تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۱۰ کشتی نفتکش غول پیکر تاریخ جهان

وب سایت روزیاتو – حسین علی پناهی: نفتکش سانچی! این روزها همه این نام و عبارت را می شناسند. نفتکش غول پیکر ایرانی که در دریای چین در اثر تصادف با یک کشتی دیگر دچار حریق گردید و روزها سوخت تا غرق گردید. اوج این سانحه دردناک این هست که بعضی از هموطنانمان که خدمه این نفتکش بودند در این سانحه ناگوار جانشان را از دست دادند. این کشتی غول پیکر چندین روز در حال سوختن بود و کوشش ها برای خاموش کردن و رهایی خدمه بی نتیجه ماند تا این که روز یکشنبه خبر رسید که سانچی تا ابد غرق شده هست. در روزهای موخر در این رسانه و رسانه های دیگر به تفصیل به داستان دردناک سانچی، گذشته و نحوه غرق شدنش پرداخته اند و قصد آن نیست که دیگربار به این مبحث پرداخت کنیم.

۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    شاید این سانحه دردناک موجب شده باشد بعضی از خود بپرسند که کشتی نفتکش چیست، چقدر بزرگ هست و چه شرایطی دارد که این همه کوشش برای خاموش کردن آن بی نتیجه می ماند. به عبارت دیگر می خواهیم شما را با بزرگ ترین کشتی های نفتکشی که تاحالا بشر ساخته آشنا کنیم تا با توجه به بزرگی آنان و ظرفیتی که دارند دریابید که به چه سبب خاموش کردن چنین محموله عظیمی از نفت و یا میعانات گازی دشوار و در حد غیرممکن هست. ۱۰- ملکه بِرگ

۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است     نفتکش ملکه برگ در ژاپن و توسط گروه صنعتی میتسوی ساخته شده هست و در سال ۲۰۰۴ در چیتاگونگ در جنوب شرقی بنگلادش اوراق گردید.

حجم: ۴۲۳٫۶۹۷ تنطول کلی: ۳۸۱٫۸۲ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۶-۲۰۰۴وضع: اوراق شده  ۹- امپراطور بِرگ
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    نفتکش امپراطور برگ مشابه خواهرش توسط گروه صنعتی میتسوی در ژاپن ساخته شده و در سال ۱۹۸۶ در کائوسیونگ تایوان اوراق گردید.

حجم: ۴۲۳٫۶۹۷ تنطول کلی: ۳۸۱٫۸۲ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۶وضع: اوراق شده  ۸- نفتکش های کلاس تی آی
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    نفتکش های کلاس تی آی بزرگ ترین سوپرنفتکش های جهان می باشند که در حال حاضر نیست بزرگ ترین نفتکش های در حال خدمت در اقیانوس ها به شمار می آیند.

حجم: ۴۴۱٫۸۹۳ تنطول کلی: ۳۸۰ مترسال های فعالیت: ۲۰۰۲- تاحالاوضع: فعال  ۷- اِسو پاسیفیک
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    در مورد نفتکش اسو پاسیفیک اطلاعات بسیاری وجود ندارد جز این که این کشتی در سال ۲۰۰۲ در گورستان کشتی های گادانی در پاکستان اوراق گردید.

حجم: ۵۱۶٫۴۲۱ تنطول کلی: ۴۰۶٫۵۷ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۷- ۲۰۰۲وضع: اواراق شده  ۶- اِسو آتلانتیک
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    در طول جنگ خلیج فارس و پیش از اینکه آتش بس اعلام گردد، نفتکش اِسو آتلانتیک در خلیج فارس توسط ناوگان دریایی بریتانیا اسکورت می گردید. این کشتی سر انجام در سال ۲۰۰۲ به اوراق کنندگان کشتی در پاکستان به فروش رسیده گردید

حجم: ۵۱۶٫۸۹۱ تنطول کلی: ۴۰۶٫۵۷ مترسال های خدمت: ۱۹۷۷- ۲۰۰۲وضع: اوراق شده  ۵-  بلامیا
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است   این کشتی سر انجام در سال ۲۰۰۲ به اوراق کنندگان کشتی در پاکستان به فروش رسیده شد  نفتکش بلامیا نیز توسط یک کمپانی فرانسوی ساخته شده و به کمپانی نفتی شل تعلق داشت. این کشتی در سال ۱۹۸۴ در دریاهای نروژ زمینگیر شده و در سال ۱۹۸۶ در بندر اولسان کره جنوبی اوراق گردید.

حجم: ۵۵۳٫۶۶۲ تنطول کلی: ۴۱۴٫۲۲ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۶وضع: اوراق شده  ۴-  باتیلوس
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    این نفتکش نیز توسط همان شرکت فرانسوی ساخته شده و مربوط به کمپانی نفتی شل بود. در اکتبر ۱۹۸۵ کمپانی رویال داچ شل این کشتی بزرگ را به نرخ ۸ میلیون دلار به اوراق کنندگان فروخت. آخرین عزیمت دریایی این نفتکش از وستنس نروژ به کائوشیونگ تایوان بود که در ۲۸ دسامبر ۱۹۸۵ خاتمه یافت.

حجم: ۵۵۳٫۶۶۲ تنطول کلی: ۴۱۴٫۲۲ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۵وضع: اوراق شده  ۳-  پریریال
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    این کشتی بزرگ ساخت فرانسه تنها نفتکش در کلاس خود بود که دوره فعالیتی بیشتر از ده سال داشت و تا سال ۲۰۰۳ به فعالیت ادامه می داد. این کشتی غول پیکر نیز در سال ۲۰۰۳ در پاکستان اوراق گردید.

حجم: ۵۵۵٫۰۴۶ تنطول کلی: ۴۱۴٫۲۲ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۹- ۲۰۰۳وضع: اوراق شده  ۲-  پیِر گیلامات
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    سوپر نفتکش پیِر گیلامات در سال ۱۹۷۷ ساخته گردید و به سبب بزرگی بیشتر از حد که مانع از استخدام آن می گردید در سال ۱۹۸۳ در بندر فجیره زمینگیر شد. آن سال کمپانی هیوندای این نفتکش را خریداری کرده و برای نابود کردن به بندر اولسان کره جنوبی جابه جا گردید.

حجم: ۵۵۵٫۰۵۱ تنطول کلی: ۴۵۴٫۴۲۳ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۷- ۱۹۸۳وضع: اوراق شده  ۱- سیوایز جاینت
۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است    این کشتی غول پیکر که در طول فعالیت خود به اسامی «غول خوشحال»، «Jahre Viking» و «Knock Nevis» نیز معروف بود یک سوپر نفتکش بزرگ بود که بلندترین نفتکش تمام دوران شناخته می گردد. در سال ۲۰۰۹ این کشتی عظیم الجثه توسط یک کمپانی اوراق کننده کشتی در هند خریداری شده و پس از مجلسی خاص در گجرات هند اوراق گردید.
حجم: ۵۶۴٫۶۵۰ تنطول کلی:۴۵۸٫۴۶ مترسال های فعالیت: ۱۹۷۹- ۲۰۰۹وضع: اوراق شده ۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاحالا جهان به چشم دیده است 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83731

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.