تاریخ ارسال : ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یک توده ۸ کیلویی از شکم خانم ۵۰ ساله در بیمارستان بابل خارج شد

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل ، سرکارخانم دکتراسماعیل زاده متخصص زنان و زایمان این مرکز و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از خارج کردن (میوم رحمی) توده ۸ کیلوگرمی از شکم خانم ۵۰ ساله قائمشهری خبر داد.


دکتر اسماعیل زاده گفت : این بیمار خانم ۵۰ ساله قائمشهری با شکایت توده شکمی همراه با درد به درمانگاه بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل مراجعه نمودند که در بررسی های انجام شده قبل از عمل محتمل ترین تشخیص فیبروم رحمی بوده است.
وی اضافه کرد : این بیمار توسط تیم پزشکی این مرکز تحت جراحی قرار گرفت و توده رحمی به ابعاد ۳۰ * ۳۰ سانتی متر و به وزن بیش از ۸ کیلوگرم از شکم خارج شد که با توجه به چسبندگی به مثانه و کف لگن نیاز به جراحی وسیعی داشته است.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل گفت : فیبروم یالیومیوم رحمی شایعترین توده خوش خیمی است که از سلولهای عضلانی صاف رحم تشکیل شده است بیش از ۵۰٪ خانمها انواع مختلفی ازلیومیوم رحمی رادارند ، معمولاً سابقه خانوادگی نیز وجود دارد .

ایشان بیان داشت: سن شایع این توده خوش خیم رحمی بعداز ۴۰ سالگی است. رشد این توده وابسته به حضور هورمون استروژن که هورمون اصلی زنانه است می باشد این هورمون ازتخمدان ترشح می شود و با حضور مداوم این استروژن دربدن ، خطر ایجاد این توه خوش خیم بیشتر خواهدشد.  بارداری وشیردهی موجب کاهش عملکرد تخمدان و درنتیجه کاهش تولید وتحریک این هورمون شده وخطر ایجاد لیومیوم رحمی راکاهش میدهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: درخانمهایی که ۳ بار بارداری داشته اند خطر ایجاد لیومیوم رحمی ۳/۱ خانمی است که بارداری را تجربه نکرده است. ازطرفی چاقی وافزایش چربی بدن با تولید بیشتر هورمون استروژن همراه است وموجب افزایش خطر لیومیوم رحمی می شود.

وی گفت : سه نوع فیبروم رحمی وجود دارد که هرکدام درلایه های مختلف رحمی قرار گرفته اند . علائم ونشانه ها ونحوه درمان فیبروم به نوع ،محل واندازه فیبروم بستگی دارد و معمولاً فیبروم ها علامت خاصی ندارند و بطور تصادفی حین یک معاینه یاسونوگرافی لگن تشخیص داده می شود. دراین موارد که بیمار هیچ علامتی ندارد نیاز به درمان خاصی ندارد وفقط کنترل دوره ای بصورت معاینه لگن و در صورت نیاز سونوگرافی لگن برای بررسی اندازه فیبروم کفایت می کند و جای نگرانی برای بیماروجود ندارد . در مواردی که فیبروم در لایه خارجی رحم وجود داشته با بزرگ شدن موجب علامت فشاری ودرد لگن شده باشد نیاز به درمان به روشهای دارویی یا جراحی می باشد.

دکتر اسماعیل زاده اشاره کرد : همچنین مواردی که فیبروم در داخل حفره رحم وجود داشته باشد وموجب خونریزی غیرطبیعی رحم یا همراه با مشکلاتی درباروری شده باشد نیاز به اقدام درمانی دارویی یا جراحی است.

ایشان بیان داشت: نکته قابل توجه همراهی لیومیوم رحمی با بارداری است بسیاری ازخانم ها بدون اینکه اطلاعی ازفیبروم رحمی داشته باشند باردار شده و در سونوگرافی حین بارداری متوجه میوم رحمی می گردند که  باید به این عزیزان خاطر نشان کرد  در اکثر مواقع که لیومیوم درلایه خارجی رحم خصوصاً دردیواره خلفی رحم وجود داشته باشد خطری برای مادر و جنین نداشته وزایمان چه طبیعی و چه سزارین براحتی انجام خواهد شد.

این متخصص خاطر نشان کرد : در مواقعی که میوم درلایه داخلی تر رحم وجود داشته باشد یا درکنار جفت باشد احتمال خطر از جمله سقط، زایمان زودرس، خونریزی  پس اززایمان وعوارضی مثل عفونت پس اززایمان زیادتر خواهد شد که دراین شرایط کنترل دقیق ومشورت با پزشک معالج در طول بارداری وعدم نگرانی و دست پاچگی بی مورد توسط بیمار وهمراهان درحین زایمان ، به پزشک معالج اجازه می دهد تا بهترین تصمیم وروش درمانی رابرای زایمان کودک سالم و مادری بدون عارضه وسالم داشته باشد.
دکتر اسماعیل زاده گفت : توصیه می شود خانم ها در صورت عدم علائم خاص حداقل سالی یک بار تحت معاینه و بررسی زنان قرار گرفته و در صورت وجود هر نوع علائمی مبنی بر احسای توده ،  سنگینی ، درد شکمی و یا مشکلات زنانگی مراجعه زودتر به متخصص داشته باشند تا بتوان در مراحل اولیه و بصورت زودرس ، این بیماری ها تشخیص و درمان مناسب انجام شود.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23466

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.