تاریخ ارسال : ۰۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۷۶ درصد علت مرگ و میر زودرس در بندرعباس بیماری‌های غیرواگیر است

غلامعلی جاودان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس با اشاره به نقش سفیران سلامت در ارتقای سلامت جامعه اظهار داشت: این برنامه در قالب برنامه ملی ترویج و توسعه خودمراقبتی و مراقبت از خانواده تدوین شده که بر اساس آن توسعه ارتباط با خانواده‌ها، گروه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی از سوی پایگاه‌های سلامت و از طریق سفیران سلامت مورد توجه می‌باشد.

وی با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت این است که از هر خانواده یک سفیر سلامت داشته باشیم، بیان داشت: سفیر سلامت به فردی از خانواده گفته می‌شود که به حوزه سلامت علاقه مند باشد، این فرد آموزش‌های لازم را توسط متخصصان دریافت می‌کند در هر خانواده ایرانی، یک نفر به عنوان سفیر سلامت تعیین می‌شود و آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند.

رئیس مرکز بهداشت هرمزگان با اشاره به اهمیت اجرای این طرح گفت: ممکن است در اثر بی دقتی یک خانواده یک بچه در یک سطل آب هم غرق شود و مرگ غیرواگیردار اتفاق می افتاد اینجاست که نقش سفیران سلامت برای ما اهمیت می‌یابد.

۷۶ درصد علت مرگ و میر زودرس  بیماری‌های غیرواگیر است

جاودان افزود: همانطور که فلج اطفال، سرخک و سرخچه کنترل شده است می‌توان روی بیماری‌های غیرواگیر مثل بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌ها، دیابت و فشارخون و تصادفات در قالب طرح سفیران سلامت خوب و دقیق کار کرد و با تبعیت از برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت طی یک برنامه زمانبندی شده ۱۰ ساله بتوانیم شاهد کاهش مرگ و میرهای پیش موعد بیماری‌های غیرواگیر باشیم.

وی با بیان اینکه ۷۶ درصد علت مرگ و میر زودرس  بیماری‌های غیرواگیر است، یکی ازچالش‌های مهم جامعه امروز را وجود بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان سفیران سلامت پیام آوران سلامت هستند که توسط مراکز بهداشتی آموزش می‌بینند تا هم مراقب سلامت خود باشند و هم سطح سلامت خانواده‌هایشان را ارتقاء دهند.

جاودان گفت: در کنار سایر وظایف پرحجم ما در حوزه‌های بهداشتی، انجام برنامه‌های مداخله‌ای در حوزه سلامت روان و رفتارهای ناهنجار اجتماعی از دیگر برنامه‌های جدی مرکز بهداشت استان می‌باشد.

وجود ۲۰ مرکز جامع سلامت در شهر بندرعباس 

این مسئول ضمن تاکید بر آموزش‌های درست برنامه‌های خودمراقبتی ادامه داد: درمناطق شهری ما به ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت این فعالیت‌ها و خدمات را می‌بایست انجام دهد.

به گفته وی، در مراکز روستایی به ازای هر ۱۵۰۰ نفر یک بهورز مشغول به کار هستند و به ازای هر۴۵۰۰ نفر به بالا یک مرکز بهداشتی درمانی یا مرکز خدمات جامع سلامت روستایی داریم که شامل پزشک، ماما و سایر مراقبین و همکاران ما خدمات بهداشتی و درمانی را به مردم ارائه می‌دهند.

رئیس مرکز بهداشت هرمزگان با بیان اینکه در مجموع برای شهر بندرعباس حدود ۲۰مرکز جامع سلامت و نزدیک به ۴۴ مرکز جامع سلامت شهری داریم، اظهار کرد: در مناطق شهری که جمعیت بالای ۲۰ هزارنفر محسوب می‌شوند یک پایگاه سلامت فعال می‌باشد و در شهر بندرعباس نیز به ازای هر ۲۰ هزارنفر یک مرکز خدمات جامع سلامت داریم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=67075

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.