تمدن نگاه کردند. فرستادن دانشجو به اروپا برای اولین بار در دوره قاجار همزمان با جنگ‌های ایران و روس آغاز گردید. این دانشجوهای بعد از انتهاء درس خود، به کشور بر می‌گشتند و مصدر امور می‌گردیدند. اولین روزنامه و اولین چاپخانه‌های کارا، از همین زمان باقی ماندند. اجتماعی-اقتصادی: آشنایی با تمدن اروپایی، با افزایش مسافرت اروپایی‌ها به ایران و ایرانیان به اروپا، خوب تر حاصل گردید.

تجارت هم مسیر بسیار خوبی برای آشنایی زیادتر از اروپا و ابزارها آنجا می‌شد. فراموش نکنیم که تجار و بازرگانان از اولین باسوادهای جامعه ایرانی بودند، بالتبع اولین روشنفکران ماهم با تجار رابطه نهادی دارند. درخواست تحولات سیاسی مشابه تحولات در بخش‌های دیگر، توسط همین گروه‌ها طرح گردید، تحولات سیاسی، یعنی ایجاد مکانیسم تازه‌ای در تقسیم قدرت! و این به اقدام از بالا به پایین دست اندازی می‌داشت و بدون هزینه نبود.

به هرحال، در مرداد ۱۲۸۵ش دستور مشروطیت توسط مظفرالدین پادشاه صادر گردید، کمی بعد مظفرالدین پادشاه مرد و فرزندش به جایش نشست.

آن سال انتخابات مجلس اول برگزار گردید و مجلس هم بازنمایی گردید.اما روسیه به پشتیبانی از محمدعلی پادشاه پرداخت که بعد از پدرش حاکم ایران شده بود.او مخالف مشروطیت بود، چون قدرت او را به شدت محدود میکرد و نمی‌توانست مشابه اجدادش به ابراز قدرت مطلق پرداخت کند. روسیه هم به سبب نزدیکی هیات حاکمه به روسیه مخالف جدی مشروطیت بود. مجلس در خرداد ۱۲۸۷ به توپ بسته گردید و مجلس جوان تعطیل گردید.

اما مشروطیت یک فکر بود، ده‌ها سال کوشش همه جانبه باعث تولید این تفکر شده بود، یک روزه نمی‌توانست از بین برود.در گوشه و کنار کشور مقاومت در مقابل استبداد آغاز گردید؛ در تبریز آزادیخواهان آذربایجانی، در اصفهان مجاهدان مشروطه‌خواه بختیاری و در رشت آزادیخواهان گیلانی.این مقاومت‌ها منتج به نحو گیری مقاومت‌ در سراسر کشور گردید…

در حالیکه در تبریز، نیروهای استبداد مجاهدان را محاصره کرده بودند، از اصفهان آزادیخواهان راهی تهران گردیدند، در مسیر راه تا تهران،مجاهدان تمام شهرها به انقلابیون پیوستند، سپاه گیلان در قزوین به دوئل با سپاه طرفدار محمدعلی پادشاه مشغول بود، از طرف دیگر سپاه بختیاری وارد تهران گردید و بساط محمدعلی پادشاه برچیده گردید، شکست محمد علیشاه از سپاه گیلان منتج به عقب‌نشینی او گردید و پادشاه خودش را به سفارت روس رساند. دور دوم مشروطیت و مجلس دوم تشکیل گردید.

نمایندگانی که در جریان به توپ بسته شدن به کشتن دست یافته بودند، به جایشان نمایندگان جدید انتخاب گردیدند. عفو عمومی اعلام گردید، هر کسی اعلام معیت با مشروطیت نمود، بخشیده گردید. سردار اسعد بختیاری فرمانده سپاه برنده تهران، از تصمیم‌گیران کلیدی دور دوم مشروطیت بود. بعد از تشکیل دولت که رئیسالوزرائی آن به محمد ولی خان -فرمانده سپاه گیلان -رسید، وزارت داخله،که با اهمیت ترین وزارتخانه بود به سردار اسعد رسید، او تا سالهای بعد یکی از بازیگران کلیدی و تصمیم گیران جدی نظام مشروطیت گردید. آنچه که ما به عنوان یک ایرانی باید توجه کنیم، این هست که مشروطیت یک جریان پیشرو در روند توسعه همه جانبه ایران محسوب می شود.

نتیجه‌گیری و فرجام حرف:

یک جهش در روند توسعه دولت -ملت ایران. مشروطیت نگاه تازه مردم ایران به مقوله قدرت بود که در آن، بخش پررنگی از قسمت خود را برای اولین بار می نگاه کردند همچنین بازگرداندن مشروطیت از استبداد محمدعلی شاهی، جهش دیگری در این روند بود.

جهشی که دستیابی به حکومت مردم سالارانه را پی میگرفت. در آن دوران برای اولین بار در ایران ایده عفو عمومی و بخشیدن دشمنان دیروز، بعد از فتح تهران انجام شد و به سمت همه مخالفین که به سوی مشروطیت آمدند، بال پذیرش گشوده گردید و این در تمام تاریخ ایران بیسابقه بود.مطلب با اهمیت در این راستا، اتحاد سراسری ملی بر علیه استبداد دو مرتبه محمد علی پادشاه بود.

این اتحاد در جریان فتح تهران زیادتر نمود پیدا میکرد، بختیاری‌ها و لرها و مردمان مرکز از سویی، مقاومت آذربایجان از طرف دیگر، مقابله گیلان و مازندران از طرف دیگر، به شکست دو مرتبه استبداد منتج گردید و این با اهمیت یعنی گرایش همه جانبه به اتحاد و یکپارچگی کشور در این روزها به خوبی عیان گردید. درنهایت اینکه، هر سخنی در زمینه خدشه‌دار کردن این زحمات که توسط مجاهدان سراسری سرزمین صورت گرفته، به شکلی دقیق در زمینه ضربه وارد کردن به اتحاد کشور هست و این رفتارها نمی‌تواند از دوستان مملکت سر بزند، پس باید مواظب رفتارهایی بود که عامدانه و یا ناآگاهانه از سوی اشخاص سر می زند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88705

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.