تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

یک نماینده مجلس برای شب عید چقدر هزینه می کند؟

تابناک: یک نماینده مجلس برای شب عید چقدر هزینه می کند؟در آستانه عید باستانی ایرانیان، بازار فروش اقلام مصرفی حسابی داغ هست و گزارش میدانی بیانگر از آن هست که نرخ آجیل مخلوط در هر نقطه از شهر متمایز هست، به شکلی که از ۴۰ هزار تومان آغاز شده و به ۶۵ هزار تومان می رسد. علاوه بر این نرخ تخمه ژاپنی ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان، پسته اکبری ۸۰ هزار تومان، بادام هندی ۷۰ هزار تومان، تخمه کدو گوشتی ۳۵ هزار تومان، بادام زمینی ۳۵ هزارتومان، فندوق ۳۵ هزار تومان و آجیل چهار مغز ۷۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

 

سبزی پلو با ماهی، یکی دیگر از اقلام کلیدی سنت قدیمی ایرانیان هست که در شب عید پخته می گردد و ناگفته نماند، نرخ انواع ماهی پرطرفدار این شب از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز و به ۲۶ هزار تومان در بازار می رسد.

با این حساب اگر از خریدهای میلیونی پوشاک، سفرهای بیگانه و ضیافت های اعیانی و لوکس این ایام فاکتور دریافت کنیم، یک خانواده چهار نفره در شب عید بدون در نظر گرفتن دیدوبازدیدهای عید، با احتساب یک کیلو شیرینی به نرخ ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان، یک کیلو سیب به نرخ ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، متوسط یک کیلو پرتغال به نرخ سه هزار تومان و یک کیلو موز به نرخ چهار هزارتومان، یک کیلو نارنگی با نرخ ۲۲ هزار تومان و یک کیلو آجیل به نرخ ۴۰ هزار تومان و یک بسته کاکائو به نرخ ۱۵ هزار تومان و یک کیلو ماهی با نرخ دست کم ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، در جمع باید دست کم ۱۰۳ هزارتومان برای یک شب هزینه نمایند.

اما در این گزارش، ما از نماینده های مردم در مجلس سوال کردیم تا مردم نیز بدانند که نمایندگانشان در خانه ملت چه فرقی با آنان دارند و هزینه یک خانوار چهار نفره یک نماینده مجلس چقدر هست. علاوه بر این این را هم پرسیدیم، آیا از نرخ های بازار خبر دارند و می دانند، هزینه سفره شب عید یک خانواده چهار نفره چقدر هست.

علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند در اظهار کرد وگو با تابناک در جواب به اینکه شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده اید، اظهار کرد: اگر بخواهم صادقانه بگویم، باید اظهار کرد، بخش بسیاری از هزینه ها را همسرم سازمان دهی می کند و من اطلاعی از هزینه ها ندارم.

این نماینده اظهار کرد: از آنجا که همسر بنده شاغل هستند، این چنین امورات را وی رسیدگی می کنند و من زیاد از ریزهزینه ها خبر ندارم.

نماینده شازند در جواب به اینکه فکر می کنید هزینه سفره شب عید یک خانواده چهار نفره چقدر می گردد، اظهار کرد: اگر بخواهیم سرجمع تمام هزینه ها مثل خوراک و لباس و مسائل دیگر را موردنظر داشته باشیم، می اندیشم، دست کم چیزی حدود ۲ تا ۲٫۵ ۵ میلیون تومان احتیاج هست.

سید علی ادیانی، نماینده قائمشهر در اظهار کرد وگو با تابناک در جواب به اینکه شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده اید، اظهار کرد: شما فکر می کنید، لازم هست، از امور شخصی مردم بپرسید و دیگران نیز به آن جواب دهند؟
طوری از نماینده سوال بپرسید که مسأله ای را روشن یا روال کار را تعریف کند، اینکه جنابعالی چقدر در شب عید هزینه می کنید، سوال نیست.

از نظر آماری توان ندارم رقم دقیقی برای هزینه ها به شما بگویم؛ اما بعید می دانم خانواری با حقوق اندک کارگری، سفره عید رنگینی داشته باشد.

وی در جواب به این که به نظر شما هزینه پوشاک همین خانوار چقدر می گردد، اظهار کرد: اگر یک خانواده بخواهد هزینه بسیار اندکی داشته باشد و خیلی طبیعی وارد بازار گردد و خرید کند، بالای ۲ میلیون تومان لازم هست تا مایحتاج ضروری خود را تهیه کنند.

افتخاری در جواب به این که شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده اید، اظهار کرد: وقتی که فرد اطراف خود را می نگرد و شاهد یک محیط مملو از فقر و نداری را می بیند، رغبتی برای خرید ندارد اما مجموعه خانواده یک امر به صورت مجزا هست و فعلا تا به این لحظه خانواده چهار و پنج نفره ما چیزی در حدود ۲ الی ۳ میلیون تومان هزینه نموده اند.

نظر افضلی نیز در جواب به این که هزینه سفره شب عید یک خانوار ۴ نفره به نظر شما چقدر می گردد اظهار کرد: بستگی به منطقه آن دارد.

وی اظهار کرد: البته بستگی به تعداد اشخاص خانواده دارد و اگر بخواهیم کفش و لباس و بعضی تنقلات دیگر را موردنظر داشته باشیم، چیزی حدود ۳ تا چهار میلیون هزینه دارد؛ البته نه لباس آنچنان و باقیمت بالا اما به هر حال یک نفر بخواهد گوسفندی بگیرد و بکشد و بچه های خود را دور خود جمع کند، همین حدود ها باید هزینه نماید.

وی در جواب به اینکه شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده‌اید، اظهار کرد: ما خیلی هزینه نکردیم و حقیقت این هست که خیلی برای عید در منطقه ما هزینه نمی کنند و به احتمال زیاد هزینه های عمده ما صرف مسافرت می گردد که شاید بهمراه خانواده انجام می دهیم و مبلغ آن حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان می گردد.

وی اظهار کرد: ما چند سال در هندوستان زندگی کردیم و چون در آنجا نوروز گناه شمرده می گردید ما زیاد این عادت را نداریم و ارزش عید قربان و فطر در منطقه ما زیادتر هست و هزینه های مردم نیز مطمئنا در این عیدها زیادتر می گردد.

سلام امینی نماینده مردم ایلام نیز در جواب به اینکه هزینه سفره شب عید یک خانوار ۴ نفره به نظر شما چقدر می گردد، اظهار کرد: هزینه سفره یک خانواده ۴ نفره، دست کم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می گردد.

وی در جواب به این که هزینه های پوشاک این خانواده چقدر می گردد نیز اظهار کرد: بستگی دارد که بخواهی کت و شلوار بدوزی یا نه و یا اینکه از چه جنس پارچه استفاده کنی. تقریبا اگر بخواهیم خیلی معمولی حساب کنیم و برای هر فرد متوسط ۲۰۰ تومان موردنظر داشته باشیم، حدود یک میلیون هزینه خواهد داشت.

وی در ادامه و در جواب به این که شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده اید، اظهار کرد: اندکی خرید کرده ایم، ولی قدری از خریدها هنوز مانده هست، ولی می اندیشم تا به حال یک میلیون تومان هزینه نموده ایم و می اندیشم حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم هزینه می کنیم.

شهاب الدین بی مقدار، نماینده مردم تبریز در جواب به اینکه هزینه سفره شب عید یک خانوار ۴ نفره به نظر شما چقدر می گردد، اظهار کرد: بستگی به جیب اشخاص دارد، ولی حساب کتاب نکرده ام هر کس هر چقدر دارد خرج می کند؛ به طور مثال من خودم هیچ لباسی نخریده ام.
می اندیشم در حالت متوسط حدود دو میلیون تومان احتیاج هست تا دست کم های لازم را برای شب عید تهیه کنند.

وی اظهار کرد: اما در کمال تأسف هزینه های عزیمت خیلی زیاد هست، الان هزینه عزیمت به چابهار زیادتر از هزینه عزیمت به کوش آداسی ترکیه هست، من از یکی از آژانس ها پرسیدم الان هزینه عزیمت به چابهار ۲۳۰۰ هزار تومان بود، در حالی که عزیمت به کوش آداسی ۲۲۰۰ هزار هزینه لازم دارد.

وی در جواب به این که شما برای شب عید چه میزان هزینه کرده اید، اظهار کرد: من تا اکنون هیچ هزینه ای نکرده ام و تنها حدود ۲۰۰ هزار تومان آجیل خریداری کرده ام؛ اما گفته ام که دو میلیون تومان پول نقد برای عیدی به بچه ها بدهم، از آنجایی هم که دوست آشنا و فامیل بسیاری داریم، می اندیشم همین حدودها باید عیدی بدهم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92228

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.