تاریخ ارسال : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۲۱:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یک خطر جدی بیخ گوش استقلال و پرسپولیس؛ شاید نتوانند آسیایی شوند

براساس مقررات صدور مجوز حرفه‌ای، تنها باشگاه‌هایی می‌توانند در مسابقات لیگ برتر شرکت کنند که قبل از شروع لیگ مجوز حرفه‌ای خود را دریافت کرده باشند و ورزشگاهی جهت برگزاری مسابقات معرفی کنند که از سوی AFC دارای درجه A شناخته شود و از سوی دیگر باشگاه‌ها نباید هیچ‌گونه بدهی معوقه به بازیکنان و اداره مالیات داشته باشند. اینجا دو سوال مهم مطرح می‌شود:

یک، آیا ورزشگاه تختی اهواز دارای درجه A است؟ با توجه به اینکه از هر ورزشگاه فقط دو باشگاه می‌توانند استفاده کنند و قبلا دو باشگاه اهوازی فولاد و استقلال خوزستان ورزشگاه غدیر را برای مسابقات خود معرفی کرده بودند و ورزشگاه تختی اهواز هرگز مجوزی از AFC دریافت نکرده بود، پس چگونه مجوز حرفه‌ای برای حضور باشگاه استقلال اهواز در لیگ برتر از سوی کمیته صدور مجوز که آقای تاج ریاست آن را شخصا برعهده داشتند، صادر شده بود؟ اساسا و طبق مقررات صدور مجوز حرفه‌ای، باشگاه استقلال اهواز حق حضور در مسابقات را نداشته و موضوع فقط استفاده ورزشگاه تختی در مقابل پرسپولیس نیست که تخلف از همان شروع فصل صورت پذیرفته بود و مسئولیت آن به‌طور مستقیم بر عهده کمیته صدور مجوز سازمان لیگ است که مقررات داخلی و تعهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشته و امروز باید جوابگو باشد.

دو، با توجه به محرز شدن بدهی‌های سنگین دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تهران که منجر به صدور حکم قطعی از سوی فیفا شده است، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ چگونه می‌توانند ادعا کنند که این دو باشگاه هیچ‌گونه بدهی معوقه ندارند و بر آن اساس مجوز حرفه‌ای این دو باشگاه را برای حضور در مسابقات سال آینده لیگ قهرمانی آسیا صادر کنند؟ بر این مبنا، این دو باشگاه حتی حق حضور در مسابقات لیگ برتر ایران را هم ندارند و سازمان لیگ چه تضمینی ارائه می‌دهد که این دو باشگاه به‌رغم کسب نتایج مناسب در این فصل بتوانند سال آینده در مسابقات آسیایی شرکت کنند؟ در حال حاضر که پرسپولیس سهمیه آسیایی گرفته و استقلال شانس زیادی برای کسب سهمیه آسیایی دارد و البته استقلال در فینال جام‌حذفی حضور دارد و می‌تواند با شکست دادن ذوب‌آهن سهمیه مستقیم بگیرد. به نظر می‌رسد سیستم اداره هیاتی و بی‌توجهی به اجرای کامل و درست قوانین و مقررات در آینده نزدیک گریبان فوتبال ایران را گرفته است. در سال آینده فوتبال ایران با بحران بزرگی در سطح آسیا مواجه خواهد بود؛ چراکه کنفدراسیون فوتبال آسیا هشدارهای لازم را در این‌باره به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ داده و حالا منتظر واکنش هستند. مطمئنا یکی از چالش‌های فوتبال ایران پس از انتخابات فدراسیون فوتبال همین ماجراست و باید دید که پس از تعیین شدن رئیس جدید، نوابان جدید و رئیس جدید سازمان لیگ چه فکری به حال این ماجرا می‌شود، وگرنه ممکن است که سهمیه آسیایی از دست برود.

 

گزارش از سیدمهدی محمــــودی، مشاور حقوقی اتحادیه فوت


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=16671

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.