تاریخ ارسال : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۲۴ فعالیت در حوزه آب و فاضلاب مازندران برون سپاری شد

معاون بهره برداری آب وفاضلاب شهری مازندران با بیان اینکه ۲۴ فعالیت در حوزه آب و فاضلاب برون سپاری شد، گفت: از مجموع فعالیتهای واگذار شده به بخش خصوصی ۹ مورد مربوط به فاضلاب و ۱۵ مورد مربوط به آب می باشد.

 

به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، مهندس محمدرضا محمودی، در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه ۹۳٫۵ درصد از منابع آب استان از سفره های زیرزمینی و چشمه سارها تامین می شود، گفت: میزان استفاده از آبهای سطحی در این استان ۶ درصد است که با توجه به کاهش بارندگی و افزایش جمعیت استفاده از آبهای سطحی ضروری است.

 

مهندس محمدرضا محمودی،با بیان اینکه بر اساس نقشه راه در افق ۱۴۴۰ استفاده از آبهای سطحی مصوب شد، ادامه داد: با استفاده از آبهای سطحی و سد مشکل کمبود آب در شهرهای گروه الف نیز برطرف می شود.

وی، با اشاره به اینکه مازندران استانی مسافر خیز است که ۳برابر جمعیت ثابت در ایام تعطیل و تابستان گردشگر و مسافر را در خود جای می دهد، گفت: برای جمعیت شناور استان نیز باید منابع تامین آب دیده شود درحالی که  اعتبارات و تاسیسات موجود برای جمعیت ثابت  و ساکن استان در نظر گرفته شده است.

مهندس محمودی، ظرفیت تولید آب استان مازندران را  ۹هزار و ۲۵۷ لیتر در ثانیه عنوان و تصریح کرد: با ورود مسافر به این استان میزان تقاضای آب به ۱۰ هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه افزایش می یابد.

وی، گفت: با افزایش جمعیت ، فشار شبکه های آب و ذخیره مخازن کاهش یافته  و کمبود آب محسوس می شود.

 

مهندس محمودی، با بیان اینکه برای برون رفت از این چالش، توزیع عادلانه و ذخیره سازی آب در ساعاتی که تقاضا کمتر است، اعمال می شود، افزود: از مشترکین انتظار می رود در ایام تعطیل و تابستان با صرفه جویی در مصرف آب  تنش آبی را کاهش دهند.

معاون بهره برداری آبفاشهری مازندران، با اشاره به هزینه بسیار کم آب بها، اظهار داشت: این شرکت، آب را از نقاط دور دست استحصال نموده و با ایجاد بیش از ۱۰۰ کیلومتر خط انتقال، آنرا با هزینه ای بیش از ۷۰۰ تومان در هر متر مکعب در اختیار مشترکین قرار می دهد درحالی که دریافتی از مشترکین ۳۰۰ تومان در هر متر مکعب است.

 

* کیفیت آب تولید شده مطابق با استانداردهای موجود است

وی، در خصوص رواج استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی گفت: این دستگاه ها مواد معدنی آب را از بین  می برد درحالی که وجود این مواد معدنی برای سلامت مصرف کننده لازم و ضروری است.

مهندس محمودی، با تاکید بر اینکه استفاده از این دستگاه ها فقط در مناطقی که آب آشامیدنی در دسترس ندارند پیشنهاد، می شود، تصریح کرد: کیفیت آب تولید شده این شرکت مطابق با استانداردهای تعریف شده می باشد.

۲۰۱۲۰۱۰۳_۰۹۴۴۵۴

معاون بهره برداری آبفاشهری مازندران، تخصیص اعتبار استانی برای خدمات بخش آب  وفاضلاب که در سطح ملی ارایه می شود، گرانی زمین و بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی را از چالشهای موجود برای اجرای طرحهای آب  وفاضلاب در این استان دانست و تصریح کرد: به همین دلیل تکنولوژی بکار رفته در تاسیسات آب وفاضلاب  مازندران نیز با سایر استانها متفاوت است.

وی، با تاکید بر اینکه فاضلاب یکی از الزامات کشور محسوب می شود، میزان جمعیت تحت پوشش برخوردار از طرحهای فاضلاب در مازندران را کمتر از ۱۰ درصد عنوان کرد و افزود: توسعه شهری و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی،  نفوذ فاضلاب به اعماق زمین را دوچندان می نماید لذا شهروندان می بایست نسبت به جاری سازی انشعاب فاضلاب خود اقدام نمایند.

مهندس محمودی، ضمن اشاره به هدر رفت ۲۹٫۵ درصدی آب در این استان، گفت: از مجموع ۷هزار و ۴۶ متر مکعب شبکه آبرسانی در مازندران بیش از ۲۱ درصد فرسوده است که برای بهسازی و بازسازی آن به اعتبارات فراوانی نیاز است.

وی، در ادامه سخنانش، از ارتقاء آزمایشگاه مرجع خبر داد و افزود: در این آزمایشگاه بیش از ۸۰ درصد آزمایشهای فیزیکی، شیمیایی و میکروبی آب شرب انجام می شود.

مهندس محمودی، با اشاره به اجرای پایلوت برنامه ایمنی آب در شهر ساری، اظهار داشت: در این طرح عوامل تهدید کننده آب از مبدا تا مقصد، شناسایی، ارزیابی و برطرف می شود.

معاون بهره برداری آبفاشهری مازندرانادامه داد: با هماهنگی استانداری مازندران این طرح در سطح استان نیز در حال اجراست.

وی، در ادامه سخنانش،  با بیان اینکه۲۴ فعالیت در حوزه آب و فاضلاب برون سپاری شد، گفت: فعالیتهایی از قبیل تولید و توزیع آب، اتفاقات، نصب انشعابات جدید، سیستم های نگهداری و جمع  آوری فاضلاب، تصفیه خانه ها و…. به بخش خصوصی واگذار شد.

مهندس محمودی، با بیان اینکه سیستم کنترلی تله متریک در تاسیسات آبرسانی شهر ساری راه اندازی شد، اظهار داشت: در این سیستم تمامی تاسیسات تحت کنترل قرار می گیرند و بناست در سطح استان  نیز این سیستم گسترش یابد.

وی، با تاکید بر ترویج فرهنگ صرفه جویی، از مردم خواست در فصل تابستان با اعمال مدیریت مصرف و صرفه جویی ۱۰ تا ۲۰ درصدی ، مجموعه همکاران آب وفاضلاب را در تامین مناسب  و مطلوب آب آشامیدنی در ایام گرم سال یاری نمایند.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=21724

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.