تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اساسی ترین تصمیمات و اجرای آن بدون نظارت ابتر است

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ بیستمین اجلاسیه شورای اسلامی استان مازندران در حالی در سالن شماره ۲ استانداری و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد که سید کمال آقامیری رئیس شورا با قدردانی از زحمات روسای سابق شورای استان، نقش تعاملی خبرنگاران و اصحاب رسانه و این نهاد مردمی را در انعکاس عملکردها مورد توجه قرار داد و گفت: با همگرایی و هم افزایی شورای استان مازندران و اصحاب رسانه ، باید صدای مردم را به گوش مسئولین رسانده و پیگیر مطالبه برحق آنها از مسئولین باشیم . وی با بیان اینکه مقوله شورا و اصل مشورت به عنوان مهمترین پیش نیاز تصمیمات در امر کشور داری است ، اظهار داشت : متأسفانه سنت ناصواب استبداد زدگی تاریخی و فقدان سابقه در تمرین خرد جمعی و کار تیمی باعث گردید همچون گذشته فرهنگ و نماد شورا آنطوریکه باید مورد توجه قرار نگیرد.

۱

آقامیری با تأکید بر اینکه برای حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت چاره ای جز صرف هزینه برای دستیابی به یک الگوی مدیریت شورایی وجود ندارد ، تصریح کرد : باید از تجارب کشورهای توسعه یافته در این امر بهره ببریم و به آن رویکرد بومی و اسلامی بیفزاییم . رئیس شورای استان افزود : مجلس نهم بدون در نظر گرفتن مزایای تاریخی اصرار بر کار جمعی در مدیریت شهری و بدون آنکه خود در این ارتباط به مشورت بپیردازد تصمیم بر کاهش اعضای شوراهای شهرها و روستا می کند که این مسئله نشانگر آن است که سلایق و علایق سیاسی بر ضوابط و نگاه کارشناسی می چربد .

سید کمال آقامیری فرصت برگزاری اجلاسیه شورای استان را غنیمتی برای اعلام انتقاد و اعتراض خود در خصوص تصمیم شتابزده قانون شوراها دانست و گفت: تعداد اعضای شوراهای امروز شهر و روستا در کشور ما به نسبت کشورهای توسعه یافته نه تنها زیاد نیست بلکه نیازمند افزایش کمی است . این مسئول در شورای استان هشدار داد که جمع قلیلی در کشور به واسطه احساس خطر از ناحیه تفویض کار مردم به آنها ، تزئینی کردن جایگاه شوراها را در نظام اداری کشور در دستور کار دارند ؛ آقامیری یادآوری کرد : اگر در کسوت سکوت ، صبر و انفعال پیشه کنیم نتیجه آن معامله با منافع مردم در کاهش اعضا و اختیارات شوراها می شود .

وی برخی اختلاف نظرها در فعالیت شورایی را توجیهی غیرعقلانی برای مردود شمردن اصل و اساس نظام شورا برشمرد و تصریح کرد : اگر در طول تاریخ نظام های خودکامه اجازه به حیات شوراها می دادند امروز شاهد پویایی بیش از پیش در شوراها بودیم .

۰۱

رئیس شورای اسلامی استان مازندران در قسمتی دیگر از سخنان خود خطاب به مدیران اجرایی کشور و سایر دستگاهها و نهادهای دولتی اظهار کرد : اگر بهترین و اساسی ترین تصمیمات و اجرای آن در سایه یک نظارت کارآمد نباشد ، قطعاً آن کار ابتر است مضاف بر آن مهمترین وظیفه و مأموریت ذاتی شورا همین نظارت است که بر مبنای قانون بر آن تأکید شده است .

آقامیری در پایان با بیان اینکه خودکامگان نباید شوراها را فرمایشی بدانند و به دنبال خروج آن از فضای تصمیمات بهینه اجرایی کشور باشند ، خاطر نشان ساخت : بنده به کمک همه اعضای شوراها ، تجلی اراده مردم را در شوراها نمایان خواهیم ساخت . برپایه این گزارش در این اجلاسیه ، فرامرز نقیبی و افراشته نیز طی سخنانی ضمن قدردانی از سید کمال آقامیری ، به تشریح دیدگاههای خود در خصوص اهمیت جایگاه شورا پرداختند.

این گزارش حاکیست در این جلسه به رسم یادبود با اهداء لوح سپاس ، زحمات چند ساله فرامرز نقیبی و افراشته محسن پور در این جایگاه مورد قدردانی قرار گرفت.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9153

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.