تاریخ ارسال : ۰۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۲ هواپیمای غول پیکر با ۸۰۰ مسافر ایرانی دیروز سقوط کرد!

عیسی کلانتری: اگر اراده کنیم مشکلات حل شوند، باید در مقابل گادفادرهایی قرار بگیریم که زورشان هم کم نیست!

به گزارش شلمچه نیوز، «هفته قبل دو هواپیمای غول پیکر با ۸۰۰مسافر در کشور سقوط کرد»؛ شما چه واکنشی به چنین خبری دارید؟ بدیهی است حتی سقوط یک هواپیما می‌تواند حسابی جنجال‌آفرین شود و تا مدت‌ها توجه محافل رسانه‌ای و کارشناسی را به خود معطوف دارد، اما آنطور که مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران گفته است: در تهرانی زندگی می‌کنیم که قربانیان آلودگی هوا معادل سقوط یک ایرباس ۵۰۰ نفره در هر هفته است؛ قربانیانی که بی‌صدا می‌میرند و رسانه‌ها و محافل کارشناسی نسبت به مرگ‌هایی که بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد و این قاتل نامرئی در بروز آنها مؤثر است در سکوت و انفعال به سر می‌برند. قاتل‌های نامرئی که به اندازه سقوط هواپیما قربانی می‌گیرند، به آلودگی هوا محدود نمی‌شود. پیش از این نیز سردار مهری، رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به آمار مرگ روزانه ۵/۴۲ نفر در تصادفات جاده‌ای گفته بود هر هفته به تعداد جان‌باختگان سقوط یک هواپیمای بوئینگ با ۳۰۰ مسافر در جاده‌ها تلفات داریم.
آمار اعلام شده درباره قربانیان آلودگی هوا از سوی عضو شورای شهر تهران شاید در نگاه نخست کمی اغراق‌آمیز به نظر برسد، اما آمار دیگری هم وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد مرگ‌های ناشی از آلودگی هوا بسیار جدی‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم. همین چند روز پیش بود که سرپرست گروه «سلامت هوا» مرکز محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وظیفه وزارت بهداشت به محاسبه مرگ منتسب به آلودگی هوا، از مرگ ۱۲ هزار و ۸۹۷ ایرانی در اثر آلودگی هوا در سال ۹۴ خبر داد. این یعنی هفته‌ای ۲۵۰ نفر براثر آلودگی‌ها جان می‌دهند. عباس شاهسونی با بیان اینکه روند کاهشی میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق در سال ۹۵ متوقف شد، درباره میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران گفته است: بر اساس محاسبات صورت گرفته در سال گذشته ۴ هزار و ۸۱۰ مرگ منتسب به آلودگی هوا در تهران ثبت شده است. اگر این میزان را به تعداد هفته‌های سال تقسیم کنیم به رقمی حدود ۱۰۰ مرگ به دست قاتل نامرئی یعنی آلودگی هوا دست می‌یابیم. بگذریم از اینکه بنا به تأکید سرپرست گروه «سلامت هوا» مرکز محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برخی شهرها مثل اهواز میانگین ذرات معلق ۲/۵ میکرون شش برابر حد استاندارد است و مرگ‌های بیشتری را می‌توان به آلودگی هوا منتسب کرد.
از ۱۰۰ تا هزار آمار متفاوت مرگ آلودگی 
آمار مرگ هفته‌ای هزار تهرانی را یک عضو شورای شهر در جلسه روز گذشته ارائه کرد. مجید فراهانی در هفدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، گفت: در تهران بر اساس آمار در سال ۱۳۸۴ بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا کشته شده‌اند که در سال ۱۳۹۵ این رقم به بیش از دو برابر افزایش یافته است. این بدین معناست که در تهرانی زندگی می‌کنیم که هفته‌ای یک ایرباس ۵۰۰ نفره در آن سقوط می‌کند و کسی به آن توجهی ندارد. تهران جزو سه شهری است که بدترین کیفیت هوا را دارد.
وی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی از اینکه دولت سهم خود را در توسعه حمل‌و‌نقل عمومی رعایت نمی‌کند، انتقاد کرد.
باز هم پدرخوانده‌ها
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اینکه وضعیت آلودگی کلانشهرها به طور نسبی بهتر شده است، گفت: تعداد روزهای آلاینده کمتر از نصف روزهای آلاینده در سال ۹۱ بوده است، اما به‌طور متوسط هنوز حدود ۹۰ روز هوای آلوده داریم.
انگار محیط‌زیست هم مانند بسیاری از عرصه‌های دیگر از حضور پدرخوانده‌ها خالی نیست. عیسی کلانتری با پذیرش اینکه مشکل اصلی تهران، آلودگی هوا است از پدرخوانده‌های حوزه محیط‌زیست سخن گفت. وی تصریح کرد: اگر شما اراده کنید تا مشکلات حل شوند باید در مقابل گادفادرهایی (پدرخوانده) قرار بگیرید که زورشان هم کم نیست.
به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بررسی‌ها نشان داده که ۲۰ درصد آلودگی هوای تهران و کرج به دلیل فعالیت یک نیروگاه است و وزیر نفت نیز تأکید کرده که اگر پالایشگاهی سوختش غیراستاندارد باشد، تعطیلش کنید. نیروگاهی همچون نیروگاه شهید‌رجایی در روزهایی که وارونگی دما را شاهد هستیم ۲۰ درصد آلودگی هوا را تولید می‌کند.
وی با بیان اینکه تعداد و وضعیت کارخانه‌های آلاینده در پایتخت مشخص است، اما باید اراده و عزمی جدی در زمینه بهبود شرایط داشته باشیم، افزود: به عنوان مثال ۵۰ کارخانه آلاینده در تهران داریم که تعطیلی آنها موجب بیکاری حدود ۱۰ هزار نفر می‌شود. حال باید تصمیم بگیریم که اولویت ما هوای پاک است یا موضوعات دیگر. کلانتری با کنایه‌ای به سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: بودجه شهرداری تهران سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است، این در حالیست که کل بودجه محیط‌زیست در کشور ۵۰۰ میلیارد تومان است و لازم است شهرداری محیط‌زیست را جدی‌تر بگیرد.
تصادفات جاده‌ای و آلودگی هوا دو عامل جدی مرگ‌هایی هستند که قابل پیش‌بینی و صد‌البته قابل پیشگیری‌ هستند. همه ما در همین هوا نفس می‌کشیم و همه ناگزیریم از همین جاده‌ها عبور کنیم تا خودمان هم به جمع قربانیان نپیوسته‌ایم، می‌توانیم در این پیشگیری سهیم باشیم.
منبع؛ روزنامه جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=72341

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.