تاریخ ارسال : ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۶:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۴۰۰ سایت پرطرفدار جهان، زیر تیغ بی اعتمادی

روزنامه ایران – میترا جلیلی: هر روز بر میزان استفاده کاربران از وب سایت های متفاوت افزوده می گردد تا مکانی که امروزه دیگر برای برآورده شدن آسان ترین نیازها نیز فضای سایبری مورد استفاده قرار می گیرد. .. .. در آن رونق دارد، بسیاری از وب سایت ها در قالب موتور جست وجو، سایت های موسیقی و. اما اگر بعنوان یک کاربر وادار به فعالیت در این وب سایت ها باشید چه طور توان دارید از حریم شخصی خود حفظ کنید و آیا اصولاً راهکاری در این زمینه وجود دارد؟

نشت معلومات با هر کلیک
نیز مورد توجه کاربران قرار دارند اما خبر های که جدیدا از ضعیف بودن امنیت سایبری اکثر از ۴۰۰ مورد از این وب سایت ها حاصله، دلواپسی بسیاری برای کاربران و فعالین عرصه فناوری رقم زده است؛ دغدغه هایی که کاربران را بر سر دو عازم استفاده یا عدم استفاده از این وب سایت ها قرار داده هست. اما اگر بعنوان یک کاربر وادار به فعالیت در این وب سایت ها باشید چه طور توان دارید از حریم شخصی خود حفظ کنید و آیا اصولاً راهکاری در این زمینه وجود دارد؟زمان بسیاری از انتشار خبر مرتبط به ذخیره معلومات کاربران از طریق سایت های پرطرفدار و دوست داشتنی نمی گذرد؛ سایت هایی که بازدیدکنندگان بسیاری دارند و اکنون زیر تیغ بی اعتمادی قرار گرفته اند چرا که کاربران این ۴۰۰ سایت پربیننده جهان دریافته اند کم اطلاع آنان، بسیاری از اطلاعاتشان روی سرور این سایت ها و شبکه های اجتماعی ذخیره شده و پس از ان به شرکت های تبلیغاتی به فروش دست یافته می گردد.
این بدان معناست که هر کلیک کاربر روی ماوس یا کوشش برای وارد کردن هرگونه معلومات در این وب سایت ها، درعین اینکه به درآمدزایی این سایت ها و تجزیه و تحلیل خوب تر مشی، سلایق و علایق کاربران می انجامد کاربران را یک گام به هکرها نزدیک تر می کند تا به آسانی مورد هجوم سایبری قرار دریافت کنند. برپایه تحقیقی که مدتی قبل از طریق محققان مرکز سیاستگذاری فناوری معلومات دانشگاه پرینستون(CITP) انجام گرفت، فاش گردید ۴۸۲ سایت از میان ۵۰ هزار سایت برتر جهان که از طریق الکسا رده بندی شده هست، دارای امنیتی ضعیف می باشند… در این گزارش مشخص شد دست کم ۴۰۰ وب سایت پربیننده و دوست داشتنی ازجمله تلگراف، BBC Good Food و. معلومات کاربران را ذخیره می کنند. .. برپایه معلومات این سه پژوهشگر دانشگاه پرینستون، حتی اگر کاربر از نوشتن معلومات پشیمان شده و پیش از هر نوع ارسال متن، اقدام به پاک کردن همه محتوای معلوماتی کند، دوباره هم این نوشته ها از دسترس سایت ها در امان نمی ماند و وب سایت ها، معلومات ذکر شده را روی سرور خود ذخیره کرده و آن را در اختیار شرکت های سوم یا واسط و به اظهار دیگر شرکت های تبلیغاتی، شرکت های تجاری یا نهادهای حکومتی و.
نرم افزارهایی برای ذخیره اطلاعات

.. این محققان علاوه بر این عنوان کرده اند اسکریپت session reply که برنامه نویسان روی این سایت های پرطرفدار ازجمله مایکروسافت، اسپاتیفای، Adobeو WordPress اجرا می کنند، حتی توان دارد تصمیم کاربران را نیز در گوشه ای ذخیره کند، البته این اسکریپت ها روی همه صفحات یک سایت اجرا نمی گردند و بر بر اساس مرسوم در صفحه هایی که دیتای کاربر ازجمله اسم کاربری، پسورد، معلومات دکتری و. را در اختیار دارند، دیده می شود؛ معلوماتی که حتی اگر کاربر بعداً به هر سبب آن را پاک کرده باشد هم با مساعدت این کی لاگرها و اسکریپت ها در سرور این وب سایت های پرطرفدار ذخیره می گردد. در قسمتی از گزارش این مؤسسه نیز به راهکارهایی برای مراقبت کاربران در چنین سایت هایی که دارای چنین اسکریپت هایی می باشند اشاره شده هست.
دردسرهای فیس بوک
در این گزارش علاوه بر این اشاره ای به خبر سایت مادربورد(Motherboard)، در مورد نشت معلومات فیس بوک در سال ۲۰۱۳ شده هست که به دیدگاه می آید به همین اسکریپت ها و کی لاگرها مرتبط می گردد. این سایت در آن زمان اعلام نمود اگر می خواهید بدانید که فیس بوک چه چیزی از شما می داند، صرفا قدر کفایت هست کمی صبور باشید و چند بار کلیک کنید. zip
برترین سایت ها   به گفته این محققان، فیس بوک یکی از سایت های برتر از دیدگاه الکسا هست که در سال ۲۰۱۳ به اسکریپت session reply مجهز گردید و بدین ترتیب کاربر حتی اگر پست خود را منتشر هم نکند، در سرور این وب سایت ذخیره خواهد گردید و توان دارد در اختیار شرکت های واسط قرار بگیرد.  از نگاه الکسا در این گزارش علاوه بر این بعضی سایت های برتر از نگاه الکسا مورد توجه قرار گرفته و در انتهاء به بعضی سایت های برتر دارای مشکل امنیتی، اشاره شده هست… که کاربران فعال دست کم هر روز ۷دقیقه و ۵۷ثانیه در این موتور جست و جو به سر می برند و علاوه بر این میتوان لینک ۴میلیون و ۱۴۷هزار و ۴۱۸ سایت را در آن ندید.
دومین سایت برتراز دیدگاه الکسا نیز یوتیوب هست که کاربر هر روز ۸دقیقه و ۱۹ ثانیه در آن به سر می برد و میتوان لینک ۳میلیون و ۱۳۲ هزار و ۴۴۸ سایت را در این وب سایت یافت. «یکی دیگر از سایت های برتر از دیدگاه الکسا، فیس بوک بوده هست که در رده سوم جای دارد و کاربر فعال، هر روز دست کم ۹دقیقه و ۵۹ثانیه در آن به سر می برد.
co.in علاوه بر این هفتمین سایت برتر الکسا Google.

نیم نگاه
به گفته محققان دانشگاه پرینستون (CITP)، سایت های پربیننده با ترافیک بالا، اقدام به انتصاب اپلیکیشن ویژه کی لاگر(Keylogger) کرده اند که این اپلیکیشن هر نوع حرکت کاربر را در دیتابیس خود ذخیره می کنند و حتی کپی یا پیست کردن(paste) یک متن در کلیپ بورد نیز  
به صورت خودکار روی سرور چنین سایت هایی کپی می گردد تا این معلومات را در اختیار شرکت های حد واسط قرار دهند
آمازون، توئیتر، اینستاگرام، Weibo، یاندکس، لینکدین، نتفلیکس، Ebay، بینگ و livejounal، godaddy قسمتی از سایت های برتر از نگاه الکسا می باشند که اسم بسیاری از آنان در فهرست سیاه دیده می گردد


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78652

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.