تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قاضی آرژانتینی خواستار دستگیری ولایتی در عراق

یک قاضی آرژانتینی مرتبط با پرونده انفجار مرکز یهودیان در سال ۱۳۷۳، پس از اطلاع از سفر «علی‌اکبر ولایتی» وزیر خارجه اسبق جمهوری اسلامی به عراق، دستگیری و تحویل وی را از مقامات بغداد خواستار شد.

به گزارش شلمچه نیوز، آنطور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، «رودولفو کانیکوبا» که پیگیر اجرای احکام مربوط به این پرونده است، پس از آنکه متوجه شد وزیر خارجه اسبق و مشاور فعلی رهبر معظم انقلاب برای شرکت در اجلاس شورای‌ عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی، به بغداد رفته، این درخواست را از طریق اینترپل با مقامات عراقی در میان گذاشته است.

۲۷ تیر سال ۱۳۷۳ بود که مرکز همیاری یهودیان آرژانتین یا همان آمیا منفجر شد و ۸۵ نفر کشته شدند.

مقامات قضایی آرژانتین و صهیونیست‌ها از آن سال اصرار دارند که ایران و حزب‌الله در پس پرده این انفجار بوده‌اند؛ ایران بارها این اتهام را رسماً رد کرده است. چندین نفر از مقامات وقت ایران از جمله «علی‌اکبر ولایتی» وزیر خارجه و «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» رئیس جمهور وقت، پس از این ادعای آرژانتین در لیست افراد تحت تعقیب اینترپل قرار گرفتند.

تیر ماه امسال هم پس از سفر ولایتی به سنگاپور و مالزی، این قاضی از مقامات دو کشور مزبور خواسته بود که این مقام ایرانی را دستگیر و به بوینس‌آیرس مسترد کنند.

علی‌اکبر ولایتی بر اساس حکم یک دادگاه آرژانتینی که دولت ایران بارها، بی‌پایه و اساس بودن آن را مورد انتقاد قرار داده، در فهرست هشدار قرمز اینترپل قرار دارد.

حادثه آمیا به یک موضوع اختلاف داخلی در آرژانتین نیز تبدیل شده است. چندی پیش «آلبرتو نیسمان» بازپرس ارشد این پرونده، «کریستینا کریشنر» رئیس‌جمهور وقت کشورش را به همدستی با ایران برای جلوگیری از انتشار اسناد دخالت ایران در این حادثه متهم کرد.

گفته‌های نیسمان با استقبال گرم محافل صهیونیستی روبرو شد ولی وی هیچ‌گاه مدرک ادعایی را از جیب خود بیرون نیاورد.

آلبرتو پارسال در خانه خود به طرز مرموزی کشته شد و پرونده قتل وی هنوز باز است.
فارس

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=27583

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.