تاریخ ارسال : ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یادی از سیاستمداران متوفی در سال ٩۶

خبرآنلاین: «سالی که گذشت سال بد بود، سالی بد و بد زبد بدتر بود، ای سال برنگردی، بری دیگه برنگردی» شاید مصداق این ترانه مرتضی احمدی هنرمند متوفی چهار سال پیش، همین سال ۱۳۹۶ بود که پشت سر گذاشتیم. سالی که هم زمین لرزه کرمانشاه را در بر داشت، هم آتش سوزی سانچی و هم سقوط پرواز آسمان.

ملک الموت علاوه بر آنکه بر شانه دهها هنرمند، ورزشکار و دانشمند شهیر در این سال نشست، عالم سیاست را هم بی نصیب نگذاشت. بیشترین سیاسیون متوفی در این سال را اعضای مجلس خبرگان و اعضای دولت موقت تشکیل می‎دادند. از نخستین مشاور زن ریاست جمهور بعد از انقلاب تا برادر ریاست جمهور اسبق نیز در میان متوفیان سال کنونی بودند.

چهار کرسی تهی در مجلس خبرگان

در سال ۹۶، چهار تن از اعضای کنونی و یک تن از اعضای اسبق مجلس خبرگان درگذشتند. آیت‎الله هادی باریک‌بین نماینده ولی‎فقیه و امام جمعه استان قزوین، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو مجلس خبرگان قانون بنیادی در ۱۹ فروردین ماه درگذشت. آیت‎الله علی‌اصغر معصومی شاهرودی نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری نیز در ۲۶ شهریور ماه درگذشت. سومین متوفی عضو مجلس خبرگان در سال جاری آیت‌الله محمدصادق (محی‌الدین) حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه شیراز بود که در ۲۹ آذر به دیار باقی شتافت. در آخرین ماه سال نیز آیت‎الله نصرالله شاه‌آبادی نماینده مردم استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در۲۱ اسفند ۱۳۹۶ در گذشت.

از دیگر روحانیون شهیر متوفی در این سال نیز می‎توان از آیت الله حسین راستی کاشانی از اعضای جامعهٔ مدرسین و عضو شورای عالی حوزهٔ علمیهٔ شهر قم اسم برد که از اعضای نخستین و دومین مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران بود و در ۲۹ شهریور ماه درگذشت.

متوفیان عضو دولت موقت

سه عضو دولت موقت زنده یاد بازرگان نیز در سنین بالای ۸۰ سال، سال کنونی درگذشتند. نخستین نفر ابراهیم یزدی، عضو شورای انقلاب، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر در دولت موقت، سرپرست مؤسسه کیهان، نماینده شهر تهران در مجلس اول و دبیرکل نهضت آزادی ایران بود که ۶ شهریور سال کنونی در ازمیر ترکیه درگذشت.

علی اکبر معین فر، نخستین وزیر نفت ایران بعد از انقلاب نیز در تاریخ ۱۲ دی سال کنونی از دنیا رفت. سومین چهره این دولت، حسین شاه‌حسینی از حامی های دکتر مصدق و بنیانگذاران نهضت مقاومت ملی و نخستین ریاست سازمان تربیت بدنی بود که در تاریخ ۳ دی ماه سال کنونی دار فانی ر وداع اظهار کرد.

دو زن از نخستین سیاسیون

طاهر احمدزاده، نخستین استاندار استان خراسان بعد از انقلاب از مریدان دکتر محمد مصدق و دوستان استاد محمدتقی شریعتی و فرزندش علی بود که با استعفای دولت موقت، او نیز از سمت خود کناره گرفت. او نهم آذرماه سال کنونی در ۹۶ سالگی درگذشت. شهلا حبیبی نخستین مشاور زن ریاست جمهور بعد از انقلاب در کابینه زنده یاد هاشمی رفسنجانی نیز در ۱۵ شهریور سال جاری مرگ کرد.

داوود احمدی نژاد و یکی از اعضای دفتر امام

داوود احمدی نژاد، برادر ریاست جمهوری پیشین و منتقد وی که مدتی ریاست بازرسی نهاد ریاست جمهوری را برعهده داشت در ۱۲ مهر سال ۱۳۹۶ در سن ۶۷ سالگی در تهران درگذشت.

حاج سید رحیم میریان نیز که با برتری انقلاب و تشکیل سپاه پاسداران ‌‌به این نهاد انقلابی ملحق شد و از سال ۱۳۶۰ ‎‌با‌‎ ‎‌حضور در بیت حضرت امام به خادمین و پاسداران بیت ‌‎ ‎‌امام ملحق شد نیز در تاریخ ۲۷ دی ماه سال ۹۶درگذشت.

دو نماینده اسبق مجلس

دو تن از نمایندگان ادوار گذشته مجلس نیز در جمع متوفیان سال ۹۶ بودند. عباسعلی نورا نماینده مردم زابل از استان سیستان و بلوچستان در دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ۱۲ دی ماه و رسول مهرپرور عضو هیأت تٲسیس کننده حزب اعتماد ملی و نماینده مجلس ششم نیز در ۲۷ آبان ماه ماه سال ۹۶ درگذشتند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=93005

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.