تاریخ ارسال : ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۲۲:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

منِ معلم، دکتر سیدعلی ادیانی هستم!

مجلس جنگ واژه هاست، آوردگاه این نبرد درصحن علنی مجلس است. هر نماینده ای که اطلاعات علمی لازم، توانایی و قدرت بیان بهتر، واستدلال محکمتر، حضور ذهن قوی­تر،اشرافیت بیشتر بر قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس وقوانین موضوعه و نیز حضور پررنگ علمی و توأم با تحلیل همراه با شناخت فرصتها و تهدیدها داشته باشد …

به گزارش شلمچه نیوز، دکتر سیدعلی ادیانی ۵۶ ساله در روستای گالشکلا لفور سوادکوه و دریک خانواده نسل اندر نسل روحانی به دنیا آمد و او در این باره اینچنین می گوید: به قول سعدی همه قبیله من از عالمان دین بودند!

گفتگوی متفاوت خبرنگار شلمچه نیوز با دکتر ادیانی را در زیر می خوانید:

دکتر جان بیشتر بگویید!

باید گفت که دوران کودکی ما با دوران کودکی بچه­ های امروز خیلی فرق می­کند، چرا که در آن زمان هیچ رسانه­ای برای ضبط کردن نبود  و همه چیزی که ما می گوییم شکل تاریخی به خود دارد. دبستان  را در همان روستای گالشکلا و محل خودمان گذراندم و دوره راهنمایی را بنا به تغییر در نظام آموزشی  وقت، در شیرگاه سپری کردم و درست یادم است که ۱۳ ساله بودم که به شیرگاه عزیمت کردم.  هم صبح و هم ظهر مدرسه  بودیم . پخت و پز غذا و شستن لباسهایمان و دیگر امور شخصی در سن ۱۳سالگی به عهده خومان بود. خلاصه دوران تحصیلی ما در دومقطع راهنمایی و دبیرستان دوران غریبی است که بیان جزئیات و رخداد­های آن  برای نسل جدید خیلی باور کردنی نیست و خدا را گواه می گیرم که جز او پشتوانه ای در شهر  غریب شیرگاه در ۲۰ کیلومتری لفور نداشتم. دوران دبیرستان را در شهرستان قائمشهر  با لطف حق پشت سر گذاشتم و  برای اولین بار در مقطع  آموزش عالی  در دانشسرای راهنمایی تحصیلی قبل از انقلاب وارد شدم که این دانشسرا ماموریت تربیت معلمان مقاطع راهنمایی را داشت که با امتحان توانستم در آن راه بیابم . لیسانس و فوق لیسانس را در رشته حقوق اسلامی و دکترا را در رشته حقوق عمومی به اتمام رساندم.

 شلمچه نیوز

کی معلم شدید؟

در سال ۱۳۵۹ به عنوان  معلم وارد آموزش و پرورش شهرستان قائمشهر شدم  که در واقع آغاز کار معلمی من بود و تقریبا ۳۲ سال در این کسوت و این مسولیت انجام وظیفه کردم  و در این سالها در مقاطع آموزش عالی، دوره­های ضمن خدمت  فرهنگیان و مراکز تربیت معلم  تدریس می کردم.

رییس آموزش و پرورش بودید؟

بله، در سال ۱۳۶۹ به عنوان رئیس آموزش و پرورش شهرستان گرگان منصوب شدم که  این اداره آموزش و پرورش بزرگترین اداره استان مازندران قدیم(شامل گلستان امروزی نیز می شد) بود و به نوعی  مرکز ثقل آموزش و پرورش آن مناطق بود.

داستان اولین حضور در ماراتن انتخابات مجلس!

 همه جا مرسوم بود که معلمان  حضور گسترده  و موثری در عرصه های مختلف داشته و دارند. از اول انقلاب  که نگاه کنید  می بینید که افرادی نظیر رجایی که ریاضی تدریس  می کرد  رئیس جمهور شد، شهید باهنرعلاوه بر یک معلم حرفه ای، یک معلم اخلاق نیز بود. قهرمان نام آشنای جبهه و جنگ شهید همت هم یک معلم بود و اگر دامنه این تعلم را گسترده­تر کنیم می­بینیم که آیت الله مطهری(ره) و شهید بهشتی(ره)  نیز یک معلم بودند. آن چیزی که مرا مجاب کرد  در این عرصه حاضر شوم اصرار و تشویق متدینین و  فرهنگیان  بود و آنها احساس می­کردند این توان و این استعداد و قابلیت در من وجود دارد.

 تالیف کتابی در راستای “آسیب شناسی انتخابات”  برای ورود به انتخابات مجلس برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای بود؟

 این تألیف مجموعه سخنرانی های من در مجامع مختلف تا سال ۱۳۷۴ است که مبانی نظری انتخابات و به بایدها و نبایدها  و به آسیب های انتخاباتی می­پردازد و اینکه یک نماینده باید چه فاکتور هایی داشته باشد، پرداخته است. این کتاب در چندین نوبت نیز  تجدید چاپ شده است.

البته طراحی از قبل نبود من همان طور که عرض کردم با حمایت قاطبه مردم فهیم، دانشگاهیان و فرهنگیان وارد شدم تا سهم و دین خود را نسبت به این مردم و انقلاب ادا کنم.  علاوه بر این تألیف ۵ کتاب دیگر را نیز در حوزه های حقوقی، اجتماعی و سیاسی به رشته تحریر در آوردم که در سایت بنده ذکر گردید.

مانند: ۱-آسیب شناسی حکومت اسلامی در نهج البلاغه (چاپ دوم)۲- حکم حکومتی و کارآمدی نظام سیاسی اسلام ۳- حقوق اساسی در حکومت علی (ع) ۴-  مهریه زنان و مسائل مستهدثه ۵- حقوق و قراردادهای نفت و گاز

دوره ششم و هفتم انتخابات مجلس؛

در این دوران هم که حاضر شدم  علی رغم اینکه رأی نیاوردم اما خوش درخشیدم چراکه خیلی ها گمان می کردند که من جز آخرین آراها هستم اما این طور نبود به ویژه آنکه با اخذ رأی خوب در دوره هفتم به همراه ۳ نفر دیگر به مرحله دوم راه یافتم.

حسی که برای اولین بار به مجلس داشتید!

جدا برای من عادی بود چون من صحنه انتخابات را قبلا تجربه کرده بودم و می دانستم که  نباید خیلی خوشحال  و نباید خیلی غمگین و ناراحت شد. اما واقعا خدا را شاکر شدم و همان لحظه ۲ رکعت نماز شکر خواندم و کمربند همت را  محکم بستم برای دفاع از حقوق مردم شریف و نجیب  کشور ،استان و حوزه انتخابیه خودم.

اولین کار عملی که بعد از انتخاب شدن انجام شد؟

اولین جلسه و اقدام عملی من که قبل از شروع رسمی مجلس بود پیگیری برای انتقال گاز به خطه سوادکوه بود تا آن زمان شیرگاه گاز داشت اما زیراب و پل سفید از این نعمت محروم بودند که خدا را شکر محقق شد .

اولین نطق علنی در مجلس؟

یادم هست اولین نطق علنی من تشکر از مردم حوزه انتخابیه به جهت اعتماد به بنده و سرباز خودشان و بیان راهبردهایی که مجلس هشتم باید طی کند و نمایندگان آن را انجام دهند.

در دوران نمایندگی وعده ای که عملی نشد!

اصلا  در زمان انتخابات به هیچ کس وعده ای ندادم  و حتی در استان و شهرستان در بین سیاسیون  به  وکیل بی وعده معروف شده بودم. یکی از آسیب هایی که در انتخابات  متأسفانه وجود دارد همین وعده­دادن­های بی مورد است.اساسا  نماینده حق وعده دادن را ندارد چه برسد وعده بدهد ولی نتواند انجام دهد. وظیفه و رسالت یک نماینده،قانون گذاری و  اعمال نظارت است و ارائه برنامه در چهار چوب قوانین و اسناد بالا دستی در حیطه وظایف و اختیارات نمایندگی است. اتفاقا یکی از آسیب های جدی در فضای انتخاباتی حاکمیت فضای پوپولیستی و موج سواری و سوء استفاده ابزاری از نقاط ضعف برخی مردم است که مع الاسف برخی از کاندیدا به آن روی آورده و سوء استفاده مینمایند. انتظار این است که اصحاب عقول و رسانه با این پدیده نا میمون برخورد نمایند.

شلمچه نیوز

دکتر سید علی ادیانی کارنامه ای در مجلس دارد؟

متأسفانه  بزرگترین آفتی که مجلس و پارلمان ما با آن مواجه است  عدم ارائه کارنامه عملکرد نماینده در طول ۴سال در حیطه وظایف اصلی او یعنی قانون گذاری و نظارت و دفاع از حقوق مردم و ارزشها،  به مردم است. چراکه با ارائه کارنامه و گزارش عملکرد صادقانه و قانونمند است که نماینده کوشا را از دیگر نمایندگان متمایز می کند.

در مجلس هشتم  به اتفاق تعدادی  از نمایندگان محترم طرح ارائه کارنامه نمایندگان در پایان دوره را مطرح کردیم که متأسفانه با عدم استقبال دیگر نمایندگان محترم مواجه شد. عملکرد اینجانب در حوزه قانون گذاری در صحن علنی مجلس و اعمال نظارت و دفاع از حقوق مردم و هنجارهای دینی و ملی، جذب اعتبارات ملی و تزریق آن در پروژه های زیر ساختی حوزه انتخابیه، کاهش  تعرفه بهای مصرفی برق و گاز خانوارها در سایت شخصی بنده همراه با مستندات آن موجود است.

کمی بیشتر!

بنده در طول ۴سال تلاش در خانه ملت به عنوان سفیر و نماینده مردم  تمام تلاشم بر این بود که   محافظ منافع ملت و مردم باشم.  مهم­ترین شاخص نماینده خوب ، حضور موثر و دائمی در فرآیند قانون­گذاری و نظارت در  مجلسشورای اسلامی است که بنده افتخار دارم اعلام کنم:

۱- در طول ۴سال ۱۵نطق میان دستور داشتم ، این درحالی است که سهمیه هر نماینده در هر سال یک نطق ۷ دقیقه ای است.

۲- در مجلس هشتم  ۴۳۱ جلسه علنی برگزار شد که من۴۲۹مرتبه در صحن علنی در موافقت یا مخالفت با طرح ها و لوایح صحبت کردم.

۳- در صحن علنی مجلس ۱۸۱۶دقیقه در مجموع ۴سال  دوره نمایندگی اظهار نظر نمودم .

۴- به عنوان مثال بعد از اینکه در انتخابات دوره نهم رأی نیاوردم یعنی ازتاریخ  ۱۲/۱۲/۱۳۹۰تا۶/۳/۱۳۹۱، تعداد ۱۸جلسه علنی برگزار شدکه  بنده ۳۵ بار اظهار نظر کردم یعنی هر جلسه ۲بار صحبت کردم که در مجموع ۱۵۲دقیقه بود.

۵- تدوین و ارائه طرح های متعدد در حوزه های اقتصادی ، اجتماعی، حقوقی، انرژی، صنعت، اشتغال، فرهنگی، آموزش و پرورش و کشاورزی یکی از کارهای بنده برابر اسناد رسمی مجلس است.در اینجا لازم می دانم که به یک نکته اشاره کنم و آن اینکه بین مدون طرح باممضی طرح تفاوت وجوددارد، از جهت شکلی هرکسی که پای طرح را امضا می کند طراح محسوب می شود اما به لحاظ ماهوی و حقیقی طراحان طرح در مجلس آن کسانی اند که طرح را تدوین می نمایند.زیرا امضا زدن طرح در ذیل طرح­ها که به شکل دستگردان در مجلس عمل می­شود کار مهمی نیست و حقیقتا جز کارنامه نماینده محسوب نمی­گردد زیرا تدوین طرح نیاز به دانش و تسلط بر موضوعی از موضوعات مندرج در طرح دارد والا امضا کردن، کار سهل و آسانی می باشد.

۶-  با عنایت به موارد ۵گانه گفته شده، تیزبینان و منصفان و رصدکنندگان فعالیت نمایندگان، خود به قضاوت خواهند نشست که کارنامه کدام یک از نمایندگانی که برای اولین بار در یک دوره چهارساله به مجلس راه یافتند، درخشان­تر و معدل عملکرد او در مجلس ، در استان و در حوزه انتخابیه برتر و بالاتر بوده است.

در کنار حضور مستمر و موثر در مجلس مسولیت هایی داشتم  همچون :

ü     عضو و سخنگوی کمیسیون انرژی

ü     نائب رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس

ü     نائب رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس

ü     رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران

ü     رئیس مجمع نمایندگان ۳استان شمالی(مازندران- گیلان – گلستان)

ü     در مجلس هشتم نیز در کمیسیون انرژی با مدیرت بنده  کارگروه تدوین قانون نفت کشور  تشکیل شد و بعد از دو  و نیم سال هم به ثمر نشست و جزء  بزرگترین دستاورد مجلس بود. کلیدی ترین  قانون نفت یعنی قانون اصلاح قانون نفت و قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت  برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی مدون شد.

ü     رئیس گروه دوستی ایران –آلمان، ایران – برزیل و ایران -کنگو

ü     سخنگوی فراکسیون حمایت از بازنشستگان لشکری و کشوری

 تعریف ادیانی از مجلس!

مجلس جنگ واژه هاست، آوردگاه این نبرد درصحن  علنی مجلس  است. هر نماینده ای  که اطلاعات علمی لازم،  توانایی و قدرت بیان بهتر، واستدلال محکمتر، حضور ذهن قوی­تر،اشرافیت بیشتر بر قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس وقوانین موضوعه و  نیز حضور پررنگ علمی و توأم با تحلیل همراه با شناخت فرصتها و تهدیدها  داشته باشد و مبرااز آلودگی های اقتصادی و فکری و اخلاقی و به دور از کانون قدرت و ثروت و هم پا و همراه مردم و ارزشهای انقلاب باشد؛ نماینده موفق و کارآمدی خواهد بود.

شلمچه نیوز

 رسانه ها نوشته بودند؛ ادیانی نفتی شد!

در پاسخ به این سوال اجازه می خواهم که چند نکته را توضیح دهم:

نکته اول:  برخی از کارشناسان این نوع فضا سازی های رسانه ای را یک کار ژورنالیستی و بعضا همراه با جهت  گیری های سیاسی و غیر حرفه ای تفسیر می­کنند و اعتقاد دارند در پشت صحنه این  نوع رفتارهای غیر فاخر، انگیزه های سیاسی، تخطئه  و تخریب  مسئله و بعضا القای  ذهنیت های منفی در افکار خوانندگان وجود دارد.

نکته دوم:  موضوع مرتبط با سوال شما، در ۲ مقطع به طور معدود و غیرکارشناسی  در برخی از  رسانه ها  مطرح  شد، یک بار  زمانی بود که بنده در جایگاه  نمایندگی به کمیسیون  انرژی رفتم و بار دوم هنگامی که بعد از اتمام  دوره نمایندگی به وزرات نفت  منتقل شدم . اتفاقا  ۲ نفر از کسانی که  در رسانه ها به فضا سازی  غیر حرفه ای  پرداختند  اخیرا پیش من آمدند و حلالیت طلبیدند.

نکته سوم :  صرف نظر از انگیزه­های افراد  در طرح  موضوعات مربوط به سوال شما جهت تنویر افکار باید گفت در مجلس هشتم تعداد کسانی که فرهنگی بودند ۴۲نفر و حدود ۵۰نفر از اساتید دانشگاه بودند مجموع این حدود ۹۰نفر بنا به منطق کسانی که معلمان  و اساتید دانشگاه باید به کمیسیون  مربوط به شغلشان بروند، باید این ۹۰نفر به کمیسیون  های تخصصی آموزش و تحقیقات می رفتند. در صورتی که به روال معمول تعداد اعضاء کمیسیون­های تخصصی از جمله کمیسیون آموزش و تحقیقات  ۲۳ نفر پیش بینی شد. بنابراین به طور طبیعی  حدود ۷۰نفر از فرهنگیان و اساتید و دانشگاهیان باید  به دیگر کمیسیون ها بروند.

نکته چهارم: اگرچه همه کمیسیون­های تخصصی در مجلس مهم و حائز اهمیتنداما  برخی کمیسیون­ها  هم به لحاظ  جایگاه انحصاری و تخصصی و هم بنا به شرائط، مقتضیات،ضروریات، مطالبات و کاستی­های موجود در حوزه انتخابه  ورود نماینده در آن کمیسیون را توجیه پذیرتر می نماید وکمیسیون انرژی به لحاظ شرایط منحصر به فردش و هم به جهت فقد یا ضعف زیرساخت های انرژی  در استان و حوزه انتخابیه ام و امکان ارائه خدمات ماندگار و کم نظیر  به مردم  در نزد همه آگاهان و دلسوزان حائز اولویت بود. تأثیر و خدمات  اینجانب در حوزه آب، برق، گاز در حوزه انتخابیه برای همه خانوارها از جمله مدارس وپیگیری مجدانه جهت  اکتشاف نفت دریای خزر(مازندران-  به عنوان یکی از شاخص  مغفول مانده ی توسعه در استان مازندران)، موید همین مدعاست.

نکته پنجم:  بهتر از بنده می دانید که مهم ترین صحنه دفاع از حقوق  حقه  قشر  فرهیخته  اما مظلوم فرهنگیان و ایستادگی در  استیفای حقوق  آموزش و پرورش، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی  شکل می گیرد نه صرفا در کمیسیون آموزش و تحقیقات . برابر اسناد مندرج در مشروح مذاکرات مجلس اینجانب چه در ارائه طرح های مقوم آموزش و پرورش  و چه در دفاع از حقوق فرهنگیان در قالب اظهار نظر  و موافقت  با طرح های مربوطه در صحن علنی مجلس جزء ۴ نفر برتر مدافع حقوق فرهنگیان بودم و علاوه بر این در جایگاه نائب رئیسی فراکسیون فرهنگیان مجلس نیز پیگیر حقوق این قشر فرهیخته و زحمتکش بودم.مضاف بر این، دلدادگان به دفاع از حقوق فرهنگیان شریف می توانند کارنامه اینجانب در دفاع از آموزش و پرورش و قاطبه فرهنگیان در مجلس هشتم را با دیگر نمایندگانی که معلم بودند در مجلس هشتم و در ۳استان شمالی کشور و با نمایندگان فعلی مجلس نهم که معلم می باشند مستند به اسناد مجلس و مشروح مذاکرات مجلس در صحن علنی  مقایسه و با تکیه بر خرد، انصاف و وجدان پاک خویش به قضاوت بنشینند.

نکته ششم: بنده تا آخرین روز مجلس هشتم یعنی ۶/۳/۱۳۹۱جزء کارمندان آموزش و پروش بودم و بعداز اتمام  مجلس هشتم با حدود ۳۲سال سابقه کار در آموزش و پرورش  بنا به تقاضای وزیر وقت نفت  به وزارت نفت منتقل شدم. بدیهی بود اگر به وزارت نفت منتقل نمی شدم در وزارت آموزش و پرورش بازنشسته می شدم.

نکته هفتم: حضور یک معلم بنا به تجربیات،رشته یا سابقه مدیریتی اش  در کمیسیون هایی غیر از کمسیون آموزش وتحقیقات در ادوار مختلف مجلس در نزد نمایندگان و افراد آشنای به اصول پارلمان، امری طبیعی و عادی است.در مجلس هشتم  آقای نقوی و آقای حاجی بابائی که هر ۲ معلم بودند  عضو  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودند و رئیس کمیسیون انرژی مجلس نهم دارای سابقه معلمی است و حضور ایشان در کمیسیون انرژی بدون تردید به نفع استان و مردم حوزه انتخابه اش خواهد بود. و این یک امتیاز است نه نقص. زیرا کمیسیون انرژی  از معدود کمیسیون­ هایی است که داوطلب  زیاد دارد و هر نماینده ای امکان حضور در این کمیسیون را ندارد.

عملکرد ادیانی نماینده مجلس در حوزه انتخابیه اش؟

با توجه به این  فرصت  قطعا نمی توان همه ی دستاوردهاو عملکرد ها را بیان کرد، لذا دعوت می کنم که همه مخاطبین و علاقمندان   به سایت شخصی ام به آدرس www.aliadyani.irمراجع فرمایند تا بیشتر و جزئی تر به عملکردم در سطح مجلس ، استان و شهرستانهای حوزه انتخابیه ام آشنا شوند.

وزارت نفت ادیانی چکاره است؟

در وزارت نفت و  به عنوان خادم مردم، در سمت مدیرکل حسابرسی و امور مجامع وزارت نفت انجام وظیفه می­کنم.

شلمچه نیوز

چرا دوره نهم به مجلس نرفتید؟

در انتخابات دوره نهم  بنده با اختلاف اندک به مجلس راه نیافتم. حدود ۵۲ هزار رأی محبت آمیز مردم دلالت دارد بر اینکه من به مردم نباختم بلکه به نظر می رسد عملکردم به درستی و به طریق مناسب به مردم اطلاع رسانی نشد علاوه بر آن بداخلاقی چند وجهی انتخاباتی نیز علیه بنده صورت پذیرفت که در صورت لزوم در زمان خودش مصادیق و ابعاد آن  تبیین خواهد شد.

مجلس دهم؟

با توجه به آرای پاک حدود  ۵۲هزار رای مردم شریف در دوره نهم انتخابات مجلس به اینجانب و استمرار محبت مردم نسبت به بنده به فضل الهی اراده حضور در انتخابات مجلس دهم را  دارم و انشاءالله با حمایت مردم نجیب و خوب حوزه انتخابیه­ام بتوانم  مدافع حقوق حقه آنها در مجلس و پارلمان جمهوری اسلامی ایران شوم و کارهای نیمه تمام و بر زمین مانده دوره هشتم و دیگر مطالبات مردم را با استعانت از خداوند و اهتمام مسولین محترم در حد مقدورات انجام دهم.

شلمچه نیوز برای سیدعلی ادیانی آرزوی موفقیت و برای مردم دیار قائمشهر و سوادکوه و جویبار آرزوی سربلندی دارد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=89

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.