تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۴ فیلم برتر «استیون سودربرگ»؛ آقای همه فن رقیب سینما

وب سایت فیلم نت – یاسین محمدی: این فیلم برای سودربرگ جوان اولین نامزدی اسکارش را در رشته ی فیلمنامه نویسی به ارمغان آورد که او این پاداش را به تام شولمن نویسنده ی فیلمنامه ی «انجمن شاعران مرده» واگذار کرد.

۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما

بعد از این موفقیت، سودربرگ نزدیک به یک دهه را با ساختن فیلم هایی کم هزینه گذراند که در گیشه شکست می خوردند، اما او مأیوس نشد تا این که در سال ۱۹۹۸، با فیلم «خارج از دید» که از بازی جورج کلونی و جنیفر لوپز نفع می جست به این دوران انتهاء داد و دوره ی جدیدی از کارنامه ی هنری وی را گشود تا جایی که در سال ۲۰۰۱ برای دو فیلم «ارین براکویچ» و «قاچاق» دیگربار نامزد اسکار کارگردانی گردید و این بار توانست این پاداش را برای فیلم «قاچاق» کسب کرد. از آخرین باری که یک نفر برای کارگردانی دو فیلم نامزد اسکار می گردید ۶۰ سال می گذشت (مایکل کورتیز که به پاداش نرسید) و تکرار این دو نامزدی در یک سال در گلدن گلوب و جوایز صنف کارگردانان امریکا (GDA) رکوردی منحصربه فرد برای سودربرگ خلق کرد.

۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما

در سال های بعد سودربرگ هم پای ساختن فیلم های تجاری نظیر «یازده یار اوشن» و دنباله هایش، همچنان به کارگردانی فیلم هایی که به علایق هنری و تجربی اش جواب می داد دنبال کرد. او بعد از «خارج از دید» در پنج فیلم دیگر هم با جورج کلونی هم کاری کرد، اما بعد از فیلم «آلمانی خوب» (۲۰۰۶)، عملاً مت دیمن دیگر بازیگر سه گانه ی «اوشن» پای ثابت فیلم هایش گردید تا درمجموع هفت فیلم هم با او کار کند.

۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما

سودربرگ بعد از سه گانه ی «اوشن» فیلم دوقسمتی «چه» را با بازی بنیسیو دل تورو در نقش ارنستو چه گوارا انقلابی آرژانتینی ساخت و با هر دو فیلم برای سومین بار به بخش مسابقه ی جشنواره ی کن رفت که دل تورو توانست پاداش ی بازیگری این جشنواره را کسب کرد.

بعد از فیلم «عوارض جانبی» در سال ۲۰۱۳ که از بازیگرهایی نظیر رونی مارا، کاترین زتاجونز و جود لا نفع می جست و آخرین حضور خودش را در جشنواره فیلم برلین رقم زد، در گفت و گو هایی اظهار کرد قصد دارد از سینما کنار بکشد و بازنشسته گردد.

۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما

چهار فیلم برتر وی را با هم مرور می کنیم که همگی در فاصله ی چهار سال تولید گردیده اند:

یازده یار اوشن (Ocean’s Eleven) (۲۰۰۱)
  ۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما
        اولین فیلم از سه گانه ی جنایی و هیجان انگیز «اوشن» در واقع بازسازی فیلمی با همین اسم محصول سال ۱۹۶۰ هست. فیلم اول با بازی گروه «رت پک» ازجمله فرانک سیناترا و دین مارتین و با کارگردانی لوئیس مایلستون ساخته شده بود. در این فیلم دنی اوشن (با بازی کلونی) و ۱۱ هم دستش برنامه ریزی می کنند که سه کازینوی لاس وگاس را به صورت هم زمان دزدی کنند.    ابتدا قرار بود بازیگرهایی نظیر جانی دپ، مایک میرز، بروس ویلیس، ایوان مک گرگور، آلن آرکین و ریف فینز هم در فیلم بازی کنند، اما وارنر براس اظهار کرد از عهده ی بودجه ی سنگین فیلم برنخواهد آمد و ناچار گردید در ترکیب بازیگران تغییراتی ایجاد کند تا با ۸۵ میلیون دلار بودجه ی فیلم بسته گردد. فروش ۴۵۰ میلیون دلاری و موفقیت فیلم در جلب نظر منتقدان، سودربرگ را بر آن داشت تا دو دنباله ی آن را در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ با اسامی «دوازده یار اوشن» و «سیزده یار اوشن» بسازد. بعد از سال ها فیلم دیگری هم از این مجموعه با اسم «هشت یار اوشن» در حال ساخت هست که تمام شخصیت های کلیدی فیلم زن می باشند و قرار هست در تابستان آینده اکران گردد. سودربرگ تهیه کنندگی فیلم آخر را برعهده دارد و کارگردانی را به گری رأس سپرده هست.

خارج از دید (Out of Sight) (۱۹۹۸)
  ۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما
    در این فیلم یک دزد حرفه ای بانک (با بازی کلونی) از محبوس در فلوریدا می گریزد و وادار می گردد زمانی را با یک مارشال (با بازی جنیفر لوپز) که ربوده شده بگذراند. وقتی استودیو یونیورسال این فیلم را که حضور جورج کلونی در آن قطعی گردیده بود به سودربرگ پیشنهاد داد، او بین این فیلم و یک پروژه ی دیگر در تردید بود که مدیر اجرایی فیلم به وی اظهار کرد این طور موقعیت ها همیشه جور نمی توان و سودربرگ با گوش کردن به این نصیحت به شکلی آینده ی حرفه ای خودش را رهایی داد. در ابتدا قرار بود نقش مارشال امریکایی را ساندرا بولاک بازی کند، اما سودربرگ بعد از مدتی وقت گذراندن با این دو به این نتیجه رسید که آنان توان دارند زوج خوبی باشند، اما نه برای این فیلم؛ و لوپز جایگزین بولاک گردید. فیلم در رشته های فیلمنامه ی اقتباسی و تدوین نامزد اسکار گردید. سریال «کارن سیسکو» بعدها طبق این فیلم ساخته گردید.

 ارین براکویچ (Erin Brockovich) (۲۰۰۰)
  ۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما
    فیلم نامزد چهار پاداش ی با اهمیت دیگر آکادمی هم گردید: خوب ترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه و بازیگر مکمل مرد (آلبرت فینی). سودربرگ این پاداش را به خودش باخت! چون به علت فیلم دیگرش «قاچاق» پیروز ی اسکار کارگردانی گردید، اما گلدن گلوب را به آنگ لی کارگردان «ببر خیزان، اژدهای پنهان» واگذار کرد. این فیلم آخرین فیلمی هست که سودربرگ از فیلم برداری دیگر به غیر از خودش استفاده نمود هست.

قاچاق (Traffic) (۲۰۰۰)
  ۱۴ ژانویه: ولادت آقای همه فن رقیب سینما
        فیلمی که از پنج نامزدی اسکار چهارتایش را ببرد، فیلمی که تنها اسکار کارگردانش را برای او به دست بیاورد، توان دارد مهمترین فیلم آن کارگردان باشد: درام جنایی و هیجان انگیز «قاچاق» که در زمان خودش واقعاً فیلم متفاوتی بود و بعدها ده ها فیلم اهتمام کردند سبک آن را تقلید کنند. سودربرگ در این فیلم تجارت غیرقانونی موادمخدر را از چند زاویه دیده هست: استفاده کنندگان، مجریان قانون، سیاستمداران و قاچاقچی ها. این داستان ها به نحو موازی روایت می شوند، علی رغم این که بعضی از شخصیت ها در طول فیلم برخوردی با هم ندارند.    در این فیلم بازیگران مشهوری نظیر مایکل داگلاس، دان چیدل، بنیسیو دل تورو، دنیس کواید و کاترین زتاجونز بازی کردند. سودربرگ پیشنهاد کمپانی فاکس قرن بیستم را برای بازی هریسون فورد در نقش کلیدی فیلم نپذیرفت، چون وادار بود تحولات عمده ای در فیلمنامه بدهد و او فیلم را با یواس ای فیلمز ساخت؛ فیلم برداری را خودش انجام داد و برای هر داستان یک تونالیته ی رنگی متمایز درنظر گرفت تا بیننده راحت تر داستان ها را از هم تفکیک کند. فیلم اولین بار در بخش مسابقه ی جشنواره ی فیلم برلین به نمایش درآمد و دل تورو توانست از این جشنواره پاداش ی بازیگری بگیرد، پاداش ای که آن را در اسکار، گلدن گلوب و بفتای آن سال تکرار نمود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84884

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.