تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۱‍۴۰۰ کم هست تا ۱۵۰۰ با روحانی!/ صدای اعتراض دولتی ها هم به بودجه ۹۷ بلند گردید/ افزایش صادر کردن روادید انگلیس در تهران/ سخن آخر را وزارت نفت می زند یا توتال؟!

سرویس سیاست مشرق – روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها ایامی گذشته یا خبر ها مخصوص تعلق می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

کیهان

جهانگیری کناره گیری دهد تا اصلاح طلبان در سیلاب مشکلات دولت غرق نشوند
در ادامه فاصله گذاری های اصلاح طلبان با کارکرد ضعیف دولت، روزنامه آرمان از جهانگیری خواست از دولت کنار برود تا بتواند در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کند!
جهانگیری کناره گیری دهد تا اصلاح طلبان در سیلاب مشکلات دولت غرق نشوند در ادامه فاصله گذاری های اصلاح طلبان با کارکرد ضعیف دولت، روزنامه آرمان از جهانگیری خواست از دولت کنار برود تا بتواند در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کند! این روزنامه زنجیره ای می نویسد: سیاستمداران مطلوب آنهایی می باشند که با کاوش شرایط در زمان مقتضی دست به اقدام بزنند و در زمان دیگر دست از اقدام بردارند. به اظهار دیگر سیاست مدار مطلوب کسی هست که بداند چه زمانی از روی صندلی برخیزد. حال این شرایط برای اسحاق جهانگیری متصور هست. معاون اول ریاست جمهور در شرایطی قرار دارد که توان دارد با اقدامی سنجیده و به هنگام آینده خود و جریان اصلاحات را رقم زند. بسیاری نیز بر این عقیده می باشند که او نباید در سیلاب مشکلات دولت غرق گردد و لازم هست به آینده سیاسی خود بعد از روحانی تفکر کند.
شاید خوشبین ترین اشخاص در جریان اصلاحات نیز تفکر نمی کردند مرد شماره یک روحانی در دولت یازدهم در دولت دوازدهم از متن به حاشیه برود.
با نگاهی به کارکرد دولت در چند ماه گذشته به مطلوبی میتوان دید که نقش اسحاق جهانگیری  در دولت کمرنگ شده هست. البته بعضی این مسئله را متاثر از نظر های متمایز معاون اول و ریاست دفتر ریاست جمهور در حوزه چینش تیم اقتصادی دولت می دانند. از این رو شاید در نقشه کلی دولت رخدادی رخ نداده باشد، اما این روند نشان دهنده کمرنگ تر شدن و تنگنا کارکردی اسحاق جهانگیری بعنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی هست.
در این میان حتی بعضی معتقدند که جهانگیری لازم هست از دولت بیرون گردد، به صورتی که صادق زیباکلام می گوید: «به نظرم جهانگیری لازم هست کنار بکشد و خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده کند.» » این حقیقت ماجراست که اگر جهانگیری تا انتهاء در دولت بماند بد و مطلوب دولت در همه عرصه ها به پای او نیز نوشته خواهد گردید.

۱‍۴۰۰ کم هست تا ۱۵۰۰ با روحانی!
۱‍۴۰۰ کم هست تا ۱۵۰۰ با روحانی! سخنگوی دولت می گوید نرخ بنزین توان دارد به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد.

..

سخن آخر را وزارت نفت می زند یا توتال؟!

سخن آخر را وزارت نفت می زند یا توتال؟! روزنامه میهن امروز نسبت به توتال زدگی وزارت نفت هشدار داد. »
با این وجود «اقتصاد منسوب به تحریم» متغیری منسوب به اخم و لبخند دیگر بازیگران اقتصادی و سیاسی دنیا به شمار می رود.
پرسش کلیدی اینجاست: آیا در دوران پسابرجام، رویکرد دستگاه های اقتصادی و اجرایی کشور، مبتنی بر «اقتصاد مقاومتی» بوده یا «اقتصاد منسوب به تحریم»؟
پرسش کلیدی اینجاست: آیا در دوران پسابرجام، رویکرد دستگاه های اقتصادی و اجرایی کشور، مبتنی بر «اقتصاد مقاومتی» بوده یا «اقتصاد منسوب به تحریم»؟ تیرماه سال کنونی، شاهد انعقاد قرارداد وزارت نفت با شرکت فرانسوی «توتال» بودیم.
براین اساس، شرکت فرانسوی توتال بخشی ۵۰/۱ درصدی در این کنسرسیوم دارد و شرکت های CNPC چین و پتروپارس ایران هم به ترتیب بخشی ۳۰ و ۱۹/۹ درصدی در آن دارند. کارنامه غیرقابل دفاع شرکت توتال که مثال بارز آن، خارج شدن از صنعت نفت و گاز ایران در سال ۸۷ ] به دستاویز ریسک پذیری بالای سرمایه گذاری در ایران[ بود، در کنار انتقادات جدی و مستندی که در مورد نحوه کارکرد فنی این شرکت فرانسوی در توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی مطرح هست، جای هیچ نوع دفاعی را دراین باره برای وزارت نفت باقی نگذاشت.
اما مقام های وزارت نفت و شخص آقای زنگنه، همان طور از «توتال» بعنوان نام راز «گذار به دوران اقتصادی جدید» یاد می کردند. طی هفته های موخر از انجایی که کمتر از ۴ ماه از انعقاد قرارداد با توتال گذشته هست، موضع های قابل تاملی از سوی مدیران این شرکت فرانسوی اظهار شده است! «پاتریک پویان» مدیرعامل شرکت توتال جدیدا دفتری در واشنگتن برای هماهنگی زیادتر با راهبرد تحریمی آمریکا در ازاء دیگر کشورها، من جمله ایران ایجاد کرده هست. مدیرعامل شرکت توتال مدتی قبل در بحبوحه خط و نشان کشیدن های ترامپ و مقام های کاخ سفید بر علیه برجام اعلام نمود: «توتال از هرگونه تحریمی که مانع فعالیت این شرکت در تهران گردد، تبعیت می کند.
تهران می داند اگر ما نتوانیم کار را ادامه دهیم، این به سبب تصمیم دولت آمریکاست». متاسفانه موضع های موخر وزارت نفت، شخص آقای زنگنه و رسانه های دولتی نشان می دهد در خرید و فروش اقتصادی شکل گرفته، «توتال»  به متغیری مستقل و وزارت نفت ما به متغیری منسوب مبدل شده هست. به عبارت خوب تر، طی ۴ ماه موخر، این مدیرعامل توتال بوده که قواعد بازی و حتی شرایط ماندن یا خارج شدن از ایران را برای ما تعیین کرده هست. واقعا جای بسی پرسش هست که چه طور در این شرایط، آقای زنگنه از قرارداد با توتال بعنوان قراردادی امنیت زا(!) یاد می کند. طی ۴ ماه موخر، مقام های توتال ۲بار سخن از احتمال ترک ایران به میان آورده اند. با این وجود «توتالیزه شدن» آقای وزیر و همراهان ایشان مانع از آن می گردد که قواعد بازی توتال را «وزارت نفت» بعنوان متغیری مستقل معین نماید. آیا زمان آن نرسیده هست که آقای زنگنه، مشی خود را دراین باره اصلاح کند؟

دولت به جای نابود شدن ۸۰۰ هزار حرفه از هزینه های سنگین خود بکاهد
مبدل شدن مقام های وزارت نفت کشورمان به متغیری منسوب به موضع های رسمی توتال، نه تنها با اصول اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد ملی هماهنگی ندارد، بل راه را برای عهدشکنی های این شرکت فرانسوی در آینده باز خواهد کرد.
آیا زمان آن نرسیده هست که آقای زنگنه، مشی خود را دراین باره اصلاح کند؟ دولت به جای نابود شدن ۸۰۰ هزار حرفه از هزینه های سنگین خود بکاهد یک روزنامه اصلاح طلب از فریبکاری و بی صداقتی دولت در لایحه بودجه ۹۷ خورده گیری کرد.
علی الظاهر دولت مطلوب هنگامی را هم برای این شوک انتخاب کرده هست، چرا که مجلس هم سال آخرش نیست و انتخابات مجلس بعد نزدیک نیست و بنابراین نمایندگان هم داعیه چندانی برای مخالفت با این شوک ندارند. ساختار بودجه نشان می دهد که دولت هیچ عزم و عزم ای برای کاهش هزینه های سنگین خود ندارد و همه مشکلات لازم هست به مردم تحمیل گردد.
مطلوب هست مجلس نشینان اگر واقعا خود را وکیل مردم می دانند برای یک بار هم که شده دست کم در مورد میزان اثر تورمی و رکودی این اقدام از دولت ضمانت دریافت کنند و استعفانامه دولت را وثیقه این ضمانت قرار دهند. آیا دولت در ضمایم قانون بودجه برنامه روشن و ضمانت شده ای در این ارتباط عرضه کرده است؟ حدس می گردد که با شوک نرخی تازه، حدود ۸۰۰ هزار حرفه از بین برود آیا برنامه دولت دست کم همین را جبران خواهد کرد؟ ضمانت دولت چیست؟

توضیح وزارت نفت در مورد یک خبر و جواب کیهان

در قسمت هایی از این توضیح تایپی ۴ صفحه ای آمده هست:
آیا دولت در ضمایم قانون بودجه برنامه روشن و ضمانت شده ای در این ارتباط عرضه کرده است؟ حدس می گردد که با شوک نرخی تازه، حدود ۸۰۰ هزار حرفه از بین برود آیا برنامه دولت دست کم همین را جبران خواهد کرد؟ ضمانت دولت چیست؟ توضیح وزارت نفت در مورد یک خبر و جواب کیهان ارتباطات عمومی وزارت نفت درکنار ارسال توضیحی طولانی و بی ارتباط به مبحث، به خبر مخصوص کیهان تصویر العمل نمایش داد. در قسمت هایی از این توضیح تایپی ۴ صفحه ای آمده هست: روزنامه کیهان روز سه شنبه ۱۴ آذرماه با انتشار یادداشتی با عنوان «آقای زنگنه، باور کنید توتال بار دیگر سر شما کلاه گذاشت» درکنار طرح مدعیاتی غیرمستند، از خدانگهداری قریب الوقوع توتال از ایران خبر داده و خواستار شکایت ایران از توتال به منظور نگه داشتن این شرکت در ایران شده هست. این درحالی هست که روزنامه کیهان و بعضی رسانه های همسو با آن از ماه ها پیش از انعقاد قرارداد توسعه مرحله ۱۱ پارس جنوبی با توتال بیشترین هجمه ها را برای امضا نشدن و نیامدن توتال ترتیب داده و بعد از امضای این قرارداد نیز بصورت با نظم و تقریبا هر روزه مطالبی بر ضد این قرارداد منتشر می کنند.
مشارکت شرکت توتال درپارس جنوبی با امضای قرارداد توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی در ۲۵ مهر ۱۳۷۷ آغاز گردید. در این قرارداد نیز شرکت توتال در کنسرسیومی به اتفاق گازپروم روسیه و پتروناس مالزی ظرف ۵۲ ماه مطابق قرارداد، بدون دیرکرد و بدقولی توانست اولین برداشت ایران از میدان مشترک پارس جنوبی را در بهمن ماه ۱۳۸۱ پژوهشگر کند. الان و در سایه برجام و خارج شدن پرونده اتمی ایران از شورای امنیت سازمان ملل، بسیاری از شرکت های بین المللی ازجمله توتال برای از سرگیری مشارکت جلو آمده و تحت قراردادهای تازه نفتی و با عرضه پایبندی برای وظیفه پذیری بلندمدت، کار خود را با امضای قراردادی برای توسعه مرحله ۱۱ پارس جنوبی در ۱۲ تیرماه سال کنونی از سر گرفت.
در قرارداد تبیین شده هست که مالکیت مخزن، هیدروکربورها استخراج شده و تاسیسات، همگی از ابتدا تا انتها مربوط به شرکت ملی نفت ایران (ازطرف جمهوری اسلامی ایران) هست. ارتباطات عمومی وزارت نفت می افزاید: برآوردهزینه مستقیم این طرح ۴۸۷۹ میلیون دلار هست. در این قرارداد طرف دوم (مشارکت توتال و همکاران) موظف به تهیه کلیه مراجع پولی موردنیاز (اعم از مستقیم و غیرمستقیم) برای اجرای پروژه هست و شرکت ملی نفت ایران تا پیش از آغاز تولید از میدان هیچ مبلغی به طرف دوم پرداخت نخواهد کرد.

آ در انتهاء این توضیح آمده هست: هرچند که به نظر می آید بعضی ها سخت در انتظار و رؤیای به بن بست نیل هر قراردادی میان ایران و کشورهای غربی اند تا جشن و شادمانی به راه اندازند، اما برخلاف آنان که خود را مستحق می دانند تا بقیه را متهم به «وابستگی» کنند، روا نمی دانیم بهمراهی و مشابهت مشیی با دشمنان خارجی متهمشان کنیم که این ایام تمام توان خود را برای انزوای بین المللی ایران به کار گرفته اند.
آن طور که روزنامه کیهان خطاب قرار می دهد، «مسئولان ساختمان طالقانی و پاستورنشینان» وابستگی به توتال ندارند اما تمام هم و غمشان توسعه کشور، صیانت از ثروت ملی در میدان های مشترک نفت و گاز و ایجاد کار و اشتغال برای مردم کشور هست و در این راه بیمی از شنیدن سرزنش در سایه نشستگان ندارند.»
»

» این عبارت ها صریح هست و ارتباطات عمومی وزارت نفت به جای در باغ سبز نشان دادن به افکار عمومی و مجادله با کیهان، لازم هست این قبیل خبرها را با ترجمه صحیح در اختیار مدیران مافوق قرار دهند تا اکثر از آن که توتال برای دومین بار کلاهبرداری و بدعهدی کند، راه حل جویی کنند. ادبیات «شیرین کننده» ارتباطات عمومی وزارت نفت در مورد قرارداد توتال و مزایای آن درحالی هست که از یک سو توتال در گذشته بدعهدی کرده و ازطرف دیگر تبیین دارد که درصورت تشدید فشار آمریکا، از ایران خواهد رفت. این درحالی هست که توتال در سمت قطر مشغول برداشت پرسرعت از مخزن مشترک با ایران هست و به معلومات ذی نرخ طرف ایرانی احتیاج دارد.

خراسان

صدای اعتراض بعضی دولتی ها هم به بودجه ۹۷ بلند شد
اما تعجب آور این هست که ارتباطات عمومی وزارت نفت نه آن بدعهدی گذشته را به یاد می آورد و نه قصد دارد سخنان صریح موخر مدیر توتال را بشنود و نگاه کند.

فرمان دولت برای مجازات صادر کردن گواهی نامه جعلی برای کارمندان

ایران

اعتراف شاهد دادگاه ضراب به دریافت پول از «اف بی آی»
فرمان دولت برای مجازات صادر کردن گواهی نامه جعلی برای کارمندان برپایه بخشنامه ایامی موخر یک نهاد مسئول در دولت به همه سازمان ها و ادارات دولتی، تاکید شده هست در حالتی که مشخص گردد موسسات مورد تایید دولت که مجری برپایی کلاس ها و مرحله های تعلیمی برای کارکنان می باشند، به صادر کردن گواهی خلاف، مبنی بر شرکت اشخاص در مرحله های تعلیمی و صادر کردن گواهی نامه برای کارمندان بدون شرکت در مرحله ذکر شده یا امتحان های انتهاء مرحله آن اقدام می کنند، برای ابطال گواهی نامه صلاحیت این موسسات اقدام خواهد گردید.

 تصویب طرح ممنوعیت فروش هواپیما به ایران در کنگره

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه خبری هیل، این طرح در حالتی که
ایران طبق برجام، توافق هایی را برای خرید هواپیما با بوئینگ و ایرباس به امضا رسانده هست. . المانیتور در این مورد درج کرد: طرح صراحتاً فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را منع شده نمی کند اما توان دارد بصورت بالقوه، تمایل وزارت خزانه داری جهت دادن مجوز فروش هواپیما به ایران را متوقف کند.

کذب پردازی روزنامه اسرائیلی در مورد درخواست پارلمان اروپا از ایران
به  گزارش عصر ایران، المانتیور تبیین کرد: این طرح وزارت خزانه داری امریکا را وادار می کند تا به کنگره اطمینان دهد که مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران، خطر پولشویی یا تروریسم ندارد. وزارت خزانه داری امریکا علاوه بر این لازم هست تأیید کند که فروش هواپیما به ایران، منفعتی به اشخاص ایرانی تحت تحریم های امریکا نرساند.  کذب پردازی روزنامه اسرائیلی در مورد درخواست پارلمان اروپا از ایران از انجایی که پارلمان اروپا در قطعنامه ای بر لزوم اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تبیین کرد، روزنامه اسرائیلی «اورشلیم پست» در گزارشی جهت دار و تحریف آمیز مدعی گردید که پارلمان اروپا از ایران خواسته برنامه موشکی بالستیک خود را متوقف کند.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایران آنلاین، پارلمان اروپا روز پنجشنبه در قطعنامه مربوط به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سالانه اجرای سیاست مشترک خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا  از اجرای موفق برجام استقبال کرد.

آرمان

اولویت اول جریان اصلاحات

  در ادامه این قطعنامه با  مدعای «خطر (ریسک) امنیتی متاثر از برنامه موشک بالستیک ایران»، آمده هست: پارلمان اروپا اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که از ایران قصد دارد فعالیت های مربوط با موشک بالستیک قادر به حمل نبرد افزار اتمی انجام ندهد، را مورد اهتمام قرار می دهد. با این وجود روزنامه اسرائیلی اورشلیم پست که پیشینه جوسازی های مداوم بر علیه برنامه موشکی ایران را دارد، در خبری تحریف شده تیتر زد که «پارلمان اروپا از تهران خواست به برنامه موشک بالستیک خود انتهاء دهد».

هشدار «لاوروف» در مورد شکست «برجام»

سیدحسین مرعشی اضافه کرد: امروز درعرصه سیاسی ایران، پشتیبانی از روحانی بعنوان نماینده جبهه معتدل و اصلاحات، زیاد ارزش دارد. «

اوضاع فعلی اقامه نماز در شأن نظام نیست

وی با تاکید بر اینکه نماز همه گیر هست و لازم هست برای تبلیغ نماز همه به میدان بیایند اظهار داشت: برای برپایی خوب تر اقامه نماز همه مدیران از خودشان آغاز کنند؛ اگر مدیران به اقامه نماز ارزش دهند، زیر دستان آنان هم توجه خواهند کرد

مشکل وجود بی عدالتی است

افزایش صادر کردن روادید انگلستان در تهران

بعضی از ایرانیانی که برای اخذ ویزا به دفتر صادر کردن ویزای انگلستان در تهران مراجعه کرده اند، معتقد می باشند که در ایامی موخر تعداد ویزاهای صادر گردیده از سوی این سفارت افزایش قابل توجهی داشته هست.

جزئیات سخن های تعجب آور احمدی نژاد با شمخانی

« گفته می گردد که سفارت انگلستان در تهران برای انجام گفت و گو با درخواست کنندگان ویزا سهمیه مشخصی را در اختیار دارد که طبق مرسوم این سهمیه به سرعت و با عرضه خواسته های اولیه تکمیل می گردد و خواسته های تازه برای وقت صادر کردن ویزا منحصرا در کشورهای دیگر امکان پذیر می باشد. افزایش صادر کردن ویزا در ایامی موخر در سفارت انگلستان در تهران از سوی سفارت کشورمان در لندن هم تایید شده هست….. آ.. .. .. را می داند! احمدی نژاد مدعا می کند آدرس محل دستگیری فردی را دارد که همه نهادهای امنیتی اظهار می کنند او دستگیری نشده است؛ «خرقه» که قابل نیست؛ پیشنهاد می دهم آدرس دقیق مورد اشاره را در کانال دولت بهار اعلام کنند؛ امید دارم این داستان مثل واقعه ی فهرست مفسدان اقتصادی که در کل دو مرحله ریاست جمهوری اش مدعا میکرد در جیبش هست و ملت ۸ سال در انتظار بودند تا دربیاورد {از جیباش} نشود!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79139

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.