تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۶:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۵ پیام رسان بومی نمره قبولی گرفتند/ شروع اعتماد به فناوری داخلی

خبرگزاری مهر_گروه دانش و فناوری، معصومه قسمتی پور: موضوع کوچ اعضاء ایرانی از پیام رسان تلگرام به یک پیام رسان مطمئن بومی پیشینه ای بیشتر از دو سال دارد و مسئولین برای محافظت اطلاعات مشترکان در داخل کشور، برطرف انحصار حضور یک پیام رسان بیگانه و نیز ساماندهی فضای سایبری در حال چاره اندیشی می باشند. آمارها نشان می دهد که بخش عمده ای از پهنای گروه مصرفی کشور صرف پیام رسان بیگانه تلگرام می گردد و هم حالا بیشتر از ۴۵ میلیون ایرانی ساعتها وقت خود را در این شبکه صرف می نمایند.

این در حالی است که زیادی از کشورها برای خدمات پیام رسانی دارای پیام رسان بومی بوده و به سبب محافظت امنیت اطلاعات و حریم خصوصی اشخاص در این فضا، از شبکه های داخلی خود استفاده می نمایند. برای مثال کشور ژاپن دارای نرم افزار لاین است و در کشور چین، وی چت، در هند پیام رسانهای نیمباز و هایک و در کانادا پیام رسان کیک، مورد اقبال عمومی اعضاء است. در همین حال اعضاء در کره جنوبی از پیام رسان بومی کاکائوتاک استفاده می نمایند و در آمریکا نیز پیام رسان دوست داشتنی اعضاء فیس بوک مسنجر است.

شورای عالی فضای سایبری نیز در مردادماه سال ۹۶ در مصوبه ای با هدف برطرف انحصار پیام رسان بیگانه تلگرام در کشور و ترغیب مردم به استفاده از ابزارهای بومی، ساماندهی فضای پیام رسانها در کشور و پشتیبانی از پیام رسانهای بومی را به ۵ دستگاه مربوط تکلیف کرد.

۵ تکلیف برای پشتیبانی از پیام رسانهای بومی

مصوبه پشتیبانی از پیام رسانهای بومی ۵ دستگاه دربردارنده قوه قضاییه، وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، سازمان صدا و سیما و بانک مرکزی را مسئول رسیدگی و پشتیبانی از سازوکار شکل گیری این شبکه ها در کشور کرده است.

در این مصوبه بر ۶ هدف کلان دربردارنده «حفظ و صیانت از هویت ملی و دینی»، «قابلیت پیشگیری از جرم ها و مدیریت و اعمال قوانین و مقررات کشور»، «اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، امنیت ملی و عمومی»، «ذخیره سازی و پردازش داده های شگرف مربوط با فعالیت پیام رسان های اجتماعی در داخل کشور و ممانعت از دسترسی غیرمجاز به آن ها»، «توسعه و آسان سازی تولید محتوای داخلی و ارتباطات سالم اجتماعی و اقتصادی طبق نیازمندی های داخلی و ارزش های اسلامی ـ ایرانی» و نیز «بسترسازی و پشتیبانی از پیام رسان های اجتماعی داخلی»، تاکید شده و هر یک از دستگاههای نامبرده موظف به انجام اقداماتی برای رسیدن به این اغراض گردیدند.

وزارت ارتباطات مسئول تدوین شرایط و ضابطه های اعطای مجوز فعالیت به پیام رسان های اجتماعی داخلی و بیگانه گردید و اعطای تسهیلات تاثیرگذار کم بهره برای توسعه دهندگان داخلی، امکان وصل شدن متقابل با عرضه دهندگان خدمات رابطه ای و فناوری اطلاعات، امکان عرضه خدمات الکترونیکی عمومی مثل دولت الکترونیک، خدمات بانکی و شهری در پیام رسان های اجتماعی داخلی و نیز به دست کم رساندن هزینه های مربوط با استفاده پهنای گروه من جمله حمایتهایی است که مسیولیت آن به وزارت ارتباطات واگذار شده است.

بر طبق این مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه فعالیت پیام رسان های اجتماعی داخلی نیز مکلف به تهیه و تدوین ضابطه های و شرایط انتشار محتوا، تبلیغات، صیانت از داده ها، مواجهه با تخلفات، ناهنجاری ها و هجوم فرهنگی در پیام رسان های اجتماعی گردید. نظارت بر انتشار محتوا و تبلیغات و صیانت از داده ها در پیام رسان های اجتماعی مطابق مجوزهای صادره و نیز پشتیبانی و بسترسازی برای افزایش تولید محتوای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و آسان سازی دسترسی اعضاء به آنان از دیگر وظیفه ها وزارت ارشاد است.

سازمان صدا و سیما موظف گردید برای ترویج و تعلیم کاربری همه گیر پیام رسان های اجتماعی داخلی و ارتقاء آگاهی و مهارت مردم در بهره برداری از حجم آنان و مـقابله با مخاطرات آنان در زندگی فردی و اجتماعی اعضاء، اقدام به تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی مناسب کند.

قوه قضائیه نیز برای صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، امنیت عمومی و اعتمادسازی، موظف به تدوین آیین نامه ای در زمینه پشتیبانی حقوقی از استمرار اکتساب و کار و فعالیت پیام رسان های اجتماعی داخلی و بازنگری مصادیق محتوای مجرمانه گردید که این آیین نامه باید به شکلی تنظیم گردد که ضمن صیانت از حقوق شهروندی، مسیولیت عضو در ازای محتوایی که منتشر می کند و مسیولیت عرضه دهندگان پیام رسان اجتماعی داخلی طوری تعیین گردد که امکان رقابت پیام رسان های اجتماعی داخلی با پیام رسان های اجتماعی بیگانه را تقویت نماید.

بانک مرکزی نیز باید امکان پرداخت آنلاین – برخط – را برای اکتساب و اقدامات مبتنی بر پیام رسان اجتماعی داخلی فراهم و ضابطه های و شرایط مربوط را با سازگاری مرکز ملی فضای سایبری تدوین و ابلاغ کند.

کوچ داوطلبانه اعضاء ایرانی به پیام رسانهای داخلی

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای سایبری اسفندماه ۹۶ در جواب به سؤال خبرنگار مهر، از پیگیری نظارت بر اجرای مصوبه ساماندهی پیام رسان ها اطلاع داد و گفت: طبق ارزیابی های صورت گرفته، آنچه که مربوط به وزارت ارتباطات در اجرای این مصوبه می گردید، از سوی این وزارتخانه به مرکز ملی فضای سایبری عرضه شده در همین حال سازمان صدا و سیما مشارکت خوبی در اجرای این مصوبه داشته و به آنچه که برعهده اش گذاشته شده، عمل کرده است.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات مجری وام ۵ میلیارد تومانی به پیام رسان های داخلی است، گفت: این وزارتخانه اعلام می نماید که مشکلی برای اعطای این تسهیلات ندارد و مراحل پایانی را در این زمینه می گذراند. هم حالا پیام رسان های داخلی حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون عضو دارند.

دو روز پیش نیز دبیر شورای عالی فضای سایبری در جلسه ارزیابی وضع پیام رسانهای داخلی در مجلس، با بیان اینکه سندی در پشتیبانی از پیام رسان های بومی تدوین شده است، تاکید کرده است که برنامه شورای عالی فضای سایبری برای تقویت شبکه های پیام رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام است.

به گفته وی، «شبکه ملی پیام رسان حیاتی مرزهای ملی ما است و مرزهای ملی ما روی سکوهای فضای سایبری شکل می گیرد. این درحالی است که ۹۰ درصد اعضاء شبکه های اجتماعی در ایران از تلگرام استفاده می نمایند اما تلگرام گزارش سالیانه به ایران عرضه نمی کند و ایران از سهامداران آن نیست؛ ما نمی دانیم پاول دورف مسئول تلگرام تبعه چه کشوری است و شبکه تلگرام زیر نظر چه کشوری اداره می گردد. »

ریاست مرکز ملی فضای مجازی اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام را برنامه شورای عالی فضای سایبری برای تقویت شبکه های پیام رسان داخلی عنوان نمود و گفته است: کوشش داریم از طریق صدا و سیما مبحث را برای مردم تعریف کنیم.

فتوای شرعی برای پیام رسانهای بومی

علاوه بر تاکید مصوبه شورای عالی فضای سایبری بر اعتمادسازی و صیانت از حریم خصوصی اشخاص در پیام رسانهای داخلی که توان دارد رونق این شبکه ها را در میان اعضاء ایرانی ضمانت کند، ارزش این مبحث به حدی فرا رسیده است که رهبر معظم انقلاب نیز دو دیروز در دیدار جمعی از مسئولین و مسئولان نظام با ابراز خوشحالی از مبدل شدن مطالبه ایجاد پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی به مطالبه ای عمومی، تصریح کردند که تجاوز به امنیت و حریم مردم در پیام رسان های داخلی «حرام شرعی» است.

دراین باره محمدجواد آذری جهرمی در جلسه ارزیابی وضع پیام رسانها که در کمیسیون صنعت های مجلس برگزار گردید، با تاکید بر اینکه برای بحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی در شبکه های پیام رسان قوانینی داریم و آیین نامه آن توسط قوه قضاییه تدوین شده است، گفت: این مبحث احتیاج به واضح سازی بیشتری دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نقدهایی از امنیت پیام رسانهای داخلی مطرح می گردد که بعضی صحیح است و بعضی سیاه نمایی، تاکید کرد: حساسیت در این پیام رسانها به حریم خصوصی مردم است و قوانین حمایتی از این شرکتها برای رعایت حریم خصوصی اعضاء لازم است.

به پیام رسانهای بومی اعتماد نماییم

رسول جلیلی ، عضو واقعی شورای عالی فضای سایبری در صحبت با خبرنگار مهر، ، با اشاره به مزایا و معایب پیام رسانهای بومی و لزوم لزوم استفاده از شبکه های اجتماعی در عصر کنونی گفت: هم حالا پیام رسانها به عنوان یک رسانه، بستری برای انجام بعضی از اقدامات جاری زندگی و نیازهای روزمره ما می باشند. به نحوی که از احتیاج رابطه ای تا سرگرمی و انجام بعضی اقدامات خارج از خانه  و در خدمات خانه از طریق پیام رسانها قابل تامین است. به بیان دیگر همان گونه که در دهه های قبل داشتن یک خط تلفن یک احتیاج مطرح می گردید، امروز پیام رسانی یک احتیاج است و اصل لزوم استفاده از پیام رسانها مشخص گردیده است.

این پرسش ها ما را به جواب می رساند که احتیاج خود را روی پیام رسانی بگذاریم که بتوانیم به آن اعتماد نماییم.

جلیلی با اشاره به اینکه در آینده شبکه های پیام رسان خدمات بیشتری عرضه خواهند داد و ما الزاما باید نیازهایمان را از طریق این شبکه ها مرتفع کنیم، گفت: باید زندگی خود را روی پیام رسانی بگذاریم که بتوانیم به آن اعتماد نماییم. در این زمینه اعتماد به پیام رسان های داخلی زیادتر می باشد چون که این شبکه ها در کشور به ثبت رسیده و دارای مجوز می باشند. گرچه امکان دارد امکان شناسایی دقیق این خدمات دهنده برای عضو فراهم نباشد اما پلیس، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و به صورت کل مجموعه حاکمیت که قرار است برای یک شهروند امنیت ایجاد کند، این شبکه را می شناسند و عضو توان دارد به اعتماد جایی که به این شبکه پیام رسان مجوز داده است به آن اعتماد نماید.

اعتماد به پیام رسانهای داخلی پایه ای برای فناوریهای جدیدتر

عضو شورای عالی فضای سایبری با بیان اینکه این اعتماد غیرمستقیم به پیام رسان های داخلی و یا پیام رسان بیگانه که در داخل کشور مجوز فعالیت دارد برای مجوز دهنده، مسیولیت ایجاد می کند، گفت: در این صورت هرگونه مشکل اقتصادی، اجتماعی و حریم خصوصی عضو قابل رسیدگی است و عضو توان دارد به نهاد مجوز دهنده مراجعه کرده و اعاده حیثیت و یا اعاده مال از دست رفته کند.

وی با تاکید براینکه استفاده از پیام رسانهای داخلی از این حیث عقلانی است و ما باید از بسترهای دارای مجوز استفاده کنیم، افزود: در کنار این عقلانیت ، میتوان حسن میهن دوستی و همنوع پرستی نیز داشت و با هدف کمک به ایجاد اشتغال و توسعه فناوری داخلی، از پیام رسانهای داخلی استفاده نمود. چون که استفاده از یک فناوری داخلی، موجب ایجاد یک بستر اشتغال و توسعه توسط یک کارآفرین داخلی می گردد.

جلیلی با بیان اینکه استفاده از پیام رسانهای بومی در کنار حس اعتماد، ارزش افزوده در درون کشور ایجاد نموده و موجب سرمایه گذاری می گردد، اضافه کرد: این فناوری درصورت رشد، توان دارد پایه ای برای فناوریهای بعدی نیز باشد. چون که کمک به رشد یک پیام رسان بومی، نیازهای نسلهای بعدی را فراهم می کند و در غیراین صورت استفاده از پیام رسان بیگانه، موجب سوزاندن ریشه فناوری داخلی می گردد و در عمل بالا بردن فناوری ممکن نخواهد بود.

ریشه بی اعتمادی به پیام رسانهای بومی در خارج از کشور است

این عضو شورای عالی فضای سایبری با تاکید بر اینکه اعتماد مردم به پیام رسانهای بومی دیده می گردد، دنبال کرد: اما بعضی از سیاسیون و رسانه ها، جریانی ایجاد نمودند که ریشه های قسمتی از این جریان، در خارج کشور و در اختیار معاندان نظام و ایران است تا نمایش دهند که هر طور است باید ریشه یک فناوری داخلی زده گردد و آسان ترین مکانیزم برای حذف این فناوری، این است که به مردم تلقین گردد این فناوری مورد اعتماد نیست.

وی اضافه کرد: در حالتی که به صورت قطع و یقین اعتمادی که من شهروند و من ایرانی به پیام رسان ایرانی دارم از اعتمادم به یک پیام رسان بیگانه زیادتر است.

قانون و شرع به پشتیبانی از پیام رسانهای بومی آمدند

جلیلی با بیان اینکه پیام رسان داخلی دارای مجوز بوده و خود را در مقابل این مجوز مسئول می داند، گفت: پیام رسان داخلی خود را برای آینده زندگی صنعتی و حرفه ای خود مسئول می داند و نخواهد گذاشت به آن صدمه وارد گردد. در همین حال بر طبق فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب، مسئله محافظت امنیت شخصی در پیام رسانهای بومی به یک مبحث شرعی مبدل شده است و افرادی که این خدمت را می دهند اگر خلاف مسئله محافظت حریم خصوصی انجام دهند کار خلاف شرع انجام داده اند.

به بیان دیگر برای پشتیبانی از حریم خصوصی در پیام رسانهای بومی، هم قانون داریم و هم فتوای تاریخی شرعی داریم. یعنی «فتوای تحریم مداخله در حریم خصوصی مردم توسط هر شرکت، شخص و نهادی» و اگر اینها را با هم ترکیب کنیم ، هر عقلی می گوید که ترکیب اینها با هم اعتمادی که یک شهروند لازم دارد را به آن می دهد و همه این مورد ها درباره پیام رسان بیگانه اصلا وجود ندارد.

آزمایش یک ساله ۵ پیام رسان برای جایگزینی تلگرام

عضو شورای عالی فضای سایبری با بیان اینکه ۵ پیام رسان بومی توسط مرکز ملی فضای سایبری معرفی شده اند و حداقلهای مورد احتیاج را برای عرضه سرویس دارند، گفت: زیرساختها برای سرویس دهی این شبکه ها فراهم است. در این زمینه تستهایی ظرف یک سال موخر در مرکز ملی فضای سایبری صورت گرفته است و مجموع این پیام رسانها، قدرت پذیرش مجموع مشترکان فعلی ما را دارند.

وی اضافه کرد: قسمتی از جمعیت ما نیز حالا روی این پیام رسانها سرویس می گیرند و قسمتی نیز هنوز به سراغ آنان نیامده اند که امکان دارد به این جمع بندی برسند که کوچ کنند. براین اساس کوچ از یک پیام رسان به مجموع پیام رسانهای دیگر ، خللی در تعاملات آحاد جامعه ایجاد نمی کند و به عقیده من این زیرساخت و پتانسیل وجود دارد.

جلیلی اسم این ۵ پیام رسان مورد تایید مرکز ملی فضای سایبری را پیام رسان های «ویسپی»، «ای گپ»، «گپ»، «بیسفون پلاس» و «سروش» عنوان نمود.

نگران فیلترشدن تلگرام نباشیم…

گرچه مقاومت در مقابل تغییر همیشه وجود دارد و احتمالا در صورت عدم وجود پیام رسانی چون تلگرام در ابتدا با این مقاومت و مخالفتها رو به رو هستیم اما با در نظر گرفتن معایب سرمایه گذاری روی یک بستر بیگانه و تعمق زیادتر در این زمینه، شاید بتوان راحت تر از یک شبکه بیگانه به داخلی کوچ کرد. از طرف دیگر اعتماد به فناوریهای داخلی و توان استارتاپ های کشور توان دارد راه را برای توانمند کردن پیام رسانهای داخلی و سایر فناوریهای مربوط با آن باز کند.

در هر حال در صورتی که بعضی خبر ها مبنی بر فیلتر شدن شبکه تلگرام تا آخر فروردین یا تا ۲۰ روز دیگر تایید گردد، نگرانی بابت فیلترشدن این شبکه بیگانه وجود ندارد و پیام رسانهای بومی با ویژگیهایی که دارند در صورت فراهم بودن زیرساختها، توان دارند نقش خود را به خوبی ایفا کنند چه بسا بتوانند خدمات زیادتر، متمایز و یا بومی تری را نیز به اعضاء عرضه دهند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95422

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.