تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۵۴ 0 نظر / 28 بازدید چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تشکیل کمیته حقیقت یاب در وزارت علوم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، محمد روشن با حضور در استدیو خبر ۲۱ شبکه اول سیما درباره ۵۸ مقاله محققان علمی ایرانی که بر اساس ادعای ناشر مجلات نیچر به علت دستکاری وجعل علمی نویسندگان تعلیق شده است افزود: در پایگاه استنادی معتبر از ۴۲ هزار تا ۳۷ هزار مقاله ایرانیان بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ منتشر شده است و به فرض اینکه این ۵۰ و چند مقاله دارای مشکل باشد در صد بالایی را به خود اختصاص نمی دهد.
وی ادامه داد: اما اینکه چرا امروز به این شیوه این تخلف احتمالی بازتاب پیدا می کند خود جای سوال و تردید دارد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: البته موضوع هنوز اثبات نشده به همین دلیل کمیته حقیقت یابی در معاونت پژوهشی وزارت علوم تشکیل شده است و آنها مطالعه می کنند که علت ایرادهای گرفته شده روشن شود.
روشن افزود: گاهی اوقات ایرادات شکلی است و حتما نباید ماهوی باشد و گاهی اوقات در چرخه داوری اتفاقات رخ می دهد که این مربوط به نویسندگان ایرانی نیست و به هر شکل باید بررسی شود که نتایج بررسی ها را وزارت علوم اعلام خواهد کرد.
وی درباره اینکه در چه زمینه ای سرقت علمی صورت می گیرد گفت: هم اکنون بخشی از افرادی که در داخل این پنجاه و چند نفر هستند تعداد قابل توجهی دانشجو هستند ضمن اینکه افراد قبل از ارسال مقالات از ما اجازه نمی گیرند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30634

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.