تاریخ ارسال : ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یک بام و دوهوا در ورزش ایران؛ به چه سبب پول کمیته المپیک پرداخت می شود، پول کمیته پارالمپیک نه؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، داستان عدم پرداخت بودجه کمیته ملی پارالمپیک، مسئله‌ای است که این کمیته در چند ماه موخر با آن رو به رو شده و البته مسئولین تاحالا هیچ راهی برای حل این مشکل پیدا نکرده‌اند.

* شروع ماجرا از طرح انتزاع
واقعه ی کمیته پارالمپیک و انتزاع آن از کمیته المپیک به سال گذشته بازمی‌گردد. بعد از اینکه مراحل قانونی طرح انتزاع در مجلس شورای اسلامی طی گردید و ریاست جمهور نیز آن را ابلاغ کرد، کمیته پارالمپیک برنامه سال ۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه عرضه و این سازمان نیز اعلام نمود که ردیف بودجه به کمیته ملی پارالمپیک تخصیص داده شده و بودجه این نهاد در سال برای سال ۹۷ به طور مستقل تخصیص داده می‌شود.

در این میان اساسنامه کمیته پارالمپیک سه ماه بعد از تصویب قانون انتزاع، روز ۱۵ دی ماه ۹۵ به هیئت دولت ارسال گردید و کارهای لازم بر روی آن انجام شد تا این نهاد همه امور لازم را برای تایید اساسنامه جدید انجام داده باشد.

* وقتی بودجه قطع می‌شود
روند واریز بودجه کمیته پارالمپیک در ۶ ماه نخست سال کنونی بدون مشکل انجام گردید، اما به ناگهان ورق بازگشت تا شرایط نامساعد گردد.

* به چه سبب بودجه قطع گردید؟
مسائل مختلفی در مورد شکل‌گیری این وضع مطرح می‌شود، اما آنچه می‌توان به آن استناد کرد، صحبت‌های یک ماه قبل دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک است. مسعود اشرفی روز ۲۷ دی در این باره بیان کرد: «بعد از پیگیری‌های مکرر متوجه گردیدیم که دیوان محاسبه های به سبب نداشتن اساسنامه و مشخص نبودن صاحبان امضا، بودجه کمیته ملی پارالمپیک را قطع کرده است. به چه سبب نهاد عمومی غیردولتی که فعالیت آن از طریق مجلس تایید گردیده است و سازمان برنامه و بودجه به آن بودجه تخصیص داده و در حالی که بودجه هشت ماه سال را دریافت کرده با این نامه رو به رو می‌شود که چون اساسنامه ندارید نمی‌توانید بودجه دریافت کنید؟ اگر بودجه نداشتیم پس این برنامه بر بر طبق چه قانونی صورت گرفته است؟»

* شرایط نابرابر در ساختمان سئول و ضرورت جواب به یک ابهام
به چه سبب نهاد عمومی غیردولتی که فعالیت آن از طریق مجلس تایید گردیده است و سازمان برنامه و بودجه به آن بودجه تخصیص داده و در حالی که بودجه هشت ماه سال را دریافت کرده با این نامه رو به رو می‌شود که چون اساسنامه ندارید نمی‌توانید بودجه دریافت کنید؟ اگر بودجه نداشتیم پس این برنامه بر بر طبق چه قانونی صورت گرفته است؟» کمیته پارالمپیک در حالی با مشکلات مالی در ماه‌های موخر دست و پنجه نرم می‌کند که اندکی بالاتر، یعنی در کمیته المپیک شرایط در هفته‌های موخر کاملاً مساعد شده است. این کمیته بعد از حضور سیدرضا صالحی‌امیری توانست صددرصد بودجه‌اش را از سازمان برنامه و بودجه دریافت کند؛ رخدادی که در سال‌های گذشته هرگز رخ نداده بود.

کمیته ملی المپیک چند ماه بعدتر از کمیته پارالمپیک، اساسنامه‌اش را به هیئت دولت فرستاد. باید به این نکته نیز اشاره نمود که اساسنامه کمیته المپیک برخلاف کمیته پارالمپیک هنوز به کمیسیون اجتماعی دولت نرسیده، چه برسد به آنچه بخواهد کارهای بعدی روی آن انجام گیرد.

علاوه بر این ابلاغ اساسنامه این دو نهاد باید با هم صورت پذیرد و این بدان معناست که تا وقتی اساسنامه کمیته المپیک در کمیسیون اجتماعی ارزیابی نشود و به فاز بعدی نرود، هیچ ابلاغی از سوی دولت در مورد اساسنامه کمیته پارالمپیک هم صورت نخواهد گرفت.

به چه سبب کمیته پارالمپیک به سبب تایید نشدن اساسنامه‌اش دیگر قادر به دریافت بودجه نیست، اما کمیته المپیک به سادگی می‌تواند بودجه‌اش را به طور کامل دریافت کند؟ در حقیقت طبق چه معیار و قانونی در ۶ ماه اول سال ۹۶ بودجه پارالمپیک بدون مشکل پرداخت می‌شد، اما به ناگهان دیوان محاسبه های مبحث نداشتن اساسنامه را به میان کشید؟

* وعده‌های تو تهی مسئولین برای حل مشکل
به چه سبب کمیته پارالمپیک به سبب تایید نشدن اساسنامه‌اش دیگر قادر به دریافت بودجه نیست، اما کمیته المپیک به سادگی می‌تواند بودجه‌اش را به طور کامل دریافت کند؟ در حقیقت طبق چه معیار و قانونی در ۶ ماه اول سال ۹۶ بودجه پارالمپیک بدون مشکل پرداخت می‌شد، اما به ناگهان دیوان محاسبه های مبحث نداشتن اساسنامه را به میان کشید؟ بعضی از مسئولین نسبت به این مبحث عکس العمل نشان داده‌اند که من جمله آنان می‌توان به محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت و جوانان اشاره نمود. وی در انتهاء مجمع فوق‌العاده کمیته ملی پارالمپیک که روز ۱۵ بهمن برگزار گردید، در مورد عدم پرداخت بودجه این کمیته به دستاویز تصویب نشدن اساسنامه‌اش عنوان نمود: «دوستان این مبحث را پیگیری می‌کنند تا راه‌حلی پیدا نمایند. ما هم کمک خواهیم کرد تا مشکلی پیش نیاید، البته آنچه در این مورد پیش‌بینی شده به کمیته پارالمپیک داده خواهد گردید.»

»با وجود این اظهار نظر رسمی، هنوز هیچ رخدادی در مورد بودجه پارالمپیک رخ نداده است.

* نشست ها بی‌نتیجه روز یکشنبه
دیروز جلسه‌ای در همین باره در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید؛ جلسه‌ای که نمایندگان کمیته پارالمپیک و دیوان محاسبه های در آن حضور داشتند، اما خبری از نماینده سازمان برنامه و بودجه نبود.

مسئولین کمیته پارالمپیک امیدواری بسیاری به نتیجه های این جلسه داشتند، اما رخدادی رخ نداد و تحولی در شرایط رخ نداد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88467

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.