تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۵ میلیون ایرانى در فراروی کمبود آب قرار مى گیرند/ تشنگى زاینده رود گریبان گیر کل کشور خواهد شد

50 میلیون ایرانى در فراروی کمبود آب قرار مى گیرند/ تشنگى زاینده رود گریبان گیر کل کشور خواهد شدحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جواندرباره وضع رودخانه زاینده رود، اظهار کرد: مبحث خشکسالی چندین ساله زاینده‌رود چالشی هست که این روزها مردم اصفهان و حتی مسافران و توریست‌های  این شهر را با دلواپسی زیاد بسیاری مواجه کرده هست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دنبال کرد:  از سمت مسوؤلان دولتی و وزارت نیرو کوچکترین اقدامی برای این ارزشمند صورت نمی‌گیرد و به عبارتی هیچکس مسوؤلیت خشک شدن و احیا زاینده رود را متقبل نمی توان.

   وی با اشاره به کاهش چشمگیر آب پشت سد زاینده رود ،گفت: این در حالیست که همیشه در این فصل از سال ،حداقل ورودی سد زاینده رود از دبی بالایی برخودار بود ولی حالا کمترین  میزان آب را در دل خود جای داده هست.

   عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: در دستاورد با این شرایط اگر تا چند ماه آینده بارندگی‌ صورت نگیرد ،شاید در اوائل سال آینده آبی برای شرب ۵ میلیون نفر از جمعیت اصفهان بزرگ ،آبی وجود نداشته باشد.

 

   وی گفته بود: هم‌اکنون مردم اصفهان مبتلا شرایط ذهنی بدی شده‌اند، ولی آن چیزی که جای تعجب دارد در این هست که در شرایط کم‌آبی و یا بی‌آبی اصفهان ،شاهد اعمال طرح‌های برداشت آب در نقاط بالادستی رودخانه زاینده رود هستیم.

   عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: این در شرایطی هست که برپایه مصوبه شورای عالی آب نباید هیچ طرح جدیدی  در بستر حوزه‌ای زاینده رود اجرا گردد.

   حاجی دلیگانی با اظهار اینکه حدس آب پیش از هرگونه بارگذاری لزوم دارد، اهتمام کرد: در ۲ الی ۳ سال سابق بیش‌از ۳۰ طرح ،بدون گذران فرایند قانونی در بالادست رودخانه زاینده رود بارگذاری شده هست.متاسفانه شاهد اعمال طرح‌هایی در بالادست رودخانه زاینده رود تحت عنوان آب شرب هستیم که به نحوی بارگذاری تازه شمرده می‌شود.

 

 

   عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در انتهاء اظهار کرد: تهیه آب کشاورزی با اصلاح الگوی استفاده و بهره‌مندی از روش‌های نوین آبیاری دومین اولویت ارزشمند دربرنامه ریزی هاست که ضروری هست جنبه گردد.

گفتنی است؛با جابه جایی آب به استان یزد در سال ۱۳۷۹ نخستین جرقه خشکی در زاینده رود زده گردید،بعد از آن با افزایش برداشت هر روز از آب این رودخانه  هر سال خشکی آن توسیع یافته و حالا با فوت دست و پنجه نرم می کند.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77369

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.