تاریخ ارسال : ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۶۰۰ تومان گران شد هیچی نگو!۳۵ تومان ارزان شد بگو ارز فرو ریخت!

«واکنش بازارها به اجرای برجام / قیمت طلا و ارز ریخت».


به گزارش شلمچه نیوز، این متن، عنوان دیروز یک سایت حامی دولت بود. خبر آن‌لاین دیروز ذیل همین تیتر نوشت: بازار طلا و ارز در آستانه زمان اجرای برجام و لغو تحریم‌ها روندی نزولی به خود گرفت و قیمت دلار ۳۵ تومان کاهش یافت. هر دلار آمریکا به ۳۶۱۰ تومان رسید.
اما مخاطبان این سایت – که از سوی ۲ مدیردولتی اداره می‌شوند – واکنش‌های قابل تأملی به این فضاسازی داشتند:
– شروع شد دوباره، ۴ روز ۲۰ تومن ۳۰ تومن میاد پایین، بعد شوک از بین میره، حباب برمی‌گرده، ۴۰۰ تومن، ۵۰۰ تومن میره بالا. این شده زندگی ما.
– چنان گفتی ریخت خبر آنلاین، گفتم دلار شده ۸۰۰ تومن احمدنژادی(علی)
– علی جان دلار احمدی‌نژادی ۳۳۰۰ تومان بود.
– وای نه الان ۱۰۰ میاری پایین فردا که زندگی عادی شد میشه ۳۸۰۰٫
– دلار در عرض ۶ ماه ۵۰۰ تومن گرون شده چی میگی عمو؟
– دیگه این مطالب برای مردم عادی شده. همچین در تیتر خورده قیمت طلا و ارز ریخت که یکی باید بره از زمین جمعش کنه.
– چقدر خوشحالید؟ واقعا که!
– خدایا این همه خوشی را از ما نگیر دلار ارزون شد هورااااااا
-اومدم چند تا گنده بار کنم دیدم دوستان حق مطلب را ادا کردن.
– آخه مگه دولت می‌ذاره ارز ارزون بشه؟؟؟؟؟ سرمایه‌دارا ورشکست میشن اگه دلار ارزون بشه.
– مسخره ملت کردن، تیتر سایت‌ها دلار سقوط کرد میری می‌خونی می‌بینی ده تومن اومده پایین. وقتی خبری در مورد دلار نمی‌زنن یهو می‌بینی ششصد تومن رفته بالا. از خدا نمی‌ترسن….
– از این پایین رفتنا باید بیشتر از بالا رفتن ترسید، چون فردای روزی که صد تومن میره پایین، پونصد تومن میره بالا.
– زمانی قیمت ارز در این کشور به صورت واقعی پایین خواهد آمد و ثابت خواهد شد که به جای دلالی و اتکای اقتصاد کشور به بازار و جماعت بازاری و بازاری مآبی که در اون همه نوع دلالی رو به نام کاسبی می‌شناسند، به جای انباشه کردن سرمایه‌ها در ساخت‌ و ساز در شهرهای بزرگ و دست به دست کردن آن، به جای تفکر به پول راحت از قبل سود بانکی و امثالم و شراکت همگان در دلالی، تولید صادرات محور رشد کند و صادرات ما روز بروز زیاد شود و در مقابل آن ارز وارد کشور شود.
در همین حال سایت اقتصادنیوز از قول امیر محمد خدیوی نوشت: قیمت ارز تا پایان سال روند صعودی خواهد داشت. نوسانات ایجاد شده در بازار ارز در پس از آغاز اجرای برجام بسیار اندک است و به نظر نمی‌رسد قیمت ارز کاهش قابل توجهی داشته باشد.
وی اظهار داشت: در مجموع نرخ دلار و انواع ارز در بازار صعودی خواهد بود و کلیت بازارها به سمت و سویی حرکت کرده است که دیگر نسبت به اخبار واکنشی از خود بروز نمی‌دهند.
حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه نیز به تسنیم گفت: نرخ ارز قطعا با برجام کاهش نخواهد یافت.
فرارو دیگر سایت حامی دولت نیز در گزارشی خاطرنشان کرد: تجربه‌های قبلی نشان داده که شوک مثبت و منفی قیمت، پایداری چندانی نداشته و پس از مدتی بازار بیشتر سعی خواهد کرد که خود را با عوامل بنیادی تطبیق دهد. بازار ارز در سال ۹۴ دو بار به طور مشخص تحت تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار گرفت و هر دو بار پس از کاهش قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. نخست در اولین روز کاری پس از بیانیه لوزان که قیمت این ارز تا ۳ هزار و ۲۰۰ تومان پایین رفت. ولی نهایتا با قیمت ۳ هزار و ۲۷۰ تومان به کار خود پایان داد. بار دوم نیز پیش از اعلام برنامه جامع مشترک بود که دوباره روند این ارز نزولی شد، ولی بلافاصله پس از اعلام این خبر، روند دلار تغییر کرد. حال سرنوشت بازار در آستانه اجرایی شدن برجام چه خواهد بود؟ آیا کاهش دلار پایدار خواهد بود یا بازار به مانند دوبار گذشته حرکت از کف قیمتی را آغاز خواهد کرد؟
فرارو می‌افزاید: بازار ارز معمولا در درازمدت بیشتر از اخبار روانی، تحت تاثیر اخباری قرار می‌گیرد که به طور مستقیم با ورودی و خروجی بازار در ارتباط هستند. در این شرایط، عاملی مانند مذاکرات نهایتا دو تا سه هفته بازار ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی نوسان قیمت نفت اثرات درازمدتی دارد و می‌تواند بازار ارز را در دوره زمانی بیشتری درگیر خود کند.
قیمت جهانی نفت دیروز مجددا تحت تاثیر اعلام اجرای توافق برجام باز هم با شیب بیشتری کاهش یافت که اولین دستاورد نقد اجرای برجام برای ما محسوب می‌شود.
در همین حال بنابر گزارش خبرگزاری اصلاح‌طلب ایسنا بورس تهران روز گذشته رشد ۱۳۴۴ واحد داشت. آخرین باری که بورس تهران رشد بیش از ۲۰۰۰ واحدی را تجربه کرد روز ۲۲ تیر ماه بود که در آن زمان هم بورس تهران تحت تاثیر مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای رشد ۱۵۰۰ واحدی را تجربه کرد اما برخلاف انتظار‌ها، مشخص شدن نتیجه مذاکرات روند و توافق ایران با گروه ۵+۱ بورس را منفی کرد و بورس تهران به دلیل ابهامات مختلف سیاسی و اقتصادی تا به امروز روند نزولی در پیش گرفت.

 

کیهان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9434

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.