تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۱۵ میلیارد پول نفت گم گردید؟/ فهرست دوتابعیتی ها آماده گردید/ شارژ مالی دولت برای پیگیری دعاوی بیگانه بر علیه ایران

سرویس سیاست مشرق – روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

********

کیهان

قاره آسیا تایمز: جوانان ایران عمیقاً پشت جمهوری اسلامی ایستاده اند
روزنامه آسیاتایمز با اشاره به پشتیبانی غرب از اغتشاشگران در ایران درج کرد: غرب در مورد نحوه عکس العمل حکومت ایران به اغتشاش سخن می گوید اما اگر این رخدادهای در فرانسه یا آلمان رخ می داد، پلیس چه طور برخورد می کرد.
پپه اسکوبار نویسنده سرشناس برزیلی درج کرد: اظهار کرد وگو با جوانان در عزیمت به شهرهایی مثل کاشان یا مشهد به من نمایش داد که آنان چه طور عمیقاً در پشت جمهوری اسلامی ایستاده اند. آنچه در روزهای گذشته رخ داد این بود که اعتراض مشروع در مورد مشکلات اقتصادی توسط اقلیتی که متهم به مخالفت با حکومت اسلامی بوده گردید. کوشش هایی انجام شد تا این اعتراض مشروع اقتصادی به سمت براندازی حکومت عوض شدن جهت بدهد و نتیجه چنین کاری می توانست جنگ داخلی باشد.
خوب البته به این سادگی امکان پذیر نخواهد بود. هرکس که با ایران و جامعه این کشور آشنا باشد می داند که سامانه این کشور بسیار مستحکم تر از آن است که در دام چنین تله خام و آشکاری بیفتد. دست بیگانه در قضایای اخیر معلوم بود. استفاده از این عبارت که «کل جهان به تماشا نشسته است» برای این بود که در تهران در مورد نحوه پاسخگویی ارعاب ایجاد کند.
در حالی در مورد نحوه عکس العمل و سرکوب خشن گفت وگو می گردد که باید سؤال کرد چنانچه این رخدادهای در فرانسه یا آلمان روی می داد نحوه جواب پلیس این کشورها چه طور بود؟ عوض شدن حکومت رخدادی بعید در ایران است و واقعه ی اخیر، زیادتر دستاویزی برای اعمال دوباره تحریم ها بر علیه ایران است. دستاویزی که آمریکا امید دارد اتحادیه اروپا نیز پشت آن بایستد.

ناصری: ناطق هم شاکی شده روحانی برای دولت وقت نمی گذارد
« «ناطق نوری» از روحانی خواسته وقت بیشتری برای اداره اقدامات دولت و رسیدگی به امور اجرایی بگذارد.»
» عبدالله ناصری (عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان و مشاور خاتمی) در اظهار کرد وگو با روزنامه نخبگان اطلاع داد: روحانی در قیاس با همه رؤسای جمهور سابق بعد از انقلاب، وقت برای دولت نمی گذارد. بیان می کنند او از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۹ سر کار است! این را شک ندارم و یکی از اعتراضات و انتقاداتی است که دوستان روحانی به وی دارند.
وی اضافه می کند: ناطق نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته؛ من که الان منحصرا یک حوزه علمیه در لواسان دارم از ساعت ۶:۳۰ صبح آنجا حاضر می شوم و شما باید اندکی زودتر بروید و به سخن وزرایتان گوش کنید.
ناصری می گوید: ریاست جمهور حوزه های کلیدی کشور را شوخی گرفته است. روحانی ذهن پیچیده امنیتی دارد. وی علاوه بر این با بیان اینکه «جهانگیری قصد خارج شدن از دولت را داشت با سفارش خاتمی ماند»، اظهار کرد: روحانی قدرشناس جهاد جهانگیری در انتخابات نبود.
به گفته ناصری «دستگیری برادر جهانگیری حضور خودش را برای ۱۴۰۰ سخت کرد».
ناصری می گوید: روحانی در حوزه اقتصادی موفق عمل نکرد و حوزه اقتصادی دولت بسیار به هم ریخته است. نهاوندیان گزینه وزارت اقتصاد روحانی بود؛ لاریجانی پیام داد که رأی نمی آورد.
یادآور می گردد تذکر ناطق نوری به روحانی در مورد صرف وقت زیادتر برای اداره دولت، در حالی است که زنده یاد هاشمی رفسنجانی نیز در آخرین جلسه یکی از کمیسیون های «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، از شیوه مدیریت روحانی گلایه و انتقاد جدی کرده بود؛ به این سبب که وقت کافی همه روزه برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی نمی گذارد و هم اینکه از موضع بالا برخورد کردند و ملاقات با او حتی برای من (هاشمی) هم ساده نیست.

ترمیم تیم و رویکرد اقتصادی مطالبه کارشناسان از دولت
کارشناسان بر لزوم تجدیدنظر در تیم اقتصادی کابینه و سیاست های اقتصادی آن  تاکید دارند.
روزنامه جام جم در گزارشی افزود: کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند بعضی تصمیم های اقتصادی که جدیدا دولت اتخاذ کرده، بوی سیاست های آزادسازی نرخ ها می دهد که نقش بعضی حامی های اقتصاد بازار و نسخه های صندوق بین المللی پول در این تصمیم گیری ها پررنگ است.
اصرار به گران کردن حامل های انرژی بدون توجه به تاب آوری جامعه، من جمله این سیاست هاست که اتفاقا مورد پشتیبانی صندوق بین المللی پول هم قرار گرفته است.
کارشناسان در اظهار کرد وگو با جام جم بیان می کنند بعضی اشخاص حاضر در تیم اقتصادی دولت که سه دهه است پیگیر اجرای سیاست های آزادسازی نرخ ها و تعدیل اقتصادی می باشند، باید عوض شوند.
دکتر میثم موسایی اقتصاددان در این مورد تاکید کرد: یکی از راه حل های پیش روی کشور، عوض شدن در تیم اقتصادی و مشاوران ریاست جمهور است. هنگامی یک سیاستمدار، کاری را پیشنهاد می دهد که استعداد اجرا ندارد، نباید این اندیشه در همه دولت نفوذ کند. حالا اندیشه لیبرالی و نئوکلاسیک که به اقتصاد آزاد و آزادسازی نرخ ها اعتقاد دارد وجود دارد، در حالی که شرایط و زیرساخت آزادسازی نرخ ها فراهم نیست. برای جامعه ای که بخش خصوصی بسیار ضعیفی دارد و اکثریت مردم در آن سهمی ندارند، آزادسازی نرخ ها تبعات اجتماعی دارد.
اشخاص تیم اقتصادی دولت بدون آشنایی با بخش اجتماعی و فرهنگی قصد دارند اقدامات اقتصادی بزرگی را انجام دهند که از حالا محکوم به شکست است. اقتصاددانی توان دارد برای جامعه نسخه تجویز کند که همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه را بسنجد، اما تیم اقتصادی دولت با این محور اصلا آشنایی ندارند.
دکتر ابراهیم رزاقی نیز در انتقاد از ترویج سیاست های اقتصادی منسوخ اعتقاد دارد:
به نظر می آید برای بهبود شرایط اقتصادی باید افرادی سر کار بیایند که سیاست اقتصاد مقاومتی را پذیرفته اند و اجرا کنند. این که ما روزانه از این سیاست تشریح و تحسین کنیم و سامانه اقتصاد آزاد را پیاده سازی کنیم، اقتصاد وضعیت مطلوبی پیدا نمی کند. در اقتصاد مقاومتی مردم گرداننده اقتصاد می باشند و دولت ها باید تسهیلگر این مبحث باشند اما دولت حالا اقتصاد را مدنظر داشته و با نگاه درآمدی زیادتر می خواهد نرخ ها را بالا ببرد.
دکتر ساسان پادشاه ویسی کارشناس اقتصادی نیز می گوید: نتیجه آزادسازی نرخ ها، فاصله طبقاتی است. تیم اقتصادی دولت حالا به سامانه اقتصاد آزاد اعتقاد دارند و تنها سبب آن تحصیلات این اشخاص در کشورهای غربی است و تا وقتی که این تیم اصلاح نشوند اقتصاد ایران با این مشکلات روبه رو می باشد. آزادسازی نرخ ها در شرایطی که زیرساخت آن فراهم نیست و یک طرفه اجرا گردد بی ثباتی اقتصادی، رشد نرخ تورم، نافرمانی اجتماعی و فاصله طبقاتی را به دنبال دارد.
در همین حال بیژن عبدی اقتصاددان می گوید: مسئولین دولت بیان می کنند که نرخ ارز را باید عرضه و درخواست ها معین نماید اما غافل از آن که بازار ارز یک بازار تماما انحصاری است و دستگاهی به نام قوه مجریه درآمد حاصل از نفت را در بازار با هر قیمتی که بخواهد تعیین می کند و هیچ کسی توان ندارد پایین تر یا بالاتر از آن را نرخ گذاری کند. در چنین شرایطی هنگامی رقابت نباشد نرخ آزاد بی معنی است. حالا همه تیم اقتصادی دولت به اقتصاد آزاد اعتقاد دارند و در این شرایط نباید انتظار حل مشکلات را داشت. این اشخاص از اوائل ریاست جمهوری زنده یاد آقای هاشمی رفسنجانی حاضر بودند و عده ای از آنان کم گردید و اشخاص دیگری جایگزین گردیدند. به نظر می آید ترمیم تیم اقتصادی دولت و آمدن کسانی که به اقتصاد داخلی و ملی اعتقاد دارا باشند ضروری است.

نمک بر زخم مردم یعنی انکار مشکلاتی که خودتان به وجود آوردید
یکی از سران فتنه که نقش پررنگی در القای خوش بینی به آمریکا و غرب و کشاندن دولت به ورطه ناکارآمدی و بی عملی داشت، حالا از پذیرش مسیولیت کارکرد دولت شانه تهی می کند و ناخشنودی مردم را به حاکمیت نسبت می دهد.
محمد خاتمی به دستاویز سانحه کشتی سانچی و لزوم پیگیری قصور و تقصیرهای احتمالی درج کرد: چنین انتظاری درباره حوادثی که قبل از این رخ داد وجود دارد. در چندین شهر کشور تظاهراتی انجام شد، در فضایی که کمبودها و نارسایی ها در عرصه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و طبیعی زیاد است و انتظارهایی که نوعاً به حق است، ولی برآوردن آنان بخشی بیرون از قدرت مسئولین و بخش دیگر متاثر از ناتوانی های ساختاری و رفتاری و سیاست ها و رویکردهایی است که همه دستگاهها باید قسمت خود را در قصور و تقصیر قبول کنند و بخصوص باید فضایی فراهم آید که مردم بتوانند خواستها و مطالبات خود را با امنیت و حتی بدون لکنت بر زبان آورند و دستگاههای مسئول را مجبور به پاسخگویی و اصلاح بینش ها و روش ها و نیز برنامه ریزی سنجیده برای حل مشکلات کنند و نهادها و دستگاههای مسئول نیز به جای تحقیر مردم و نمک پاشیدن بر زخم های آنان با هدف سیر به سوی همبستگی اجتماعی و ملی به شناخت مشکلات و آلام مردم و نیز اطلاع رسانی درست پرداخت کنند.
وی اضافه می کند: در این شرایط مصیبت است که اگر گروه های اجتماعی و کسانی که درد و مطالبه ای دارند و حتی معترض اند به درستی دیده نشوند و حتی گاه آشوب گر و اغتشاش گر به حساب آیند.
رهبر معظم انقلاب صریحا بیان می کنند که مطالبات مردم (و احیاناً) ناخشنودی آنان را باید به حساب آورد و در عرصه بروز حوادث، میان آن کسانی که تحت اثرگذاری احساسات، رفتاری نادرست داشته یا شعار تندی داده اند، با آن کسانی که از مردم و مطالبات آنان سوء بهره برد، بر طبل خشونت و خراب کردن و حرکت طبق برنامه های مخرب خواستاران فروپاشی و از هم پاشیدگی اجتماعی کوبیده اند تفاوت و تمییز قائل گردید.حکومت باید بیشتر از هر بخش دیگری از جامعه ایفای مسیولیت و نقش کند. باید از تنگناها و بحران ها با تدبیر عبور و مسیر حل و فصل بنیادین مسائل جامعه را هموار کرد.
خاتمی پایین ترین اشاره ای به مسیولیت دولت و قصور و تقصیرهای آن در انکار مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم نکرد و این درحالی است که مسیولیت اجرایی برعهده دولت است، اما بعضی دولتمردان، با انکار مشکلاتی مثل بیکاری و گرانی و رکود، نمک بر زخم مردم می پاشند بدون اینکه در طول ۴ سال گذشته حتی یک بار هم ازسوی امثال خاتمی مورد نقد و انتقاد قرار گیرند.
درحقیقت طیف اصلاح طلبان که دست اندرکاران آن مکررا دولت را «رحم کرایه ای» خود معرفی کرده اند، به عنوان خط دهندگان و تامین کنندگان فکری و مدیریتی دولت، مسیولیت کلیدی را در انحراف گفتمانی دولت به سمت خوش گمانی محض به غرب و بی اعتنایی به مشکلات زندگی مردم داشته اند اما حالا خاتمی به جای آوردن عذر تقصیر و اقرار به اینکه آدرس داده شده در مورد اعتماد به آمریکا و اروپا نادرست بوده و عقیم از کار درآمده اهتمام می کند حاکمیت را متهم ناکارآمدی ها نشان دهد؛ که این نیز نشان از بی صداقتی و نفاق خاتمی دارد. در همین حال طیف نمایندگان منسوب به اصلاح طلبان نیز ترجیح می دهند در ازاء کارکرد ضعیف دولت سکوت کنند که باعث ناخشنودی مضاعف مردم می گردد.

اعتماد: دولت چه طور نرخ تورم را ۸ درصد اعلام می کند؟!
یک روزنامه حامی دولت درج کرد معیار محاسبه تورم ۸ درصدی غیرمعمول است.
اعتماد با طرح این سؤال که معیار محاسبه تورم ۸ درصد چیست؟ می نویسد: نرخ تورم هر ساله، یکی از شاخص‎های با اهمیت موثر در دستمزد هر ساله است که در بند یک ماده ۴۱ قانون کار به آن اشاره شده، از طرف دیگر قانونگذار در بند دوم ماده ذکر شده به شاخص «تامین زندگی خانواده کارگری» در جریان تعیین دستمزد هر ساله تاکید کرده است. اما حالا که نشست ها کارشناسی تعیین پاداش ۹۷ آغاز شده، نرخ تورم اعلامی ۸ درصدی عکس العمل گروه های کارگری را به دنبال داشته است: به باور آنان در تورم اعلامی هزینه اقلام غیرضروری که در سبد معیشت خانوار دهک های کم درآمد جامعه، جایی ندارد محاسبه شده است. علاوه بر این، در سال گذشته اقلام سبد معیشت مؤثر در هزینه جامعه کارگری با توافق شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت) تعیین شده و گروه های کارگری اعتقاد دارند تنها تورم مورد پذیرش، محاسبه تورم طبق اقلام سبدی است که پیش تر در مورد آن توافق شده است.
در همین زمینه فرامرز توفیقی، ریاست کمیته دستمزد محور عالی شوراهای اسلامی کار کشور و نماینده کارگران در نشست ها کارشناسی پاداش ۹۷ اعتقاد دارد: در مورد عوض شدن سال پایه آماری از ۹۰ به ۹۵ و تاثیر آن در کاهش سبد معیشت خانوار خواستار اعلام جزئیات تحولات سبد معیشت همزمان با عوض شدن سال پایه آماری هستیم که در همین راستا در جلسه روز دوشنبه تیم پاداش قرار گردید از نمایندگان مرکز آمار دعوت گردد تا جزئیات تحولات سبد معیشت را اعلام کنند.
توفیقی دنبال کرد: بعد از استخراج سبد هزینه معیشت خانوار در سال جاری، که مطمئنا بیشتر از ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان سال گذشته است، به دنبال آن هستیم تا شکاف هزینه سبد معیشت ۹۵ و ۹۶ در تعیین دستمزد جبران گردد که در این صورت منحصرا میتوان کوشش کرد تا قدرت خرید نسبت به سال گذشته کاهش پیدا نکند. ضمن اینکه علاوه بر این به دنبال کاهش شکاف دست کم دستمزد با هزینه های معیشت تحمیل شده متاثر از سال های گذشته هستیم.
علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار نیز تاکید کرد: با توجه به اعلام نرخ تورم در دهک های متفاوت، نمایندگان گروه های کارگری مشتاق می باشند تا جزئیات عوامل دستیابی به این نرخ ها را بدانند. متاسفانه جزئیاتی در این زمینه اعلام نشده است. نتیجه گیری نرخ تورم ٨/٨ درصدی دهک درآمدی اول به عنوان کم درآمدترین اقشار جامعه، «تغییر اقلام سبد معیشت به سمت اقلام دارای تورم کمتر» است در حالی که اگر همان اقلام مرسوم سبد معیشت مدنظر داشته گردد به باور ما نرخ تورم بالاتر از نرخ فعلی بود.

خراسان

آسیب ۱۱۳ هزار میلیاردی دیرکرد در طرح های عمرانی

طبق گزارش جدید یکی از وزارتخانه های اقتصادی به عده ای از مسئولین ارشد اجرایی، اعلام گردیده طی سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۴ به صورت متوسط باید ۵۱۱ طرح عمرانی در هر سال به اتمام می رسید اما منحصرا ۲۳ درصد آنان خاتمه یافتند، بنابراین در مجموع هزینه ای معادل ۱۱۳ هزار میلیارد تومان، اضافی بر حدس بودجه های سنواتی، بر اقتصاد کشور تحمیل شده به نحوی که حدود ۵۰ درصد اعتبارات اختصاص یافته به طرح های عمرانی طی این دوره، بابت هزینه دیرکرد در اتمام پروژه ها بوده است.

شارژ مالی دولت برای پیگیری دعاوی بیگانه بر علیه ایران

پس از ان که یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری، در گزارشی به دولت اعلام نمود با توجه به افزایش دعاوی له و بر علیه دولت در مراجع قضایی و دعاوی بیگانه، نهادهای مسئول در کشور ناگزیرند برای دفاع یا طرح دعوی بین المللی از نیروهای متخصص و حقوقدانان آشنا به دعاوی بین المللی و حقوق بین الملل استفاده نمایند. اما کارشناسان متخصص و استادان حاضر نیستند با دستمزد پایین مصوب سال ۱۳۸۹ فعالیت کنند؛ هیئت دولت با صادر کردن مجوزی در روزهای اخیر، اعداد پرداختی به این کارشناسان را زیاد کرد.

ایران

درخواست ۴۰ نماینده برای آزادی بازداشت شدگان اعتراضات
۴۰ ۴۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه های به صورت مجزا ای به ریاست جمهوری و ریاست قوه قضائیه، خواستار آزادی هر چه تندتر بازداشت شدگان اعتراض های اخیر بویژه دانشجوهای و دانشجوهای دختر بازداشتی گردیدند. قاسم میرزایی نکو با اعلام این خبر به ایسنا، اظهار کرد: «درمتن این نامه که نسخه ای از آن به وزیر دادگستری و معاون پارلمانی ریاست جمهوری تحویل شده، آمده است: با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کشور بیشتر از همه باعث نگرانی دلسوزان و دغدغه داران شده و طبق گزارشهای عرضه شده در جلسه غیرعلنی روز هفده دی ماه امسال، اگر این مسائل مورد تجزیه، آنالیز و کالبدشکافی دقیق قرار نگیرد، مصالح و منفعت های ملی کشور دچار آسیب و زیان خواهد گردید، به منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه های ناخشنودی بازداشت های مکرر از سوی نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی، ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان به نظر می رسد استمرار حفظ و طولانی شدن زمان بازداشت آنان بویژه دانشجوهای وبخصوص دانشجوهای دختر بازداشتی مسائل و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس درخواست ها داریم نسبت به برطرف بازداشت دانشجوهای فرمان رسیدگی، اقدام و کمک عاجل را مبذول کنید.»

درخواست «عادل الجبیر» برای اصلاح برجام
» وزیر خارجه عربستان حین عزیمت به بلژیک و دیدار با مقامهای اروپایی دیگربار مدعیات عربستان بر علیه ایران را تکرار نمود. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا عادل الجبیر، در دیدار دیدیه ریندزر، وزیر خارجه بلژیک با پشتیبانی از موضع های دونالد ترامپ، ریاست جمهوری امریکا در مورد توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵ اظهار کرد:«این توافق باید تقویت گردد تا مانع غنی سازی اورانیوم توسط ایران گردد.» » وزیر خارجه عربستان علاوه بر این با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست بیگانه اتحادیه اروپا هم دیدار و در مورد مسائل متفاوت منطقه ای و برجام اظهار کرد وگو کرد.

ادعای آلمان برای جست وجوی ۱۰ مظنون جاسوسی برای ایران
مقامهای آلمان اعلام نمودند که عملیات جست وجوی سراسری در این کشور برای یافتن ۱۰ مظنون به جاسوسی برای ایران را آغاز کرده اند. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، سخنگوی دفتر تحقیقات فدرال آلمان اعلام نمود که اعتقاد دارد مظنونان از نهادها و شخصیت ها در آلمان به سود نهادی مربوط با ایران جاسوسی می کردند. عملیات یافتن این مظنونان از سوی نیروهای اطلاعات داخلی آلمان انجام شده است.

 ادعای عزیمت انتخاباتی سردار سلیمانی به عراق
الاخبار  در گزارشی مدعا کرده است که قاسم سلیمانی از عاصمه الرشید(الرقه) توانست موانعی که بر سر راه اعلام ائتلاف حیدر العبادی -‏ حشد الشعبی بود را هموار کند. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان با اشاره به ائتلاف های انتخاباتی درعراق مدعی گردیده که  صبح شنبه، فرمانده سپاه قدس ‏پاسداران، سردار قاسم سلیمانی به بغداد رفت تا آخرین تحولات را بر ائتلافی که مد نظر تهران بود، اعمال کند، ائتلافی که اساس آن را العبادی و حشد الشعبی تشکیل می دادند. ‏ ‏براساس اطلاعات الاخبار، هدف تهران ملحق کردن همه هم پیمانانش به لیست العبادی است که در ‏رأس آنان عامری قرار دارد که به نوبه خود با ملحق شدن جریان صدر  به رهبری مقتدا صدر و عمار ‏الحکیم به این ائتلاف مخالف است.

آرمان

سرنوشت وصیتنامه هاشمی نامعلوم است

غلامعلی رجایی اظهار کرد: جست و جو برای یافتن وصیت نامه آیت ا… هاشمی همچنان ادامه دارد. .. هاشمی رفسنجانی که در کرج برگزار گردید، در مورد سخنان خانواده هاشمی مبنی بر وجود حوله آلوده در جمع خبرنگاران اضافه کرد: بنا بوده محسن برای مطالعه پرونده به شورای امنیت برود، این پرونده هنوز مفتوح است. وی اظهار کرد: ارزیابی شورای امنیت در مورد این پرونده قانع کننده نبوده و هنوز پرونده بسته نشده است. وی در مورد سرنوشت وصیت نامه هاشمی نیز اظهار کرد: هاشمی سال ۶۹ یک وصیت نامه درج کرد و در آن مسائل مالی را شرح داده بود. رجایی افزود: پس از ان گفته شده که وی در حال وصیت نامه نویسی دیده شده اما چیزی به عنوان وصیت نامه پیدا نشده، هنوز هم در حال گشتن برای یافتن وصیت نامه می باشند اما امکان دارد پیدا گردد یا پیدا نشود.

نامه ۴۰ نماینده به سران دو قوه

۴۰۴۰نماینده مجلس در نامه های به صورت مجزا ای به ریاست جمهور و ریاست قوه قضاییه، خواستار آزادی هر چه تندتر بازداشت شدگان اعتراض های اخیر بویژه دانشجوهای و دانشجوهای دختر بازداشتی گردیدند.قاسم میرزایی نکو اظهار کرد: در متن این نامه که نسخه ای از آن به وزیر دادگستری و معاون پارلمانی ریاست جمهور تحویل شده، آمده است: با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کشور بیشتر از همه باعث نگرانی دلسوزان و دغدغه داران شده و طبق گزارشهای عرضه شده در جلسه غیرعلنی روز هفده دی ماه امسال، اگر این مسائل مورد تجزیه، آنالیز و کالبدشکافی دقیق قرار نگیرد، مصالح و منفعت های ملی کشور دچار آسیب و زیان خواهد گردید، به منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه های ناخشنودی بازداشت های مکرر ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان به نظر می آید استمرار حفظ و طولانی شدن زمان بازداشت آنان بویژه دانشجوهای و به ویژه دانشجوهای دختر بازداشتی مسائل و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. وزارت خارجه روسیه از اظهار کرد وگوی تلفنی وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه خبر داده است.

رایزنی ظریف و همتای روسی

وزارت خارجه روسیه اعلام نمود: سرگئی لاوروف با محمد جواد ظریف در مورد وضعیت سوریه و توافق اتمی به صورت تلفنی اظهار کرد وگو کرده است. وزارت خارجه روسیه اضافه کرد: دو طرف به تبادل نظر در مورد مسائل متفاوت بین المللی من جمله روند صلح در سوریه در چارچوب کنگره سوریه ای مذاکره ملی در سوچی و همین گونه وضعیت مربوط به توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی پرداختند. یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر لزوم فراهم نمودن امکان استفاده از شبکه های مجازی متفاوت در کشور، اظهار کرد که این کار تهدید حضور تعداد بسیاری از مردم در یک شبکه مجازی را مرتفع می کند.

لزوم استفاده از شبکه های مجازی

طیبه سیاوشی اظهار کرد: یکی از افتخارها دولت آقای روحانی، ایجاد فرصتی برای مردم جهت تبادل نظر در فضای سایبری بود. گرچه ما اعتقاد داریم فضای سایبری در کنار مجال هایی که است تهدیداتی هم دارد. وی با بیان اینکه اکثریت مردم از تلگرام و شبکه های اجتماعی به عنوان مجال برای کار یا تبادل نظر فرهنگی و اجتماعی استفاده کردند، اضافه کرد: وقتی که ناآرامی ها آغاز گردید دولت به علت تهدیداتی که از فضای سایبری متوجه جامعه می دانست آن را فیلتر کرد و در حقیقت یکی از افتخارها دولت آقای روحانی یعنی مجال فضای سایبری آزاد که در اختیار مردم گذاشته شده بود به شکلی از دست رفت. البته با آرام شدن فضا دوباره فضای سایبری در اختیار مردم جای گرفت و تلگرام برطرف فیلتر شد. جان بولتون، سیاستمدار افراطی جمهوریخواه آمریکا در جدیدترین اظهار نظر خود که در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر گردیده از کاخ سفید خواسته است تا با عزم و عزم جدی انقلاب اسلامی ایران را از بین ببرد.

درخواست بولتون از کنگره در مورد ایران

جان بولتون که به جناح جنگ طلب نئومحافظه اقدامات آمریکا منسوب است در ادامه مقاله خود در وال استریت ژورنال نوشته است اختصاص صد و بیست و روز آینده به مذاکره و اظهار کرد وگو با خودمان، غرب را در حالت سکون و انفعال قرار خواهد داد. دونالد ترامپ ریاست جمهور آمریکا بدرستی توافق اوباما را اشتباه راهبردی می داند اما مشاوران ترامپ بدون عرضه توضیح و استدلال او را متقاعد کرده اند که از این توافق خارج نشود. حجت الاسلام سلیمی نماینده اصولگرای مجلس اظهار کرد: در خبرها بحث گم شدن ۱۵ میلیون دلار و علاوه بر این ۶۰ میلیارد تومان از حساب های شرکت ملی نفت طرح شده که مسئولین شرکت نفت این مبحث را تایید کرده اند، این درحالی است که ما در مجلس نمی دانیم چه طور از حساب حقوقی این مبلغ کلان یکباره گم شده و شخصی که این کار را کرده به کانادا فرار کرده است.

۱۵ میلیارد پول نفت گم گردید؟

باید مشخص گردد که چه طور از یک حساب دولتی این مبلغ منتقل شده است. علی مطهری، نایب ریاست مجلس در جواب به تذکر سلیمی مبنی بر گم شدن پول از حساب های شرکت نفت اظهار کرد: در مورد گم شدن پول از حساب های شرکت نفت باید تحقیق زیادتر صورت پذیرد و وزارت نفت توضیح دهد.در جلسه علنی روز گذشته مجلس نامه ۱۷۰ نفر از نمایندگان به روسای سه قوه در مورد پشتیبانی از نرم افزارهای پیام رسان داخلی و ساماندهی فیلترشکن ها قرائت گردید.

پشتیبانی ۱۷۰ نماینده از نرم افزارهای داخلی

در این نامه آمده است: ما نمایندگان مجلس به منظور تقویت و محافظت استقلال سیاسی و فرهنگی کشور و پیشگیری از ناامنی و تعدی به حقوق خصوصی آحاد جامعه و صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی و تامین حقوق شهروندی و آزادی های مشروع، امنیت و آسایش مردم و نیز پشتیبانی از فن آوری های محلی و توانمندی های داخلی، از شما روسای محترم قوا خواستاریم ضمن پشتیبانی از پیام رسان های داخلی، فرمان فرمائید این پیام رسان ها جایگزین پیام رسان های بیگانه شوند و نسبت به ساماندهی فیلترشکن ها نیز اقدام عاجل به عمل آید. عضو هیأت تحقیق و تفحص از مسئولین دو تابعیتی و دارای گرین کارت از تدوین گزارش تحقیق و تفحص هیأت متبوع خود اطلاع داد.

لیست دوتابعیتی ها آماده گردید

حسینعلی حاجی دلیگانی از آماده شدن گزارش این هیأت اطلاع داد و اظهار کرد: این گزارش روز گذشته تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس گردید. وی با بیان اینکه به دنبال افزایش تهدیدها و بحث نفوذ لزوم داشت در مورد مبحث اشخاص دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان ارشد کشور تحقیق و تفحصی صورت گیرد، اظهار کرد: سال گذشته این تحقیق و تفحص در مجلس تصویب گردید و گزارشی تدوین و به مجلس عرضه گردید. وی با اعلام اینکه گزارش تدوین شده ۳۳ صفحه و دارای ۴۰ صفحه ضمایم و مستندات است، اضافه کرد: یک لیست ۱۰۰ نفره کسانی که اعم از گرین کارت و دو تابعیتی می باشند در جریان تحقیق و تفحص حاصله که در گزارش نام های آنان ذکر شده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83611

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.