تاریخ ارسال : ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۱۶۶ هزار صنعتگر ظرف ۲ سال بیکار شدند

حداقل ۱۶۶ هزار صنعتگر در ۲ سال فعالیت دولت یازدهم بیکار شده‌اند.
به گزارش «فردا» دولت یازدهم از ابتدای کار تا امروز تحقق وعده‌های بی‌پایان اقتصادی‌اش را با دیپلماسی خارجی گره زد و این مسئله هنوز هم با اجرایی شدن برجام ادامه دارد چرا که حتی لغو تحریم‌ها و توافق هسته‌ای نیز هنوز که هنوز است، نتوانسته رکود اقتصادی را اندکی کم کند و به تولید و صنعت و کسب و کار رونق ببخشد. این در حالی است که مردم هنوز امیدوارانه اخبار اقتصادی را رصد می‌کنند تا بر طبق وعده‌های روحانی، چرخ سانتریفیوژها در کنار چرخ زندگی مردم بچرخد اما به نظر می‌رسد عملاً این روزها نه چرخ سانتریفیوژها می‌چرخد نه چرخ معیشت مردم! حالا آمارهای رسمی مرکز آمار، حاکی از این است که طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ حداقل ۱۶۶ هزار صنعتکار بیکار شدند.
در واقع دولت یازدهم با پایین آوردن ارزش پول و کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه رکود بازار توانسته نرخ تورم را پایین بیاورد چرا که از نشانه‌های رونق اقتصادی، رونق تولید و صنعت است که در حال حاضر وضعیت مساعدی ندارد. در واقع می‌توان گفت بیماری تولید و صنعت کشور همچنان ادامه‌دار شده و وضعیت با ورشکستگی و تعطیلی کارخانه‌های تولید می‌رود بدتر و بدتر شود. این در حالی است که کاهش نرخ سود بانکی در سال ۹۴ هرگز نتوانسته سرمایه‌های مردم را به سمت بخش تولید هدایت کند و به نظر می‌رسد دولت یازدهم با چالش جدی در این مسیر مواجه است.
در حال حاضر هم آمارها نشان از وضعیت بد تولید و صنعت در ماه‌های اخیر دارند. گزارش مرکز آمار ایران حاکی است طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ حداقل ۱۶۶ هزار صنعتکار بیکار شدند. مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود از نرخ بیکاری در سال ۹۴ شمار شاغلان در بخش صنعت را ۷ میلیون و ۱۴۷ هزار نفر اعلام کرده است که ۳۲/۵ درصد کل شاغلان کشور را شامل می‌شود. این در حالی است که شمار شاغلان در بخش صنعت کشور در سال ۹۲ بیش از ۷ میلیون و ۳۱۳ هزار نفر بوده که از کاهش ۱۶۶ هزار نفری خبر می‌دهد، به عبارتی خالص اشتغالزایی در بخش صنعت در دولت روحانی منفی ۱۶۶ هزار نفر بوده است.
به این ترتیب، با فرض اینکه طی ۲ سال گذشته بخش صنعت کشور اشتغال به کار جدیدی نداشته و افراد جدیدی در حوزه صنعت مشغول به کار نشده باشند، حداقل ۱۶۶ هزار نفر در حوزه صنعت طی ۲ سال گذشته بیکار شده‌اند. البته به نظر می‌رسد، فرض عدم ورود شاغلان جدید به بخش صنعت در ۲ سال گذشته چندان صحیح نباشد که در این صورت آمار افراد بیکار شده در بخش صنعت به مراتب بیش از ۱۶۶ هزار نفر خواهد بود. براساس گزارش مرکز آمار ایران، شمار شاغلان در بخش صنعت در سال ۹۳ نیز ۷ میلیون و ۱۹۱ هزار نفر بوده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15049

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.