تاریخ ارسال : ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

۷ هزار میلیارد وام ازدواج از ۴۱۷ هزار میلیارد این‌قدر سخت است؟!

یک اقتصاددان نوشت: شبکه بانکی با همکاری بانک مرکزی و دولت برای لغو قانون وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج در تکاپو هستند!
به گزارش شلمچه نیوز، حجت عبدالملکی می‌نویسد: بعد از اینکه در بودجه ۹۵ مصوب شد بانکها رقم وام ازدواج را از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش دهند، مخالفت‌های دولت، بانک مرکزی و شبکه بانکی آغاز شد.
سرجمع وام‌های ازدواج ۱۰ میلیون تومانی در یک سال حدودا ۷ هزار میلیارد تومان خواهد بود. این در حالیست که شبکه بانکی کشور به گزارش رئیس کل محترم بانک مرکزی سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده. با این حساب وامهای ازدواج ۱۰ میلیون تومانی اندکی بیش از ۱/۵ درصد کل تسهیلات شبکه بانکی خواهد بود (دقیقترش می‌شود ۱/۷ درصد). یعنی شبکه بانکی تمایل ندارد حتی ۱/۷ درصد از پول خود مردم را به جوانان خود مردم تسهیلات ازدواج بدهد.
این کارشناس اقتصادی می‌افزاید: ۱۵ سال پیش وقتی وام ازدواج ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بود، یکی از دوستان که رئیس شعبه یک بانک بود می‌گفت سرپرستی شعب به من اجازه ۱۰۰ میلیون تومان وام سودده را به راحتی می‌دهد، اما اجازه ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج را نه!
نکته بعدی این است که شبکه بانکی حدود ۵۰ درصد از کل سپرده‌های قرض‌الحسنه را به مدیران و کارکنان خود تسهیلات قرض‌الحسنه می‌دهد (احتمالا این غیر از وام‌ها و حقوق‌های نجومی است که گاهی اخبارش پخش می‌شود)؛ حالا دوستان دولت می‌خواهند از «فرصت» مجلس دهم استفاده کنند برای حذف این قانون … اکنون نوبت نمایندگان مجلس دهم است که نشان دهند «وکیل الدوله» هستند یا «وکیل الرعایا».


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23297

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.