تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یک ضدقهرمان متمایز و دیگر هیچ

روزنامه خراسان – سارا صالحی: پرداختن به موضوع مبارزان مسلح پیش از انقلاب چند سالی هست بیشتر از گذشته دست مایه کار کارگردان های سینما و تلویزیون شده؛ فیلم هایی چون «امکان مینا»، «سیانور» و «ماجرای نیمروز» در سینما و مجموعه های «ارمغان تاریکی»، «پروانه» و «نفس»، سه گانه های جلیل سامان و اکنون هم «رنج پنهان» بیژن میرباقری در تلویزیون نمونه های برجسته تر این موضوع می باشند. سریال «رنج پنهان» از منظری جدید به مبارزان طبقه روشنفکر و تحصیلکرده از استاد گرفته تا دانشجو می پردازد و اندکی از هر دو گونه مستند و داستانی را چاشنی کار کرده و اثری پذیرفتنی را از قاب شبکه یک به نمایش درآورده هست.

یک ضدقهرمان متمایز و دیگر هیچ

قصه خطی و بی رمق

آن چه که پیش از هر عاملی در آثار مربوط با حرکت های چریکی و انقلابی مطرح می شود، ماجراجویی های پیچیده و پرهیجان هست. حفره داستانی فیلم نامه حسین تراب نژاد و مهدی حمزه، به احساس خنثای قصه برمی گردد، زیرا تماشاگران با ترس ها و دلهره های پیش بینی نشده و رودست خوردن های مرسوم چنین آثاری رو به رو نیستند. از سویی قصه «رنج پنهان» در زمان پخش، زیادتر از آن چه که در دو خط چکیده داستان آن آمده بود، برای مخاطبانش پرده برداری نمی کند.

یوسف، پسر پزشکی روشنفکر از زندانی های سیاسی دوره مصدق هست که با کشتن مشکوک دوست و هم دانشگاهی خود توسط ساواک و مواجهه با تحلیل های سیاسی دوستان فعال انقلابی اش به یک باره قدم در راه مبارزه می گذارد. همه ماجرا همین هست و از اول تا به آخر سریال، فراز و فرود و غافلگیری خاصی چه از جنس احساسی و چه از نظر مبارزاتی، چشم مخاطب را نمی گیرد و اصطلاحا او را درگیر موضوع و بازیگران آن نمی کند. البته نباید این نکته را هم از نظر دور داشت که این مجموعه زیادتر از دیگر آثار از این دست به جزئیات تفکر، کارهای و زندگی فعالین سیاسی پیش از انقلاب از زمان سمپات شدن (جذب شدن) تا زندگی مخفیانه در خانه های تیمی نزدیک شده که نقطه قوت این سریال به شمار می آید.

یوسف؛ قهرمان گمشده

موجودیت دادن به قهرمانی جذاب و آرمان گرا یکی از مهم ترین خلاءهای فیلم نامه های سینما و تلویزیون در کشور ماست. قهرمان سازی در کارهایی با گونه های درام یا کمدی کمتر به کار می آید و اقتضای گونه های جنایی، وسترن و ماجراجویی هست. شاید برای باورپذیری یک قهرمان، بیشتر از هر چیز استحکام در دو بخش فیلم نامه و انتخاب بازیگر مهم تر و حساس تر از دیگر اجزای کار باشد. فیلم نامه «رنج پنهان»، شخصیت «یوسف» را به عنوان نقش اول داستان، دانشجوی مهندسی دانشگاه تهران معرفی می کند که به همه امور حتی مقابله و تغییر حکومت از منظر منطق علمی خود نگاه می کند.

انتخاب کاوه خداشناس تا این جای کار به عنوان بازیگری با چهره مثبت و دانشگاهی معقول به نظر می رسد اما از آن جای قصه که یوسف به یک باره زیرورو می شود، از شهر و خانواده اش دست می شوید، به جرگه سازمان های سیاسی ضدرژیم می پیوندد، دست به اسلحه می برد، در عملیات های پارتیزانی همکاری می کند و به گفته خود اعضای سازمان، قهرمان دیگر چریک ها می شود، کاملاً انتخابی اشتباه به نظر می رسد. چون که همچنان با بازی آرام و روتین خداشناس روبه رو هستیم و هیچ خبری از یک قهرمان با افکار و اعمال قهرمانانه نیست. همه آن چه که بیژن میرباقری به ما نشان می دهد، یک جوان روشنفکر آرمان خواه هست که حتی در زندگی مخفیانه مبارزاتی خود حداکثر کاری که می کند، طرح سؤالات فکری و انجام امور مهندسی نظیر ساخت دستگاه شنود هست.

یک ضدقهرمان متمایز و دیگر هیچ

ساواکی متمایز و قابل باور

بهنام تشکر علی رغم جا افتادن به عنوان بازیگر گونه طنز و تجربه سریال های موفقی چون «ساختمان پزشکان»، «دودکش» و «لیسانسه ها»، تجربه ایفای نقش های جدی و حضور در سریال های مناسبتی برای دهه فجر من جمله مجموعه «تا صبح» را هم دارد. با این وجود باید هنرنمایی او را در نقش بازجوی عالی رده ساواک و یک مأمور امنیتی در این سریال، نقطه عطفی در کارنامه هنری اش دانست.

جدای از بازی خوب و متمایز این بازیگر، باید به این نکته هم اشاره نمود که میمیک چهره و لحن صدای وی به باورکردنی کردن این نقش کمک شایان توجهی کرده هست. از جذابیت بازی او که بگذریم، تفاوت در شخصیت پردازی یک ساواکی از دیگر نقاط مثبت این مجموعه تلویزیونی شمرده می شود. این ضدقهرمان زیادتر از این که یک مقام ساواکی بی رحم و خشن باشد، پدری دل شکسته و مأموری باهوش و کاربلد به عکس کشیده شده هست. البته در کلیت ماجرا، به نحو کاریکاتوری، بقیه ساواک و نیروهای آن ناتوان و بی عرضه به نمایش درمی آیند که به نحو عجیب وغریبی از کل پایتخت و چریک های ضدرژیم، در پی یک دانشجوی مشکوک به خرابکاری می باشند!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94687

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.